Sanatorium Marta w Połczynie-Zdroju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sanatorium Marta
Sanatorium Dąbrówka
Kurhaus Dr. Isidor Neuberg
Kurhaus Finkelstein
Państwo

 Polska

Miejscowość

Połczyn-Zdrój

Adres

ul. Zdrojowa 1/2

Inwestor

Julius Finkelstein

Kondygnacje

3

Ukończenie budowy

około 1910

Ważniejsze przebudowy

lata 20., 2005–2006

Pierwszy właściciel

Julius Finkelstein (1910–1934)

Kolejni właściciele

Isidor Neuberg (1934–1936)
Rathaus (1936–)
Posterunek milicji
Zarząd Miejski (–1956)
Uzdrowisko Połczyn (1956–2001)

Obecny właściciel

Fundacja Porozumienie (2005-)

Położenie na mapie Połczyna-Zdroju
Mapa konturowa Połczyna-Zdroju, w centrum znajduje się punkt z opisem „Sanatorium Marta''Sanatorium Dąbrówka''''Kurhaus Dr. Isidor Neuberg''''Kurhaus Finkelstein''”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Sanatorium Marta''Sanatorium Dąbrówka''''Kurhaus Dr. Isidor Neuberg''''Kurhaus Finkelstein''”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Sanatorium Marta''Sanatorium Dąbrówka''''Kurhaus Dr. Isidor Neuberg''''Kurhaus Finkelstein''”
Położenie na mapie powiatu świdwińskiego
Mapa konturowa powiatu świdwińskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Sanatorium Marta''Sanatorium Dąbrówka''''Kurhaus Dr. Isidor Neuberg''''Kurhaus Finkelstein''”
Położenie na mapie gminy Połczyn-Zdrój
Mapa konturowa gminy Połczyn-Zdrój, w centrum znajduje się punkt z opisem „Sanatorium Marta''Sanatorium Dąbrówka''''Kurhaus Dr. Isidor Neuberg''''Kurhaus Finkelstein''”
Ziemia53°45′45″N 16°05′39″E/53,762500 16,094167
Strona internetowa

Sanatorium Marta w Połczynie-Zdroju – obiekt sanatoryjny w uzdrowisku Połczyn-Zdrój, zarządzany obecnie przez Fundację Porozumienie. Zlokalizowane przy ul. Zdrojowej 1/2, w północno-wschodniej części parku zdrojowego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obiekt został wybudowany około 1910 przez wieloletniego przewodniczącego połczyńskiej gminy żydowskiej Juliusa Finkelsteina jako dom kuracyjny Finkelstein (niem. Kurhaus Finkelstein), przy ówczesnej promenadzie Bismarcka (Bismarckpromenade), obecnej ul. Zdrojowej, wraz z koszerną restauracją. W okresie I wojny światowej pełnił funkcję jednego z wielu w Połczynie szpitala polowego (Feldlazarett Kurhaus Finkelstein). W latach 20. został rozbudowany, zaś w 1934 sprzedany dr. Isidorowi Neubergowi (Kurhaus Dr. Isidor Neuberg), który był właścicielem sąsiedniego sanatorium Cäcilienbad (w okresie powojennym znanym jako Sanatorium Poznanianka, obecnie nie funkcjonuje). W 1936 obiekt został przejęty przez władze miasta, które ulokowały w nim swoją siedzibę. Po wyzwoleniu pełnił funkcję posterunku milicji[1], ponownie Zarządu Miejskiego, w 1956 przywrócono mu funkcję sanatoryjną pod nazwą Sanatorium Dąbrówka, a po zakupie w 2005 przez Fundację Porozumienie, od 2006 pod nazwą Sanatorium Marta[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Połczyn-Zdrój – Sanatorium „Marta” – stare zdjęcia, mapa [online], fotopolska.eu [dostęp 2019-12-13].
  2. Historia – Sanatorium Marta [online], sanatoriummarta.pl [dostęp 2019-12-13] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]