St. Gallen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Sankt Gallen)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy miasta w Szwajcarii. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Sankt Gallen
Herb
Herb Sankt Gallen
Państwo  Szwajcaria
Kanton  Sankt Gallen
Powierzchnia 39,41 km²
Wysokość 675 m n.p.m.
Populacja (2005)
• liczba ludności

70 316
Kod pocztowy 9000-9029
Plan Sankt Gallen
Plan Sankt Gallen
Położenie na mapie Sankt Gallen
Mapa lokalizacyjna Sankt Gallen
Sankt Gallen
Sankt Gallen
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa lokalizacyjna Szwajcarii
Sankt Gallen
Sankt Gallen
Ziemia 47°25′24″N 9°22′38″E/47,423333 9,377222
Strona internetowa
Opactwo w Sankt Gallen
"Freudenberg" w pobliżu miasta

Sankt Gallen (niem. Sankt Gallen lub St. Gallen, nieoficjalnie: fr. Saint-Gall, ret. Son Gagl, wł. San Gallo) – miasto w Szwajcarii, stolica kantonu o tej samej nazwie. 70,3 tys. mieszkańców (2005).

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 612 r. w Sankt Gallen powstała pustelnia założona przez irlandzkiego mnicha św. Galla, przekształcona później w ośrodek zakonny. Od 720[1] roku istniał tam klasztor - opactwo benedyktynów. W wiekach IX-XI jeden z najważniejszych europejskich ośrodków kultury monastycznej i sztuki.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Późnobarokowy zespół budynków opactwa (z XVIII wieku) zbudowany w miejscu średniowiecznego klasztoru benedyktynów, z zachowaną kryptą z X wieku. Założycielem kantonu był mnich św. Gall (Gaweł), który traktował to miejsce jako swoją pustelnię. Działo to się w VII wieku. Miasto zostało przekształcone w ośrodek zakonny, kiedy ok. 720 roku powstało tam opactwo, a w 747 zostało opactwem benedyktynów (mniej więcej w tym samym okresie powstało opactwo benedyktynów w Mont-Saint-Michel we Francji).

Opactwo jest doskonałym przykładem wielkiego karolińskiego założenia monastycznego. Zostało przebudowane w późniejszym okresie i dziś kościół (a zwłaszcza wnętrze) reprezentuje późny niemiecki barok. W dawnych piwnicach na wino - dziś lapidarium - znajdują się relikty z czasów powstawania opactwa. Katedra Sant Gallus i Otmar (prawdziwa nazwa, pochodząca od założycieli), ma konstrukcje przyporową z rotundą i podwójnym chórem. Do katedry przylega dawny dziedziniec-biblioteka - jedna z najbogatszych i najstarszych na świecie, zawierająca cenne rękopisy, m.in. najstarszy znany na świecie rysunek na pergaminie przedstawiający plan opactwa. W barokowych wnętrzach zgromadzono 150 tys. zbiorów, w tym 2 tys. starych ksiąg rękopiśmiennych, z tego 400 sprzed 1000 roku. Między innymi znajdują się tam bogato ilustrowane manuskrypty irlandzkie i karolińskie. Posiada ona również około tysiąca inkunabułów. W odróżnieniu od większości bibliotek przyklasztornych, Statsbibliothek St. Gallen jest światowym centrum naukowym, umożliwiającym szerokie prowadzenie prac badawczych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Praca zbiorowa: Oxford - Wielka Historia Świata. Średniowiecze. Na Wyspach Brytyjskich. Karolingowie. T. 16. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 214. ISBN 83-7425-568-4.