Sankt Petersburg Warszawski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sankt Petersburg Warszawski

Sankt Petersburg Warszawski (ros. Санкт-Петербург-Варшавский) – dawna pasażerska stacja kolejowa Petersburga (jedna z sześciu w tym mieście). Funkcję terminala pasażerskiego dla stacji spełniał Dworzec Warszawski. Obecnie stacja nie spełnia roli transportowej – stację zamknięto, a w budynku dworca urządzono kompleks rozrywkowo-handlowy "Dworzec Warszawski".

Budynek dworca położony jest przy ulicy Obwodnogo Kanała 18. Został on zbudowany w latach 1852-1853 według projektu Skarżyńskiego dla obsługi w ramach budowy linii Sankt Petersburg-Gatczyna Warszawska (ukończonej 1858). Budynek z trzech stron otaczały perony, przykryte konstrukcją metalowo-szklaną.

W celu rozbudowy stacji w latach 1857-1860 zbudowano nowy budynek dworca. Jednakże dworzec okazał się drogi w eksploatacji i w dodatku zagrożony był od strony technicznej.

W latach 1869-1872 linię rozbudowano tak, że łączyła już rosyjską stolicę z Warszawą. W czasie II wojny światowej dworzec ucierpiał od ostrzału i bombardowań. Po remoncie ustawiono przy nim statuę Lenina. W latach 60. rozebrano konstrukcję zadaszającą perony. Od 2001 roku stacja jest nieczynna i przebudowywana dla celów komercyjnych, ruch kierowano na sąsiednie dworce.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]