Włodzimierz Lenin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przekierowanie Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Lenin”. Zobacz też: inne znaczenia
Włodzimierz Lenin
Владимир Ленин
Władimir Iljicz Uljanow
Владимир Ильич Ульянов
Lenin 1920.jpg
Unterschrift Lenins.svg
Data i miejsce urodzenia 22 kwietnia 1870
Symbirsk
Data i miejsce śmierci 21 stycznia 1924
Gorki Leninskije
Przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych ZSRR
Okres od 30 grudnia 1922
do 21 stycznia 1924
Przynależność polityczna Rosyjska Komunistyczna Partia (bolszewików)
Następca Aleksiej Rykow
Przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej
Okres od 8 listopada 1917
do 30 grudnia 19
Przynależność polityczna Rosyjska Komunistyczna Partia (bolszewików)
Przewodniczący Rosyjskiej Komunistycznej Partii (bolszewików)
Okres od 17 listopada 1903
do 21 stycznia 1924
Przynależność polityczna Rosyjska Komunistyczna Partia (bolszewików)
Następca funkcja zniesiona
Unterschrift Lenins.svg

Włodzimierz Lenin (ros. Владимир Ленин), właśc. Władimir Iljicz Uljanow (ros. Владимир Ильич Ульянов), (ur. 10 kwietnia?/22 kwietnia 1870 w Symbirsku, zm. 21 stycznia 1924 w Gorkach pod Moskwą) – rosyjski polityk, organizator i przywódca rewolucji październikowej, a następnie pierwszy przywódca Rosji Radzieckiej. Współzałożyciel i lider partii bolszewickiej. Teoretyk ideologii komunizmu i twórca idei leninizmu.

Urodził się w rodzinie zaliczanej do klasy średniej w Symbirsku. Rewolucyjnie lewicowymi poglądami zainteresował się po egzekucji brata w 1887 roku. Za udział w protestach przeciwko carskiemu reżimowi musiał opuścić Kazański Uniwersytet Państwowy. W kolejnych latach zainteresował się marksizmem a po przenosinach do Petersburga stał się jednym z przywódców Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji (SDPRR). Aresztowany za działalność wywrotową i skazany na trzy lata pobytu na Syberii. Odbywając karę ożenił się z Nadieżdą Krupską. Po odbyciu kary przeniósł się do Europy Zachodniej. W 1903 roku stanął na czele skrzydła bolszewickiego w partii. W trakcie I wojny światowej prowadził działalność antywojenną. Po rewolucji lutowej powrócił do Rosji gdzie zorganizował rewolucję październikową.

Po zwycięstwie rewolucji październikowej utworzył rząd bolszewicki. W nowym państwie rosyjskim utworzył system jednopartyjny w którym rządzącą partią była Rosyjska Komunistyczna Partia (bolszewików). Jako przywódca wycofał Rosję z udziału w I wojnie światowej. Ostra opozycja wobec rządów bolszewickich wywołała trwającą od 1917 do 1922 roku wojnę domową z której wyszedł zwycięsko. Poparł utworzenie Międzynarodówki Komunistycznej. W 1921 roku rozpoczął proces powojennej odbudowy kraju ruszając z Nową Polityką Ekonomiczną będącą mieszanym system gospodarczym określanym jako kapitalizm państwowy. W 1922 roku połączył większą część dawnych terenów Imperium Rosyjskiego tworząc Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Zmarł po ciężkiej chorobie w 1924 roku. Niechętnie patrzył na Józefa Stalina który wbrew jego woli został jego następcą.

Pozostaje jedną z najbardziej znaczących i wpływów postaci historycznych XX wieku. Budzi wiele kontrowersji, przez zwolenników uważany jest za bojownika o prawa pracownicze i dobrobyt, krytycy widzą w nim natomiast dyktatora odpowiedzialnego za wybuch wojny domowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Rodzice i pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Włodzimierz Iljicz Uljanow był pochodzenia rosyjsko-kałmucko-żydowsko-niemiecko-szwedzkiego. Po pradziadku pochodzenia kałmuckiego Lenin odziedziczył rysy twarzy o azjatyckim typie oraz, możliwie, relatywnie niski wzrost (164 cm[1]).

Ojcem Lenina był pochodzący z Astrachania Ilja Wasiliewicz Uljanow. Ilja był czwartym dzieckiem ubogiego krawca Nikołaja Wasiliewicza Uljanowa urodzonego jako chłop pańszczyźniany i znacznie młodszej od niego kobiety, Anny Aleksiejewny Smirnow. Ilja wyszedł z ubóstwa i otrzymał staranne wykształcenie w dziedzinie fizyki i matematyki na Kazańskim Uniwersytecie Państwowym. Ilja przeszedł szybką karierę zawodową, zaczynając od posady nauczyciela[2].

Matka Lenina, Maria Aleksandrowna z domu Blank, pochodziła ze stosunkowo zamożnej rodziny. Ojcem Marii był doktor Izrael Moisiejewicz Blank pochodzący z Żytomierza[3]. Izrael i jego brat Abel przyjęli chrześcijaństwo i imiona Aleksander Dmitrijewicz i Dmitrij Dmitrijewicz w 1820 roku, a ich ojciec Mojsze Blank ochrzcił się pod imieniem Dymitr Iwanowicz w 1844 roku[4]. Matka Marii Aleksandrowny – Anna Iwanowna (Ioganowna) z domu Großschopf – miała pochodzenie niemiecko-szwedzkie (rodzice: Johann Gottlieb Großschopf i Anna Estedt) i była wyznania luterańskiego. Rodzice zadbali o dobre wykształcenie córki która biegle władała językiem rosyjskim, niemieckim, francuskim i angielskim[5].

Uljanow w wieku czterech lat

Maria poślubiła Ilję w lecie 1863 roku. Ślub odbył się w w Penzie, gdzie Ilija nauczał w lokalnej szkole fizyki i matematyki[6]. Już po ślubie, Ilja zdobył pracę w Niżnym Nowogrodzie a sześć lat później został dyrektorem gubernialnym kuratorem szkół państwowych i inspektorem szkół ludowych guberni symbirskiej, łącznie podlegało mu ponad 450 szkół za których modernizację odpowiadał. W dowód zasług w szkolnictwie w roku 1882 nadano mu tytuł szlachecki który odtąd dziedziczył i Order Świętego Włodzimierza[7]. Zarówno Ilja jak i Maria byli monarchistami ceniącymi reformy cara Aleksandra II. i liberalny konserwatystami wystrzegającymi się politycznego radykalizmu[8].

Rodzeństwo[edytuj | edytuj kod]

Lenin miał kilkoro rodzeństwa. Sam był trzecim dzieckiem. Wcześniej od niego urodziła się siostra - Anna (urodzona w 1864) i brat Aleksander (1866), młodsze rodzeństwo stanowiły siostra Olga (1871) i Maria (1878) oraz brat Dymitr (1874). Brat Nikołaj zmarł kilka dni po przyjściu na świat w roku 1873[9]. Jako że Ilja był pobożnym wiernym Rosyjskiego Kościoła Prawosławna ochrzcił wszystkie swoje dzieci w tym kościele. Jego żona, Maria, była w dużej mierze obojętna wobec religii[10].

Okres dzieciństwa i lata młodzieńcze (1870–87)[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 22 kwietnia 1870 roku w stolicy guberni Imperium Rosyjskiego Symbirsku (po śmierci Lenina przemianowany na Uljanowsk) leżącym nad Wołgą. W chwili urodzin Lenina miasto to liczyło 43 tysiące mieszkańców (wówczas 57,5% mieszkańców stanowili mieszczanie a pozostałymi mieszkańcami byli chłopi, wojskowi, a w mniejszym stopniu szlachta). W mieście występowała liczna mniejszość Czuwaszów i Tatarów[11]. Od wczesnego dzieciństwa wraz z kuzynostwem na okres letni opuszczał dom na ulicy moskiewskiej w Symbirsku i jeździł na wakacje na prowincje[12]. Spośród rodzeństwa najbliższe relacje łaczyły go z o rok młodszą Olgą[13]. Większość wolnego czasu jako zapalony sportowiec spędzał na świeżym powietrzu. Od dziecka otrzymał staranne wykształcenie w duchu konserwatywnym. Już jako młodzieniec znany był z dużej wiedzy - udzielał korepetycji w zakresie łaciny czuwaskiemu studentowi oraz pomagał w tym przedmiocie starszej siostrze[14].

Jego ojciec zmarł z powodu wylewu krwi do mózgu którego dostał 12 stycznia 1886 roku. Władimir miał wówczas 16 lat[15]. Śmierć ojca mocno nim wstrząsnęło, odtąd jego poglądy stały się konfrontacyjny i został ateistą[16]. W tym czasie starszy brat Włodzimierza, Aleksander wdał się w działalność ruchu rewolucyjnego. Aleksander był absolwentem Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego który za pracę doktorską otrzymał złoty medal. Jako wybitny naukowiec został wybrany do Towarzystwa Naukowo-Literackiego. W trakcie odbywania pracy naukowej wziął udział w agitacji przeciwko monarchii absolutnej cara Aleksandra III. Naukowiec poznał zakazane przez rząd prace lewicowych filozofów w tym Karola Marksa czy Nikołaja Czernyszewskiego. Pod ich wpływem wstąpił do rewolucyjnej grupy socjalistycznej Narodnaja Wola. Wraz z grupą spiskowców (w tym m.in. Bronisław Piłsudski, brat Józefa) przygotował zamach bombowy na cara. Spisek nie udał się na skutek wykrycia ich działalności przez policję. Spiskowcy zostali aresztowani. 25 kwietnia 1887 roku, Aleksander został skazany na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano 8 maja[17]. Wydarzenie wywołało u Lenina uraz emocjonalny, mimo to kontynuował on naukę kończąc szkołę ze złotym medalem i pochwałą przez dyrektora szkoły, Fiodora Kiereńskiego (prywatnie ojca przyszłego premiera Aleksandra Kiereńskiego)[18]. W 1887 stawił się przed wojskową komisją poborową gdzie zarejestrowano go jako osobę podlegającą obowiązkowej służbie w armii. Zgodnie z ówczesnym prawem jako najstarszy syn wdowy i potencjalny żywiciel rodziny został jednak skreślony ze służby wojskowej[19]. Edukację kontynuował na studiach prawniczych Uniwersytetu Kazańskiego[20].

Lenin w 1887 roku

Studia i zwrot w stronę politycznego radykalizmu (1887–93)[edytuj | edytuj kod]

W 1887 roku rozpoczął studia na Wydziale Sądowym Uniwersytetu Kazańskiego. Po przeprowadzce Włodzimierza do Kazania, jego rodzina opuściła dom przeznaczając go na wynajem i przeniosła się do mieszkania[21]. Na studiach zainteresował się radykalnymi ideami wyznawanymi przez straconego brata. W Kazaniu nawiązał kontakt z komórką rewolucyjną prowadzoną przez agrarnego socjalistę Łazara Bogoraza. Bogoraz wraz z innymi lewicowcami próbował przywrócić do działania organizację Narodnaja Wola. Prowadził też działalność społeczną zostając członkiem rady uczelnianej skupiającej osoby pochodzące daleko spoza Kazania[22]. 4 grudnia wziął udział w demonstracji żądając zniesienia statutu z 1884 roku który delegalizował stowarzyszenia studenckie. Wraz z setką innych protestujących został aresztowany przez policję. Areszt poskutkował wydaleniem go z uniwersytetu i umieszczeniem (z nakazu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych) nad nim nadzoru policyjnego. Po tym wydarzeniu pod przymusem opuścił Kazań i wyjechał na prowincję[23]. W trakcie pobytu na wsi poznał kolejne pisma socjalistyczne, szczególnie zachwycony był książką Co jest do zrobienia (1863) Czernyszewskiego[24]. Matka która nie lubiła jego radykalnych poglądów, namówiłą go we wrześniu 1888 roku aby napisał do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z prośbą o umożliwieniu mu studiowania na zagranicznej uczelni. Ministerstwo odmówiło mu jednak pozwoliło na jego powrót do Kazania. Na miejscu zamieszkał wraz z matką i bratem Dmitrijem[25].

W trakcie drugiego kazańskiego epizodu, ponownie związał się z kołkiem rewolucyjnym poprzez które zapoznał się z Kapitałem (1867) Karola Marksa. Dzieło wywołało na niego bardzo duży wpływ przez który coraz bardziej zainteresował się marksizmem[26]. W mieście nie pozostał na długo, jego matka nabyła bowiem posiadłość w małej wioseczce w obwodzie samarskim. Wieś do której trafiła rodzina została rozsławiona w Rosji poprzez poetce Gleba Uspienskiego którego zresztą Lenin był wielkim fanem. Matka próbowała zarazić Lenina zamiłowaniem do rolnictwa. Nic takiego nie nastąpiło, miejscowi chłopi okradali bowiem gospodarstwo ze sprzętu i zwierząt. Kradzieże doprowadziły do sprzedaży gospodarstwa[27].

W zimie 1889 roku przeniósł się do Samary. Zaprzyjaźnił się ze zbiegłymi dysydentami i dołączył do lokalnego marksowskiego kółka dyskusyjnego. Uczestnicy kółka przetłumaczyli na język rosyjski Manifest komunistyczny (1848) Marksa i Fryderyka Engelsa. Poznał pisma rosyjskiego marksisty Gieorgija Plechanowa, założyciela ruchu Czornyj Pieriedieł. Lenin zgodził się z tezą Plechanowa mówiącą o tym że Rosja przechodzi z feudalizmu do kapitalizmu. Stał się coraz bardziej sceptyczny wobec taktyki najbardziej radykalnych rewolucjonistów polegającej na organizacji akcji bojowych i zamachów - pogląd ten wyraził w trakcie debaty z przedstawicielem Narodnej Woli w grudniu 1889 roku. Pomimo coraz większej nie chęci wobec narodników zaprzyjaźnił się z kilkoma z nich, w 1893 roku zostając nawet ojcem chrzestnym córki jednego z działaczy ruchu[28].

Nadieżda Krupska, długoletnia partnerka życiowa Lenina

W maju 1890 roku, jego matka przekonała władzę aby te umożliwiły Włodzimierzowi ponowne studia. Matka wybrała mu Petersburski Uniwersytet Państwowy. Włodzimierz ukończył pierwszy rok studiów z wyróżnieniem jednak ten okres również nie był dla niego szczęśliwy, wtedy zmarła na tyfus jego siostra Olga[29]. Śmierć siostry skłoniła go do powrotu do Samary gdzie trafił na kilka lat. W styczniu 1892 roku został zatrudniony jako asystent prawny w sądzie okręgowym. Był uwikłany głownie w spory pomiędzy chłopami i rzemieślnikami. Wiele wolnego czasu poświęcał na marksistowską działalność polityczną. W tym czasie odciął się od poglądów Narodnej Woli a zainspirowany pracami Plechanowa zaczął zbierać informacje na temat społeczeństwa rosyjskiego interpretując je według marksowskiej tezy rozwoju społecznego[30]. Na wiosnę 1893 roku napisał artykuł Nowa Gospodarcza Zmiana w życiu chłopskim. Opublikowanie pracy zaproponował liberalnemu dziennikowi Myśl Rosyjska który jednak odrzucił ofertę a pracę opublikowano dopiero w roku 1927[31]. Jesienią tego samego roku napisał kolejny artykuł, O kwestii tak zwanego rynku w którym poddał krytyce rosyjskiego ekonomistę Germana Krasina (1871-1947)[32][33].

Działalność rewolucyjna[edytuj | edytuj kod]

Pobyt w Petersburgu i wizyta za granicą (1893–95)[edytuj | edytuj kod]

Jesienią 1893 roku, Uljanow przeniósł się do Petersburga. Zamieszkał we własnym mieszkaniu[34]. Zatrudnił się jako asystent prawnika, potajemnie działając przy tym w komórce rewolucyjnej. Członkami komórki byli głownie studenci Petersburskiego Państwowego Instytutu Technologicznego. W tym czasie Władimir był już zagorzałym marksistą, nazywał się jednak socjaldemokratą (od nazwy Socjaldemokratycznej Partii Niemiec). Członkowie grupy byli pod wrażeniem jego bardzo rozległej wiedzy, stąd stał się on nieformalnym liderem komórki[35]. Po dyskusji z marksistowskim teoretykiem Wasilijem Woroncowem na tajnym spotkaniu ze stycznia 1894 roku, zwrócił na siebie uwagę szpiegów policji[36]. Chcąc do budowy w Rosji nowego ustroju, skontaktował się z Piotrem Struwe który był wówczas jego sympatykiem. Struwe jako bogaty człowiek pomógł mu w publikacji literatury i uruchomieniu komórek rewolucyjnych w ośrodkach przemysłowych w Rosji. W tym samym celu zaprzyjaźnił się z rosyjsko-żydowskim marksistą Julijem Martowem[37].

Wszedł w związek z nauczycielką, marksistką Nadiedżą Krupską. To przez nią poznał kręgi socjalistycznie nastawionego proletariatu[38]. Do jesieni 1894 roku uruchomił koło robotnicze. Jego dwugodzinne spotkania odbywały się co niedziele. Wśród robotników znany był pod pseudonimem Nikołaj Pietrowicz, był też pieszczotliwie nazywany Starik czyli staruszek. Skrupulatnie zacierał ślady prowadzonej działalność wiedząc o tym że szpiedzy policyjni próbowali infiltrować ruch rewolucyjny[39]. W tym czasie napisał pierwszy traktat publiczny, Kim są "przyjaciele ludu" i jak powinni walczyć socjaldemokraci?. Traktat w dużej mierze opierał na własnych doświadczeniach z Samary. Traktat został nielegalnie wydrukowany i rozpropagowany w liczbie około 200 egzemplarzy[40].

Mimo, że wówczas znajdował się pod wpływem agrarnego socjalisty Piotra Tkaczewa[41], wraz z socjaldemokratami starł się z wywodzącą z ruchu narodnickiego Partią Socjalistów-Rewolucjonistów. Partia Socjalistów-Rewolucjonistów opowiadała się za socjalizmem narodnickim i podkreślała rolę chłopstwa w rewolucji (w 1881 roku w Rosji było 75 miliona chłopów i zaledwie milion proletariuszy miejskich). Tezy eserowców były więc sprzeczne z marksistowskim poglądem zakładającym że klasa chłopska jest główną siłą rewolucyjną[42].

Próbował znaleźć połączenie z frakcją emigracyjnego Wyzwolenia Pracy założonej w szwajcarskiej Genewie przez Plechanowa i innych emigrantów marksistowskich z Rosji w 1883 roku. Włodzimierz Lenin udał się do Szwajcarii na spotkanie z Plechanowem. Ten był do niego wtedy przychylnie nastawiony, skrytykował jednak jego ruch za ignorowanie roli burżuazji w procesie rewolucji antycarskiej[43]. W trakcie podróży do Zurychu zaprzyjaźnił się z innym członkiem Wyzwolenia Pracy, Pawiełem Akselrodem[44]. Po wizycie w Szwajcarii odwiedził Paryż gdzie spotkał Paula Lafargue i badał historię Komuny Paryskiej z 1871 roku. W Komunie widział wczesny prototyp rządu proletariackiego[45]. Na krótko przebywał w szwajcarskim spa. Kolejnym etapem wycieczki Lenina był Berlin gdzie spędził sześć tygodni. w stolicy Niemiec poznał Wilhelma Liebknechta i odwiedził Staatsbibliothek[46]. Wracając do Rosji zabrał ze sobą zbiór nielegalnej literatury rewolucyjnej. Po powrocie do kraju zdał sobie sprawę że był monitorowany przez policję, mimo to dystrybuował ją pośród strajkujących w Sankt Petersburgu robotników[47]. Zaangażował się w wydawanie arkuszu informacyjnego Sprawa Robotnicza. Wraz z innymi 40 działaczami związanymi z arkuszem został aresztowany w nocy już po pierwszej emisji pisma i oskarżony o działalność wywrotową[48].

Zdjęcie Lenina z carskiej kartoteki policyjnej, grudzień 1895

Pobyt na Syberii (1895-1900)[edytuj | edytuj kod]

W trakcie procesu odmówiono mu reprezentacji prawnej. Choć rodzina zaproponowała sądowi wpłacenie kaucji za uwięzienie Włodzimierza, ten odmówił i osadził go przed skazaniem na rok aresztu. W trakcie pobytu w areszcie zachował łączność ze współpracownikami którzy przemycali do niego wiadomości. Czas w areszcie spędził na gry w szachy z kolegą z celi i pisaniem na temat rewolucyjnego potencjału klasy robotniczej. Lenin wierzył że rozwój przemysłowego kapitalizmu doprowadzi do zwiększenia liczby chłopów migrujących do miast. Według niego nowy proletariat zyska świadomość klasową która doprowadzi do obalenia rządów arystokracji i burżuazji. Do lipca 1896 roku skończył Projekt i wyjaśnienie programu partii socjaldemokratycznej i rozpoczął pracę nad książką Rozwój kapitalizmu w Rosji[49].

Bez procesu został skazany na trzy lata pobytu we wschodniej Syberii. W lutym 1897 roku w celu uporządkowania swoich spraw pozwolono mu na kilkudniowy pobyt w Sankt Petersburgu gdzie spotkał się innymi rewolucjonistami. Komórka rewolucyjna przekształciła się w Związek Walki o Wyzwolenie Klasy Robotniczej, a gdy wielu członków grupy wywodzących się z inteligencji, wiele kierowniczych stanowisk w ruchu objęli robotnicy - spotkało się to z ostrożnym poparciem Lenina ale wywołało też wewnętrzne podziały. Pod jego nieobecność w latach 1896-97 Sankt Petersburg uderzyła popierana przez marksistów fala strajków. Lenin mocno żałował że nie mógł uczestniczyć w owych wydarzeniach[50]. Zamiast tego stał się on jednym z 300 tysięcy więźniów na Syberii do których trafiali dysydenci i przestępcy z całego kraju[51]. Jego podróż na Sybir trwała 11 tygodni. Uważany przez władzę za niewielkie zagrożenie został zesłany do Szuszenskoje w rejonie minusińskim. Na wygnaniu zamieszkał w chłopskiej chacie i pozostawał pod stałym nadzorem policji. Nie przeszkodziło mu to jednak w korespondowaniu z innymi wywrotowcami, którzy nawet odwiedzili go i udali się wraz z nimi na polowanie na kaczki i bekasy pływające w rzece Jenisej. W efekcie Lenin zaakceptował swój los i przyznał że Szuszenskoje nie są złym miejscem[52].

W maju 1898 roku dołączyła do niego Nadia która w sierpniu 1896 roku została zesłana za zorganizowanie strajku. Choć Nadia początkowo trafiła do Ufy, przekonała władzę do przenosin. 10 lipca 1898 roku para wzięła ślub kościelny[53]. Na wygnaniu para przetłumaczyła na język rosyjski dostarczoną im przez Struwa pracę The History of Trade Unionism (1894) autorstwa Sidney i Beatrice Webb[54]. Lenin na tyle na ile mógł obserwował na bieżąco wydarzenia w niemieckim marksizmie w którym doszło do ideologicznego podziału. Rewizjoniści tacy jak Eduard Bernstein działali na rzecz pokojowej i stopniowej drogi socjalizmu, takie poglądy były krytykowane przez Lenina który był zwolennikiem rewolucjonizmu. Swoje antyrewizjonistyczne tezy przedstawił w Proteście rosyjskich socjaldemokratów[55]. Pozostawał krytyczny wobec ekonomistów - członków socjaldemokracji prowadzonych kampanię rzecz reform gospodarczych w celu poprawy warunków pracowniczych, odrzucając przy tym rewolucję społeczno-polityczną[56]. W 1899 roku zakończył prace nad książką Kapitalizm w Rosji. Była to najbardziej obszerna praca napisana przez niego do tego momentu. Książka oferowała rzetelny i polemiczny atak na eserowców i promowała jego wersję marksistowskiej analizy rozwoju gospodarczego Rosji. Książka została opublikowana pod pseudonimem Włodzimierz Ilin. Książka została w większości negatywnie oceniona przez recenzentów[57].

Monachium, Londyn i Genewa (1900–05)[edytuj | edytuj kod]

Gazeta Iskra

Jako wygnańcowi nie pozwolono mu na powrót do Sankt Petersburga a jego żona z powodu trwającego wyroku pozostawała w Ufie. On sam w lutym 1900 roku na krótko pojechał do Pskowa[58]. Chcąc założyć gazetę Uljanow i Struwe zbierali pieniądze. Po zgromadzeniu określonej sumy pieniężnej Lenin zaczął wydawać pismo Iskra którego został pierwszym redaktorem. Pismo podlegało nowo utworzonej partii marksistowskiej o nazwie Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza Rosji. Po wizycie u żony pod koniec lipca zdecydował się opuścić Rosję i wyjechać do Europy Zachodniej. W Szwajcarii i Niemczech, spotkał się z czołowymi działaczami marksistowskimi na emigracji, w tym z Plechanowem. 24 sierpnia wziął udział w konferencji rosyjskich marksistów w szwajcarskim mieście Corsier celem debaty na temat pracy Iskry. W czasie debaty wraz niektórymi uczestnikami zraził się do postaci Plechanowa który wygłaszał poglądy antysemickie. Uczestnicy konferencji zdecydowali się gazeta będzie drukowana w Monachium, gdzie Uljanow przeniósł się we wrześniu. Pierwszy numer ukazał się w Wigilię i zawierał artykuł autorstwa Lenina w którym krytykował on interwencją europejską przeciwko chińskiemu powstaniu bokserów[59]. Druga publikacja SDPRR, Brzask ukazała się po raz pierwszy w marcu 1901 roku, nie przebiła jednak popularności pisma Lenina który był o wiele bardziej skuteczny w nielegalnym przemycie pisma do Rosji. Iskra stała się najbardziej popularną podziemną publikacją w Rosji od 50 lat. Pismo zawierało artykuły napisane przez między innymi Polkę Różę Luksemburg, Niemca pochodzenia czeskiego Karla Kautskyego czy młodego ukraińskiego marksisty, Lwa Trockiego który stał się współpracownikiem Lenina na jesieni 1902 roku[60].

W grudniu 1901 roku przyjął pseudonim Lenin, prawdopodobnie zaczerpnął go od nazwy rzeki Leny (wzorując się na Plechanowie który przyjął pseudonim Wołgin od nazwy rzeki Wołgi[61]. W 1902 roku opublikował pamflet polityczny zatytułowany Co robić? (oryg. ros. Что делать?). Tytuł Co robić? odnosił się do analogicznie zatytułowanej książki Nikołaja Czernyszewskiego, wydanej w 1862. Książka stała się najbardziej poczytną i popularną jak dotychczas pracą Uljanowa. W książce zwrócił uwagę na potrzebę utworzenia partii awangardowej, która poprowadzi klasę robotniczą do rewolucji[62]. Jego żona dołączyła do niego w Monachium. Została jego osobistym sekretarzem i wspomagała wydawanie Iskry[63]. Razem kontynuowali agitację polityczną, Lenin pisał dla Iskry kolejne artykuły, opracowywał program SDPRR, atakował oponentów ideologicznych w partii i poza nią (w szczególności eserowców)[64]. Choć pozostawał ortodoksyjnym marksistą, zaczął akceptować poglądy partii eserowców na temat rewolucyjnej władzy chłopstwa, wydając w 1903 roku broszurę Do wsi ubogich[65].

Po tym jak uświadomił sobie że jest monitorowany przez bawarską policję, wraz z innymi redaktorami gazety przeniósł się do Londynu. Przybył z żoną do miasta w kwietniu 1902 roku. Małżeństwo wynajęło mieszkanie w St. Pancras[66]. Angielska kuchnia nie spodobała mu się, polubił jednak metropolię londyńską a dużo czasu spędzał na czytaniu w bibliotece Muzeum Brytyjskiego[67]. Mieszkał w bliskiej odległości do innych redaktorów, mimo to unikał ich ze względu na niechęć do ich kolektywnego trybu życia. W zamian stał się dobrym przyjacielem Trockiego, który również przybył do miasta[68]. W trakcie pobytu w Londynie zachorował na różę. Podczas jego nieobecność w redakcji, pozostali dziennikarze zdegradowali go ze stanowiska pierwszego redaktora. Uljanow nie uznał decyzji kolegów i zdecydował się na powrót do Szwajcarii[69]. Przed przenosinami spędził wraz z matką i siostrą wakacje w Bretanii[70].

W marcu 1902 roku, powołany został Komitet Organizacyjny Kongresu SDPRR. Komitet poświęcił się organizacji II Kongresu SDPRR. Pierwotnie planowano zorganizować kongres w lipcu tego roku w Brukseli. Z czasem środowisko rosyjskich emigrantów stało się monitorowane przez belgijskie służby. Działacze zmienili więc miejsce spotkania na jeden z londyńskich kościołów[71]. Na konferencji pojawiły się schizmy między zwolennikami Lenina i Julija Martowa. Martow twierdził że członkowie partii powinni działać niezależnie od kierownictwa partii, Lenin nie zgodził się z tym i podkreślił potrzebę silnego przywództwa. Sprawę poddano pod głosowanie. Martow wygrał je otrzymując 28 do 22 głosów[72]. Debata była kontynuowana po głosowaniu, przez co wielu działaczy Martowa opuściła Kongres w trakcie jego trwania na znak protestu. Lenin wykorzystał ten fakt w celach propagandowych i nazwał swoją frakcję bolszewikami czyli większością. Oponentów popierających Martowa określił natomiast mniejszością mienszewikami czyli mniejszością[73]. Kongres zaowocował przyjęciem stałego programu partii i jego władz, ale również doprowadził do poważnego rozłamu w szeregach partii[74].

Rezydujący w Genewie Lenin, po konferencji kontynuował polemikę z mienszewikami. Bolszewicy oskarżali swoich rywali o oportunizm, reformizm i brak dyscypliny. Mienszewicy z kolei twierdzili że Lenin jest despotą i autokratą, porównywali go przy tym do Maximiliena de Robespierre[75]. Po tym gdy Plechanow stanął po stronie Martowa, Lenin podał się do dymisji w redakcji Iskry i Radzie Partii. w maju 1904 roku wydał broszurę Jeden krok do przodu, dwa kroki w tył skierowaną przeciwko zwolennikom Martowa[76]. Stres spowodowany rozłamem wywołał u niego chorobę, którą była prawdopodobnie neurastenia[77]. Chcąc się uspokoić, w czerwcu udał się na wakacje na wieś gdzie uprawiał wspinaczkę[78]. Niektórzy członkowie partii próbowali zjednoczyć zwaśnione frakcje co nie udało się. Do wiosny bolszewicy zdominowali kierownictwo partii. Wszyscy spośród ośmiu członków Komitetu Centralnego było zwolennikami bolszewizmu[79]. W grudniu założył bolszewicką gazetę Naprzód[80].

Rewolucja i następstwa (1905-14)[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 1905 roku reżim carski dopuścił się masakry protestujących w Sankt Petersburgu. Wydarzenie te przeszło do historii jako krwawa niedziela i doprowadziła do wybuchu rewolucji 1905 roku[81]. W odpowiedzi na te wydarzenia, wezwał bolszewików w Imperium do udziału w zamieszkach oraz wzywał do powstania skierowanego przeciwko instytucji caratu. Bolszewicy w trakcie rewolucji starli się ze służbami bezpieczeństwa i bojówkarzami Czarnej Sotni[82]. W tym czasie zaczął twierdzić że doszło do całkowitego podziału między bolszewikami a mienszewikami, co nie było do końca prawdą - wielu bliskich współpracowników Lenina (w tym Rozalija Ziemlaczka) nie zgodziło się z tą tezą. Obydwie grupy wzięły udział w III Kongresie partii w Londynie w kwietniu 1905 roku. Kongres odwiedziła tylko nieliczna grupa mienszewików a Lenin umocnił w ten sposób swoją dominację w partii[83]. Nadzorował powstanie nowej bolszewickiej gazety, Proletari (Robotnik)[84].

Lenin, 1910

Wiele ze swoich pomysłów przedstawił w piśmie Dwie taktyki socjaldemokracji w rewolucji demokratycznej. Praca została opublikowana w sierpniu tego roku. W broszurze przepowiedział że liberalna burżuazja będzie zaspokojona ustanowieniem monarchii konstytucyjnej zdradzając w ten sposób rewolucję. Przekonywał do sojuszu proletariatu i chłopstwa celem obalenia caratu i ustanowieniem republiki[85]. Pod ideologicznym wpływem rosyjskich agrarnych socjalistów i jakobinów rewolucji francuskiej zaczął głosić hasła zbrojnego powstania, tymczasowej rewolucyjno-demokratycznej dyktatury robotników i chłopów, terroru ludowego i wywłaszczenia ziemi szlacheckiej. Radykalne i wojownicze hasła zszokowały mienszewików którzy wierzyli że Lenin odszedł od radykalnie ortodoksyjnych poglądów[86]. Z Genewy na bieżącą monitorował sytuację rewolucyjną w Rosji i spotkał się z przebywającym na wygnaniu ojcem Gieorgijem Gaponem który prowadził protest krwawo zmasakrowany przez reżim w krwawą niedzielę[87].

Nie chciał wrócić do Imperium Rosyjskiego, obawiając się aresztowania. Zdanie zmienił gdy car Mikołaj II szereg liberalnych reform zawartych w manifeście październikowym[88]. Wierząc że reformy uchronią go przed represjami ze strony Ochrany potajemnie wrócił do Rosji przez Szwecję i Finlandię. Osiadł w Sankt Petersburgu gdzie poruszał się między wieloma domami[89]. Żona pisarza Maksima Gorkiego przekonała go do pracy w redakcji legalnie ukazującej się radykalnej gazety Nowe Życie. Lenin wykorzystał posadę do omówienia na jej łamach problemów stojących przed SDPRR[90]. Zachęcał partię do otworzenia się na znacznie większą rzeszę członków oraz opowiadał się za eskalacją walki rewolucyjnej. Zdanie zmienił po nieudanym powstaniu moskiewskim. Po klęsce wystąpienia zbrojnego wezwał partię do wzięcia udziału w wyborach do Dumy[91]. W trakcie trwania kongresu bolszewickiego w fińskim Tampere po raz pierwszy spotkał młodego bolszewika Józefa Stalina[92]. Zmienił zdanie w kwestii mieńszewików i wezwał do pojednania między dwoma frakcjami[93]. W efekcie członkowie obu grup spotkali się ze sobą na IV Zjeździe partii w Sztokholmie w kwietniu 1906 roku. Do pojednania nie doszło, mienszewicy potępili bowiem Lenina za zachęcanie przez niego do rabunków banków jako przejawu walki rewolucyjnej. Kongres zakończył się wyborem nowego Komitetu Centralnego obejmującego 7 mieńszewików i 3 bolszewików[94].

Centrum Bolszewików utworzone zostało w Kuokkala na terenie Wielkiego Księstwa Finlandii będącego wtedy na wpół autonomiczną częścią Imperium Rosyjskiego[95]. Na V Kongresie SDPRR który odbył się w Londynie w maju 1907 roku, bolszewicy odzyskali w partii przewagę[96]. Krótko po nim rząd carski rozwiązał Drugą Dumę a Ochrana rozbiła rewolucjonistów. Lenin na pieszo uciekł przez Finlandię do Szwecji. Stamtąd dotarł do Szwajcarii[97]. Aleksandr Bogdanow i inni prominentni bolszewicy postanowili przenieść Centrum Bolszewickie do Paryża. Choć Lenin nie zgodził się z tą decyzją, przeniósł się do tegoż miasta w grudniu 1908 roku[98]. Przyszły lider rewolucji polubił Paryż. W trakcie pobytu w mieście był ofiarą wypadku, kierowca potrącił go gdy ten jechał na rowerze. Po wypadku Lenin sądził się z kierowcą na drodze prawnej[99].

W Paryżu odżyła jego polemika wobec mieńszewików[100]. Spowodowane to było krytyczną reakcją frakcji na akcje bolszewickie takie jak napad na bank w Tbilisi w 1907 roku które lokalni działacze prowadzili w celu uzyskania pieniędzy na prowadzenie działalności[101]. Włodzimierz Lenin stał się też wytrwałym krytykiem Bogdanowa i jego zwolenników. Bogdanow wierzył że kultura socjalistyczna musi być wypracowana przez proletariat, Lenin stał z kolei na stanowisku awangardy socjalistycznej inteligencji przewodzącej klasie robotniczej. Bogdanow przyjął też tezy Ernsta Macha które Lenin uważał za sprzeczne z marksizmem[102]. Skonfliktowani działacze w kwietniu 1908 roku na krótko udali się na wspólne wakacje do wilii Gorkiego we włoskim Capri[103]. Po powrocie do Paryża konflikt odżył a Lenin zachęcał bolszewików do wykluczenia Bogdanowa i jego stronników z ruchu, oskarżając go o odejście od doktryny marksistowskiej[104].

W maju 1908 roku na krótko zamieszkał w Londynie. Korzystając z biblioteki Muzeum Brytyjskiego napisał Materializm i empiriokrytycyzm stanowiący atak na Bogdanowa[105]. Frakcyjność Lenina rozzłościła coraz większą liczbę bolszewików, w tym jego bliskich zwolenników zwolenników - Aleksieja Rykowa i Lwa Kamieniewa[106]. Ochrana wykorzystała frakcyjną postawę Lenina i wykorzystała szpiega Romana Malinowskiego do infiltrowania Lenina. Malinowski stał się bliskim sojusznikiem Lenina, prawdopodobne jest że Lenin wiedział o tym że Malinowski jest szpiegiem i specjalnie karmił go fałszywymi informacjami które ten przekazywał Ochranie. Z drugiej strony tezie tej zaprzeczał wiele lat później Gorki[107].

W sierpniu 1910 roku wziął udział w VIII Kongresie II Międzynarodówki w Kopenhadze. Na spotkaniu reprezentował SDPRR. Przed wizytą na Kongresie udał się na wakacje z matką do Sztokholmu. Było to ostatnie spotkanie Lenina z matką przed jej śmiercią[108]. Na krótko przeniósł się wraz z żoną i siostrami do niewielkiej miejscowości Bombon w departamencie Sekwana i Marna. Joz 5 tygodni później przeprowadził się do Paryża gdzie osiedlił się w Rue Marie-Rose[109]. We Francji zaprzyjaźnił się z francuską socjalistką Inessą Armand. Pozostawał z nią w bliskich relacjach od 1910 do 1912 roku. Niektórzy biografowie podają że mieli oni ze sobą pozamałżeński romans co pozostaje jednak niesprawdzoną informacją[110]. W maju 1911 roku założył szkołę SDPRR w Longjumeau gdzie wykładał na różne tematy dla uczniów pochodzących z Rosji[111]. Na paryskim posiedzeniu KC SDPRR w czerwcu 1911 roku, postanowił skupić działalność na Rosji - zamknął Centrum Bolszewickie i zlikwidował pismo Proletari[112]. Dążąc do odbudowy swoich wpływów w partii zorganizował konferencję partyjną która odbyła się w Pradze w styczniu 1912 roku. Spotkanie pomógł mu zorganizować jego zwolennik Sergo Ordżonikidze. 16 z 18 uczestników spotkania było bolszewikami, mimo to ostro skrytykowali oni Lenina za frakcyjną przez co w dalszej mierze stracił dużo kontroli nad partią[113].

Chcąc być bliżej Rosji (jako emigrant stawał się coraz mniej wpływowy) przeniósł się do Krakowa w kulturowo polskiej części Królestwo Galicji i Lodomerii Austro-Węgier. Polubił miasto i często korzystał z biblioteki na Uniwersytecie Jagiellońskim co pomogło mu wprowadzeniu jego ciągłych badań[114]. Nawiązał stały kontakt z działaczami partii działającymi w Imperium Rosyjskim skąd często odwiedzali go działacze bolszewiccy. Udało mu się przekonać bolszewickich członków Dumy do sojuszu z parlamentarzystami mieńszewickimi[115]. W styczniu 1913 roku odbył dyskusję z będącym Gruzinem Stalinem na temat przyszłości nierosyjskich grup etnicznych w Imperium Rosyjskim[116]. Ze względu na słaby stan zdrowia wraz z żoną przeniósł się na wieś do Białego Dunajca[117]. Gdy żona Lenina zaczęła wymagać operacji tarczycy, para wyjechała do Berna gdzie trafiła ona pod opiekę znanego chirurga Emila Theodora Kochera[118].

I wojna światowa (1914-17)[edytuj | edytuj kod]

Do Galicji powrócił gdy wybuchła I wojna światowa[119]. Jako Rosjanin został uznany przez austro-węgierski rząd za bycie szpiegiem. W sierpniu aresztowano go i uwięziono w Nowym Targu. Został uwolniony gdy władze dowiedziały się że jest on działaczem antycarskim[120]. Po tym incydencie przeniósł się do Berna[121] a w lity, 1916 roku z powodów finansów do Zurychu który był tańszym miastem[122]. Lenin był wściekły że Socjaldemokratyczna Partia Niemiec poparła wysiłki wojenne swojego kraju. SPD naruszyła tym samym tezę II Międzynarodówki mówiącą że wszystkie partie socjalistyczne powinny być przeciwne konfliktom międzynarodowym (rezolucja ze Stuttgartu z 1907 roku). Lenin następnie potępił samą II Międzynarodówkę uznając że w praktyce nie istnieje[123]. Szczególnie negatywnie nastawiony był do marksisty Karla Kautskyego który poparł stanowisko SPD[124].

Był mocno zaangażowany w ruch pacyfistyczny. We wrześniu 1915 roku uczestniczył w antywojennej konferencji w Zimmerwaldzie a nasępianie w drugiej konferencji antywojennej która odbyła się w Kiental[125]. Lenin wezwał socjalistów na całym kontynencie do oporu względem wojny imperialistycznej i wojny domowej (jak nazywał I wojnę światową). Zachęcał do organizacji rewolucyjnych strajków, krytyki nacjonalizmu i tworzenia nowych grup rewolucyjnych[126]. Ostrej krytyce poddał też działania armii rosyjskiej uważając że car jest gorszą przeszkodą dla rewolucji aniżeli niemiecki cesarz[127].

Pod wpływem wydarzeń I wojny światowej, napisał książkę Imperializm jako najwyższe stadium kapitalizmu. Stwierdził w niej że imperializm jest produktem monopolistycznego kapitalizmu a kapitaliści dążą do zwiększenia swoich zysków poprzez rozszerzenie terytoriów na obszary gdzie występują tańsze surowce a płace będą niższe. Skrytykował również poglądy Kautskiego. Przedstawił również pogląd zakładający że rywalizacja między imperialistycznymi mocarstwami będzie istnieć dopóki nie zostaną one obalone przez rewolucję proletariacką i ustanowienie socjalizmu. Początkowe próby publikacji prac zostały wstrzymane a książka ukazała się dopiero we wrześniu 1917 roku[128].

Lenin, 1916

Korzystając z biblioteki publicznej w Bernie, poświęcił wiele czasu na czytanie dzieł Georga Wilhelma Friedricha Hegla, Arystotelesa i Ludwiga Feuerbacha - wszyscy z wymienionych twórców wpłynęli w istotny wpływ na myśl marksowską[129]. Pod wpływem lektury zmienił swoje poglądy, odrzucił tezy o pierwszeństwie zasad naukowych, uważając że praktyka jest najważniejsza[130]. Chociaż wciąż postrzegał siebie jako ortodoksyjnego marksistę, zaczął odwracać się od niektórych prognoz Marksa dotyczących rozwoju społecznego. Podczas gdy Marks wierzył że rewolucja burżuazyjno-demokratyczna klasy średniej poprzedzi rewolucję socjalistyczną proletariatu, Lenin uważał że proletariat w Rosji może obalić carat bez rewolucji pośredniej[131]. W listopadzie 1914 roku wznowił wydawanie magazynu Socjaldemokrata Grigorija Zinowjewa[132]. Jego kontakty z bolszewikami w Rosji były niewielkie z powodu trwania wojny w trakcie której Ochrana nasiliła tłumienie ruchu bolszewickiego na terenie Imperium[133]. W lipcu 1916 roku, zmarła matka Lenina, a on sam nie był w stanie uczestniczyć w jej pogrzebie w Petersburgu z powodu wojny[134]. Śmierć matki mocno go załamała a on sam coraz bardziej bał się że nie będzie świadkiem rewolucji socjalistycznej dla której poświęcił swoje życie[135].

Rewolucja lutowa i dni lipcowe (1917)[edytuj | edytuj kod]

W lutym 1917 roku w Piotrogrodzie wybuchła rewolucja lutowa. Wystąpienie rozpoczęło się po tym gdy robotnicy zorganizowali strajk. Powodem strajku były pogarszające się warunki pracy w fabrykach i niedobory żywności. Niepokoje szybko rozprzestrzeniły się na inne części Rosji. Mikołaj II abdykował. Władzę nad w państwie przejęła Duma Państwa z inicjatywy której utworzono Rząd Tymczasowy Rosji[136]. Lider bolszewików na wieść o wydarzeniach zdecydował się przybyć do Rosji i podjąć się próby przejęcia władzy. Jako że kontynent był pogrążony w wojnie, musiał wynegocjować podróż przez teren Niemiec. Rząd Niemiec zgodził się na opuszczenie przez Lenina Szwajcarii. 32 rosyjskich obywateli w tym Lenin i jego żona, udali się pociągiem do Rosji przez teren Niemiec[137]. Dysydenci z Zurychu dostali się do Gottmadingen, następnie do Sassnitz skąd promem przepłynęli do szwedzkiego Trelleborg. W Trelleborg zostali uroczyście powitani przez burmistrza. Kolejnym etapem ich podróży była Harapanda. Stamtąd udali się saniami do Tornio w kontrolowanej przez Rosjan Finlandii. W Helsinkach złapali pociąg do Piotrogrodu[138].

W chwili przybycia na stację w Piotrogrodzie, został powitany przez tłum bolszewików. Wygłosił przemówienie w którym potępił rząd tymczasowy który uważał za burżuazyjny i zbyt podobny do dawnej administracji carskiej, ponownie wzywając przy tym do ogólnoeuropejskiej rewolucji proletariackiej[139]. Zatrzymał się u mieszkającej w mieście siostry Anny. Na następny dzień po przybyciu do miasta odwiedził groby zmarłej matki i siostry Olgi na cmentarzu Wołkowskim. Na dniach wygłosił serię przemówień na spotkaniach bolszewickich. W trakcie spotkania w pałacu Taurydzkim ostro skrytykował tych którzy chcieli pojednania z mieńszewikami. Ujawnił też tezy kwietniowe, zarys planów który napisał w drodze ze Szwajcarii[140]. Spotkał się też z marksistami z innych frakcji politycznych, w tym z mieńszewikami których atakował za ich poparcie dla Rządu Tymczasowego, ci z kolei oskarżali go o próbę wywołania w Rosji wojny domowej[141]. Mieńszewicy i eserowcy którzy zdominowali Piotrogrodzką Radę Delegatów Robotniczych i Żołnierskich, wierzyli że Rosja była niedostatecznie rozwinięta do przejścia w stronę socjalizmu. Lenin w efekcie uznał oba stronnictwa za zdrajców sprawy socjalizmu. Opowiedział się za natychmiastowym pokojem z Niemcami, nacjonalizacją przemysłu i banków, wywłaszczeniem gruntów i objęciem władzy przez rady[142]. W ciągu najbliższych miesięcy prowadził kampanię na rzecz tych postulatów, pisał dla Prawdy i występował publicznie w stolicy próbując przekonać robotników, żołnierzy, marynarzy i chłopów do poparcia jego sprawy[143].

Czując że wśród zwolenników bolszewików rośnie frustracja i chęć wywołania zbrojnego powstania, Lenin zaproponował organizację zbrojnej demonstracji politycznej w Piotrogrodzie mającą sprawdzić reakcję rządu[144]. Lenin niespodziewanie podupadł na zdrowiu, doświadczał bezsenności, bóli głowy i prawdopodobnie miewał drobne problemy z sercem[145]. W chorobie pomagała mu żona, która zresztą również podupadła na zdrowiu[146]. Chcąc odpocząć wyjechał z Piotrogrodu do fińskiej miejscowości Neivola gdzie odwiedził swojego przyjaciela WładimirBoncz-Brujewicza[147]. Zbrojne wystąpienie bolszewików zwane jako dni lipcowe odbyły się gdy był on z dala od Piotrogrodu. Na wieść o walkach, prędko wrócił do stolicy. Spotkał się z bolszewickim Komitetem Centralnym a następnie widząc że wystąpienie wyszło z pod kontroli, wzywał on walczących bolszewików do spokoju z balkonu rezydencji[148]. Apel nie pomógł a rząd oskarżył Lenina o zdradę stanu i nakazał jego aresztowanie. Rząd przeprowadził akcje przeciwko bolszewikom. 400 działaczy zostało aresztowanych a biura partii i Prawdy zostały zajęte. Rząd rozpoczął równocześnie akcje propagandową oskarżając Lenina o bycie agentem-prowokatorem niemieckim (argumentem przemawiającym za tym miało być to że wyjechał ze Szwajcarii prosząc Niemców o przejazd po terenie ich państwa)[149]. Przywódca bolszewików w przeciwieństwie do wielu działaczy uniknął aresztowania. Ukrywał się w wielu domach znajdujących się na terenie miasta[150].

Obawiając się że zostanie zabity, wraz z jednym ze starszym działaczy bolszewików, Grigorijem Zinowjewem, uciekł z miasta w przebraniu. Przeniósł się do należącego do bolszewickiego metalowca Nikołaja Jemeljanowa domu na prowincji nieopodal stolicy[151]. Bojąc się wykrycia, wkrótce opuścił dom i przeniósł się do niewielkiej leśnej chatki gdzie był nękany przez komary i ulewne deszcze[152]. Tutaj rozpoczął pracę nad książką Państwo i rewolucja, w której opisał rozwój państwa socjalistycznego powstałego w wyniku rewolucji proletariackiej. Państwo to w jego teorii miało stopniowo obumierać pozostawiając po sobie społeczeństwo komunistyczne[153]. W książce atakował też innych marksistów i grupy skrajnej lewicy oskarżając je o uleganie ideologicznym wpływom Kautskiego[154]. W tym momencie dramatyczne zmienił swoje podejście do sowietów, uznając je za kontrrewolucyjne za wsparcie Rządu Tymczasowego który teraz określał mianem dyktatury wojskowej[155]. Rozpoczął planowanie zbrojnego powstania które obali rząd. Na tajnym posiedzeniu Komitetu Centralnego pomysł powstania został odrzucony[156]. Po posiedzeniu udał się pociągiem a następnie pieszo do Finlandii. 10 sierpnia przybył do Helsinek gdzie ukrywał się w domach należących do sympatyków bolszewików[157]. Uczestniczył w Szóstym Kongresie partii[158].

Rewolucja październikowa (1917)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: rewolucja październikowa.

Pod koniec sierpnia 1917 roku, gdy Lenin ukrywał się w Finlandii, generał Ławr Korniłow, Komendant Główny Armii Rosyjskiej, wysłał wojska z frontu wschodniego do Piotrogrodu. Sytuacja wyglądała na próbę wojskowego puczu (sprawa Korniłowa). Przerażony premier Aleksander Kiereński zwrócił się do Rady Piotrogrodzkiej - w tym do bolszewików - o pomoc, pozwalając rewolucjonistom organizować robotników w Gwardii Czerwonej w celu obrony Piotrogrodu przed wojskiem Korniłowa. Zamach zanikł zanim Korniłow dotarł do miasta ze względu na rosnącą niechęć żołnierzy do oficerów. Beneficjentami całej sprawy byli głównie bolszewicy którym pozwolono powrócić na scenę polityczną[159]. W obawie przed kontrrewolucją sił prawicowych wrogich socjalizmowi, eserowcy i mienszewicy oraz rząd znormalizowali swoje relacje z bolszewikami[160]. Należy odnotować że udział mieńszewików i eserowców w rządzie doprowadził do utraty przez nich poparcia dużej części elektoratu. Wraz z dalszym trwaniem wojny popularność tych grup jeszcze bardziej spadła co umożliwiło probolszewickiemu marksiście Lwowi Trockiemu na przejęcie przywództwa w piotrogrodzkim Sowiecie[161]. We wrześniu bolszewicy uzyskali większość zarówno w sekcjach robotniczych w Moskwie i Radzie Piotrogrodu[162].

Zdjęcie Lenina w peruce i bez zarostu z fałszywych dokumentów, którymi posługiwał się w czasie, gdy ukrywał się w Finlandii, 1917

Uznając sytuację za bardziej bezpieczną, Lenin wrócił do Piotrogrodu poprzez Wyborg[163]. 10 października wziął udział w posiedzeniu KC bolszewików. Na nim powtórzył swoją tezę o potrzebie przygotowań do zbrojnego powstania i obalenia Rządu Tymczasowego. Wniosek Lenina został przegłosowany dziesięcioma do dwóch głosów[164]. Zinowiew i Kamieniew pozostawali sceptyczni wobec tezy Lenina, uważając że rosyjscy robotnicy nie poprą gwałtownego zamachu na istniejący system i nie ma jednoznacznych dowodów na twierdzenie Lenina jakoby cała Europa była na skraju rewolucji proletariackiej[165]. Partia rozpoczęła plany do zorganizowania antyrządowej,a posiedzeniu w Instytucie Smolnym datę puczu wyznaczono na 24 października[166]. Za przeprowadzenie puczu odpowiadać miał Komitet Wojskowo-Rewolucyjny. Komitet był uzbrojoną milicją ustanowioną przez piotrogrodzki Sowiet przy wsparciu Rządu Tymczasowego podczas sprawy Korniłowa. Komitet składał się głównie z osób lojalnych wobec bolszewików[167].

W październiku Komitet otrzymał rozkaz przejęcia kontroli nad kluczowymi obiektami użyteczności, transportu, druku czy komunikacji w Piotrogrodzie. Akcja miała odbyć się bez rozlewu krwi[168]. Gdy powstanie było w toku, Lenin ogłosił przemówienie przed Sowietem piotrogrodzkim w którym ogłosił że Rząd Tymczasowy został obalony[169]. Rząd Tymczasowy oddał władzę po oblężeniu Pałacu Zimowego i wzywającym do rewolucji strzale z krążownika Aurora. Ministrowie rządu zostali aresztowani[170]. Bolszewicy w miejsce Rządu Tymczasowego ogłosili utworzenie Rady Komisarzy Ludowych. Choć Lenin odrzucił rolę przewodniczącego Rady, sugerując że powinien nim zostać Trocki, inni bolszewicy przekonali go do tego aby to on stanął na czele rządu[171]. Lenin i inni bolszewicy wzięli kolejno udział w II Zjeździe Rad który odbył się w dniach 26 i 27 października. Zjazd był zdominowany przez bolszewików. Na Zjeździe ogłosił utworzenie nowego rządu, został ostro skrytykowany przez mieńszewików którzy określili przewrót jako nielegalny i ostrzegli że może on doprowadzić do wojny domowej[172]. W pierwszych dniach władzy, Lenin unikał używania wyraźnie marksistowskiej i socjalistycznej frazeologii, obawiając się że przez radykalizm może zrazić do siebie część ludności. Zamiast tego skoncentrował się na rozmowach na temat utworzenia nowego ustroju w którym kraj zarządzany by był przez pracowników[173]. Po sukcesie puczu, Lenin jak i wielu innych bolszewików, uważał że kwestia ogarnięcia całej Europy przez rewolucję proletariacką jest kwestią dni lub zaledwie nadchodzących miesięcy[174].

Rząd Lenina[edytuj | edytuj kod]

Konsolidacja władzy (1917-18)[edytuj | edytuj kod]

Organizacja konstytucji i rządu[edytuj | edytuj kod]

Poprzedni rząd zdecydował że wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego mają odbyć się w listopadzie 1917 roku. Lenin po przejęciu władzy wiedział że istnieje małe prawdopodobieństwo że bolszewicy zdobędą w nich większość. Stąd też próbował przełożyć ich termin na co nie zgodzili się pozostali liderzy bolszewików. Wybory odbyły się zgodnie z planem Rządu Tymczasowego[175]. Wybory wygrali eserowcy, z kolei bolszewicy znaleźli się na drugim miejscu uzyskując około jednej czwartej głosów[176]. Według biografa Lenina, Davida Shuba wybory te były najbardziej wolne w historii Rosji aż do tego czasu[177]. Bolszewicy najlepszy wynik uzyskali w miastach, obszarach przemysłowych i garnizonach wojskowych w centrum Rosji. Ich antywojenne przesłanie okazało się szczególnie popularne pośród żołnierzy i marynarzy[178]. Lenin i jego zwolennicy uważali że głosowanie nie było sprawiedliwym odzwierciedleniem demokratycznej woli narodu rosyjskiego, bowiem ludzie nie mieli czasu na zapoznanie się programem politycznym bolszewików a listy zostały sporządzone zanim Lewicowi Eserowcy odłączyli się od reszty partii[179].

Nowo wybrane Rosyjskie Zgromadzenie Konstytucyjne zostało zwołane w styczniu 1918 roku w Petersburgu[180]. Bolszewicy publicznie twierdzili że większość członków Zgromadzenia jest kontrrewolucyjna[181]. Eserowcy i mienszewicy wystąpili w obronie instytucji. Działacze popierający Zgromadzenie zorganizowali w Piotrogrodzie marsz w jej obronie. Marsz został ostrzelany przez armię w wyniku czego zginęło kilka osób[182]. Bolszewicy wielokrotnie wzywali Lenina do porzucenia dotychczasowej polityki i wezwaniem innych partii socjalistycznych do dołączeniu do rządu, Lenin odrzucał jednak tą idee. Twardogłowa polityka Lenina doprowadziła w listopadzie 1917 roku do dymisji pewnej liczby członków bolszewickiego Komitetu Centralnego, co odbyło się na znak protestu[183]. Ponadto największy w Rosji związek zawodowy, Unia Pracowników Kolejowych zagroziła strajkiem w przypadku nie utworzenia rządu koalicyjnego najważniejszych partii socjalistycznych[184]. Lenin zareagował na ostrzeżenie przyjmując 9 grudnia do rządu lewicowych eserowców. Przedstawiciele partii otrzymali w rządzie pięć stanowisk[185]. Zgromadzenie Konstytucyjne zostało rozwiązane przez rząd już w styczniu 1918 roku[186].

Lenin w swoim kremlowskim gabinecie, 1918

W listopadzie 1917 roku, wraz z żoną zamieszkał w dwupokojowym mieszkaniu w Instytucie Smolnym. Naprzeciwko niego zamieszkał wraz z rodziną Trocki. W ten sposób obaj działacze zachowali bliskość do rządu rewolucyjnego[187]. Przywództwo w państwie wiązało się z narastającym stresem który wywołał u Lenina bóle głowy i bezsenność[188]. W grudniu udał się wraz z żoną na zaledwie kilkudniowe wakacje w sanatorium w Halie w Finlandii (będącej teraz niezależnym państwem)[189]. W styczniu 1918 roku przeżył zamach. Pociski nie trafiły Lenina, zamiast tego lekko rany został towarzyszący mu szwajcarski komunista Fritz Platten[190]. Źródła różnią się w tym kto był winien zamachowi. Niektóre źródła sprawują na eserowców[191], inne na monarchistów[192].

Wiosną 1918 roku, rząd oficjalnie podzielił Rosję na sześć oblasti lub jednostek terytorialnych - Moskwę, Ural, Północ, Zachodnią Syberię, Północny Zachód i Syberię. Każdy z tych terenów posiadał własny quasi-suwerenny status[193]. Oblasti były zarządzane przez inteligencję socjalistyczną i utrzymywały własne Kongresy Sowietów[194]. Oblasti zostały z kolei podzielone na mniejsze prowincje, gubernie z ktorych wiele ogłosiło się republikami a niektóre zamieszkiwane przez nierosyjskie narody (takie jak Baszkirzy czy Tatarzy z nad Wołgi) ogłosiły się republikami narodowymi[195].

Na VII Kongresie bolszewików w marcu 1918 roku, grupa przyjęła nową oficjalną nazwę - Rosyjska Komunistyczna Partia. Lenin uznał że termin socjaldemokracja zbyt ściśle wiąże się z reformistyczną Socjaldemokratyczną Partią Niemiec która rozgniewała go w trakcie wojny za poparcie w niej własnego rządu[196]. Zmieniając nazwę partii Lenin podkreślił ostateczny cel bolszewizmu - utworzenie w przyszłości społeczeństwa komunistycznego[197]. Partia de facto sprawowała odtąd rzeczywista władzę w Rosji a jej członkowie zdominowali instytucje rządowe[198]. W partii utworzono Biuro Polityczne (Politbiuro) i Biuro Organizacyjne (Orgburo). Decyzje podejmowane przez te instytucje oraz KC były wiążące dla aparatu państwowego, rządu oraz Radzie Pracy i Obrony[199]. Lenin był w tej strukturze najbardziej znaczącą postacią. Był przewodniczącym rządu, posiadał kontrolę nad instytucjami takimi jak Rady Pracy i Obrony, KC i Biuro Polityczne[200]. Do czasu swojej śmierci duży wpływ na sytuację w kraju miał tez Jakow Swierdłow będący prawą ręką Lenina. Zmarł on w marcu 1919 roku na skutek pandemii grypy[201].

Po przejęciu władzy, partia doświadczyła ogromnego napływu członków. W lutym 1917 roku miała 23,600 członków, w 1919 roku już 250 tysięcy a w marcu 1921 roku było ich już aż 730 tysięcy[202]. Lenin był sceptyczny wobec rosnącej fali członkostwa w partii. Uważał że wielu z tych nowych członków było karierowiczami którzy starali się tylko rozwijać własną karierę i nie podzielali oni ideologicznej wizji bolszewików[203]. W lipcu 1918 roku, odbył się V Wszechrosyjski Zjazd Rad na którym przyjęto nową konstytucję. Na skutek decyzji konstytucyjnych Republika Rosyjska została przemianowana na Rosyjską Federacyjną Socjalistyczną Republiką Radziecką[204].

Reformy społeczne i ekonomiczne[edytuj | edytuj kod]

Rząd leninowski wydał szereg dekretów. Pierwszym z nich był dekret o ziemi, mocno wzorowany na platformie programowej eserowców głoszących że grunty należące do arystokracji i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego powinny być skonfiskowane i rozdane wśród chłopów[205]. Pierwszemu z dekretów towarzyszył dekret w sprawie pokoju, w którym bolszewicy wezwali do zakończenia I wojny światowej[206]. Drugi dekret pogłębił problem dezercji w rosyjskiej armii. Coraz więcej żołnierzy dobrowolnie opuszczało front i wracało do swoich domów aby wziąć udział w podziale ziemi[207]. W listopadzie rząd wydał Dekret o prasie który umożliwił zamknięcie wiele opozycyjnych mediów, uznanych za kontrrewolucyjne. Ten dekret był powszechnie krytykowany, w tym przez wielu bolszewików. Rząd zapowiedział że jest to jedynie środek tymczasowy[208]. 1 grudnia delegalizacji uległa Partia Konstytucyjno-Demokratyczna[209].

W dniu 29 października, Lenin wydał dekret wprowadzający ośmiogodzinny dzień pracy. Dzięki dekretowi żaden z pracowników w Rosji nie mógł dziennie pracować dłużej niż osiem godzin[210]. Tego samego dnia ogłosił dekret o edukacji ludowej który wprowadzał bezpłatną, powszechną i świecką edukację dla wszystkich dzieci w kraju[211]. 2 listopada wydał Deklaracje Praw Ludów Rosji w którym stwierdził że wszystkie nierosyjskie grupy etniczne żyjące na terenie dawnego Imperium Rosyjskiego mają prawo do samostanowienia od władzy Rosji i mogą tworzyć niezależne państwa narodowe[212]. W grudniu 1917 roku na skutek dekretu niepodległość ogłosiła Finlandia i Litwa, Łotwa i Ukraina w styczniu 1918 roku, Estonia w lutym, Zakaukazie w kwietniu a Polska w listopadzie 1918 roku[213].

14 listopada wydał rozporządzenie w sprawie kontroli robotniczej, które wzywało pracowników do tworzenia w przedsiębiorstwach komitetów monitorujących jego zarządzanie[214]. W tym samym miesiącu rząd zniósł dotychczasowe stopnie wojskowe i wezwał ich do tworzenia własnych komitetów na łamach których wybieraliby swoich dowódców[215]. W listopadzie 1918 roku zarządził utworzenie państwowych sierocińców[216]. 1 grudnia utworzono Najwyższą Radę Gospodarki Narodowej, która objęła władzę nad bankowością, rolnictwem, przemysłem i handlem[217]. W lutym podpisał Ustawę Zasadniczą o Socjalizacji Ziemi która ratyfikowała przekazanie gruntów rolnych w ręce rosyjskiego chłopstwa[218].

Lenin i Jakow Swierdłow na uroczystości odsłonięciu pomnika Karola Marksa i Fryderyka Engelsa na Placu Czerwonym w Moskwie

Reformy wywołały podział w ruchu bolszewickim. Przeciwnicy reform Lenina zyskali nazwę lewicowych komunistów. Domagali się oni całkowitej nacjonalizacji przemysłu, rolnictwa, handlu, finansów, transportu i komunikacji[219]. Lenin odrzucał tak radykalne postulaty jako niepraktyczne na tym etapie rewolucji. Przywódca stał na stanowisku że rząd powinien znacjonalizować tylko duże przedsiębiorstwa kapitalistyczne takie jak banki, kolei, większe majątki ziemskie, większe fabryki i kopalnie. Był zwolennikiem kapitalizmu państwowego w ramach które mniejsze przedsiębiorstwa pozostaną w prywatnych rękach i zostaną znacjonalizowane dopiero w kolejnych etapach budowania nowego ustroju[220]. Lenin starł się z lewicowymi komunistami odnośnie organizacji gospodarczej. W czerwcu 1918 roku wyraził on pogląd o potrzebie scentralizowania kontroli nad przemysłem, lewicowi komuniści uważali natomiast że każda fabryka powinna znajdować się pod bezpośrednią kontrolą swoich pracowników. Lenin odrzucał takie poglądy uważając je za typowe anarchosyndykalizmowi aniżeli marksizmowi[221].

Wykazywał duże zainteresowanie sprawami kultury. W listopadzie 1917 roku zadecydował że piotrogrodzkie biblioteki powinny rozszerzyć godziny swojej pracy[222]. W maju 1918 roku opracował plan utworzenia Socjalistycznej Akademii Nauk Społecznych[223]. W sierpniu 1918 roku w celu zwiększenia liczby studentów zalecił uniwersytetom faworyzować w przyjmowaniu na studia, osoby pochodzące z rodzin robotniczych i biednych chłopów[224]. W ramach rozliczeń z caratem prowadził akcję usuwania popiersi carskich i zabytków poświęconych carom w całym kraju. Stare carskie monumenty zastępywane były komunistycznymi[225]. W rocznicę rewolucji październikowej, w listopadzie 1918 roku był obecny na uroczystości odsłonięcia pomnika Karola Marksa i Fryderyka Engelsa na Placu Czerwonym w Moskwie. W trakcie odsłonięcia pomnika odbyła się parada robotników i żołnierzy[226].

W tym czasie wiele miast w zachodniej Rosji znalazło się w obliczu niedoborów żywności[227]. Uljanow o taki stan rzeczy oskarżył zamożniejszych chłopów i kułaków którzy magazynowali produkty we własnym interesie. W maju 1918 roku wydał nakaz rekwizycji żywności i jej dystrybucji w miastach, w czerwcu wezwał do utworzenia Komitet dla Biednych Chłopów mających wspomóc rekwizycję[228]. Opornych czekały różne kary[229]. Polityka ta spowodowała na prowincji eskalację przemocy która doprowadziła później do wybuchu wojny domowej[230]. Na V Wszechrosyjskim Zjeździe Rad z lipca 1918 roku w Moskwie eserowcy i lewicowi eserowcy potępili użycie metod siłowych w trakcie rekwizycji[231]. W obliczu wzmożonej krytyki Lenin zlikwidował Komitet dla Biednych Chłopów argumentując to tym że ofiarą jego rekwizycji padli również średni chłopi nie będący kułakami[232]. Najbardziej niezdyscyplinowani uczestnicy Komitetów zostali ukarani[233].

Znajdował się pod wpływem teorii Niccolò Machiavelliego i dopuszczał oraz stosował w praktyce propagowane przez niego metody[234], według niego bez użycia siły nie dało się osiągnąć rewolucyjnej sprawiedliwości[235]. Użycie takich metod argumentował to tym że to samo robił wcześniej carski reżim wobec robotników i chłopów, teraz z kolei siła jest skierowana przeciwko dawnym wykonawcom tego terroru[236]. Obawiając się sił kontrrewolucyjnych sił które dążyły do obalenia rewolucyjnej administracji, nakazał utworzenie policji politycznej znanej jako Wszechrosyjska Komisja Nadzwyczajna do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem, znany potocznie jako Czeka. Na czele tej organizacji umieścił polskiego rewolucjonistę Feliksa Dzierżyńskiego[237]. Instytucja ta poddała represjom politycznych przeciwników rządu[238]. Taki stan rzeczy doprowadził do potępienia rządu Lenina jako reżimu przez wielu zagranicznych obserwatorów. Wielu z nich stwierdziło że utworzone przez niego państwo działa sprzecznie z zasadami socjalizmu. Krytycy wskazywali na brak powszechnego udziału w życiu politycznym, konsultacji ze społeczeństwem i demokracji w zakładach pracy, cechy te uważane są za kluczowe dla społeczeństwa socjalistycznego[239]. Na jesieni 1918 roku czesko-austriacki marksista Karl Kautsky wydał broszurę Dyktatura Proletariatu. Kautsky krytykował w niej reżim bolszewicki który określił mianem antydemokratycznego. Lenin w ostrych słowach odpowiedział Kautskiemu, nie wdając się jednak z nim w polemikę[240]. Lenina skrytykowała też Róża Luksemburg[241], marksistka zgodziła się z Kautskim i oświadczyła że Lenin nie ustanowił dyktatury proletariatu... a jedynie dyktaturę garści polityków[242]. Z kolei rosyjski anarchista Piotr Kropotkin opisał przejęcie władzy przez bolszewików jako pogrzeb rewolucji rosyjskiej[243].

Traktat brzeski[edytuj | edytuj kod]
Podpisanie traktatu brzeskiego

Po objęciu władzy w Rosji, Lenin uważał że kluczem realizacji jego polityki musi wycofanie się kraju z wojny światowej poprzez ustanowienie rozejmu z państwami centralnymi[244]. Lenin uważał że trwająca wojna będzie generować wzrost niezadowolenia wśród znużonych wojną rosyjskich żołnierzy a wojny nie da się już wygrać. Bojąc się dalszego pogłębienia obszaru zajętego przez Niemców (a więc wzmocnienia niemieckiego imperializmu[245]), był skłonny do zaakceptowania pokoju z państwami centralnymi za wszelką cenę[246]. Inne bolszewicy - w szczególności Nikołaj Bucharin i lewicowi komuniści - uważali inaczej. Ich zdaniem pokój z państwami centralnymi jest zdradą ruchu rewolucyjnego a Rosja powinna prowadzić rewolucyjną wojnę obronną która poskutkuje wybuchem w Niemczech powstania proletariatu[247]. Według biografa Lenina, Roberta Service, wewnątrzpartyjna kampania na rzecz pokoju była najbardziej zaciekła w jego karierze politycznej[248].

Uznając, że musi postępować w tej sprawie ostrożne, nie wszedł w bezpośrednie negocjacje z państwami centralnymi. Zamiast tego w dekrecie o pokoju zaproponował trzymiesięczny okres zawieszenia broni które zostało następnie zatwierdzone przez II Zjazd Rad i przedstawione rządom Niemiec i Austro-Węgier[249]. Niemcy odpowiedziały na ofertę pozytywnie, widząc to jako szansę na skupienie swojej uwagi na front zachodni[250]. W listopadzie ruszył rozmowy pokojowe które toczyły się w siedzibie niemieckiego dowództwa na froncie wschodnim w Brześciu Litewskim. Delegacja rosyjska składała się z Lwa Trockiego i Adolfa Joffego[251]. Obie strony zgodziły się na jedenaście dni zawieszenia broni, po jego upływie przedłużyły go aż do stycznia[252].

Negocjacje nie odbyły się bez sporów. Niemcy żądali aby Rosja uznała jej wojenne zdobycze obejmujące Polskę, Litwę i Kurlandię. Rosjanie z kolei upierali się że aneksja tych terenów przez Niemców jest naruszeniem prawa narodów do samostanowienia i że pokój musi być osiągnięty bez aneksji terytorialnych[253]. Wśród bolszewików wciąż panował rewolucyjny entuzjazm, stąd też celowo przedłużali rozmowy w sprawie pokoju tak aby dać szansę na rozlanie się rewolucji proletariackiej na cały kontynent[254]. W dniu 7 stycznia 1918 roku, Trocki powrócił z Brześcia Litewskiego do Petersburga, informując że rządy centralny przedstawiły Rosji ultimatum - albo Rosjanie zaakceptują żądania terytorialne Niemiec albo wojna zostanie wznowiona[255].

8 stycznia wygłosił przemowę do Trzeciego Wszechrosyjskiego Zjazdu Rad. Wezwał w niej delegatów do przyjęcia propozycji Niemiec. Twierdził że straty terytorialne są dopuszczalne, jeżeli zapewnią przetrwanie rządu rewolucyjnego. Większość bolszewików odrzuciła te stanowisko w nadziei na kontynuowanie przedłużenia rozejmu[256]. 10 lutego Niemcy państwa centralne wydały drugie ultimatum, Komitet Centralny bolszewików odrzucił je jednak pomimo żądań Lenina[257]. 18 lutego armia niemiecka wznowiła antyrosyjską ofensywę, zbliżając się coraz bardziej do stolicy[258].

Po niemieckiej ofensywie, Lenin ponownie wezwał KC do zaakceptowania żądań państw centralnych. Tym razem wygrał głosowanie KC siedmioma do pięciu głosów. Lewicowi komuniści i Bucharin podtrzymali stanowisko antypokojowe[259]. 23 lutego państwa centralne wydały nowe ultimatum. Mocarstwa zażądały od Rosji uznanie kontroli niemieckiej nad nie tylko Polską i państwami bałtyckimi ale także Ukrainą. W przypadku odmowy zagrozili inwazją na samą Rosję[260]. 3 marca delegacja bolszewicka podpisała traktat pokojowy zwany jako traktat brzeski[261]. Lider bolszewików uznając traktat za zbyt kontrowersyjny, nie podpisał go osobiście, zamiast tego powierzył to zadanie Grigorijowi Sokolnikowi[262]. Traktat spowodował ogromne straty terytorialne Rosji[263], stąd też był bardzo niepopularny wśród wszelakich orientacji politycznych w Rosji[264]. Biuro Moskiewskie regionalnej partii bolszewickiej oficjalnie ogłosiło swój sprzeciw wobec traktatu[265]. Lewicowi eserowcy i kilku bolszewików na znak protestu zrezygnowało z funkcji ministerialnych (w części wracając na po czasie)[266]

Po tym jak traktat został podpisany, rząd koncentrował swoją uwagę na próbuje wzniecenia rewolucji proletariackiej w Niemczech. Wydano szereg antywojennych i antyrządowych publikacji które były rozsyłane pośród wojsk niemieckich. Rozgniewany rząd Niemiec w odwecie przedstawicieli rządu Rosji ze swojego terytorium[267]. Wkrótce po akcji propagandowej, niemiecki cesarz Wilhelm II podał się do dymisji a nowa administracja 11 listopada 1918 roku podpisała rozejm z Ententą. Po rozejmie, rząd bolszewicki przyznał krytykom rację co do tego że traktat był błędem[268].

Moskwa i zamach[edytuj | edytuj kod]

W dalszym ciągu obawiając się że niemiecka armia może stanowić zagrożenie dla stolicy, w marcu 1918 roku rząd przeniósł stolicę z Piotrogrodu do Moskwy. Ogłoszono wówczas że jest to środek tymczasowy jednak ten stan rzeczy utrzymuje się do dziś[269]. Członkowie rządu przenieśli się do Moskwy 10 marca. Większość z nich zamieszkała na tamtą chwilę w hotelu nieopodal Kremla. Lenin zamieszkał w dwupokojowym mieszkaniu wraz z żoną i siostrą Marią[270]. Kolejno Lenin, Trocki i inni przywódcy bolszewiccy tymczasowo przenieśli się do budynku Korpusu Kawalerii, Lenin wraz z rodziną zamieszkał w mieszkaniu na pierwszym piętrze tuż obok sali gdzie odbywały się posiedzenia rządowe[271]. Do nowego mieszkania przyjął kilka kotów a zarówno on jak i jego żona często zabierali zwierzęta na spotkania rządu[272]. Choć Lenin był pod wrażeniem architektury Kremla[273], nigdy nie lubił Moskwy która jako tradycyjne rosyjskie miasto znacznie różniło się od zeuropeizowanego Piotrogrodu[274]. Do końca życia bardzo rzadko opuszczał centrum Moskwy, za wyjątkiem wycieczki do Piotrogrodu w 1919 i 1920 roku oraz okresem rekonwalescencji[275].

W sierpniu 1918 roku, po przemowie do moskiewskich pracowników, został postrzelony. Dwie kule przeszyły jego ciało ciężko go raniąc[276]. Zamachowczynią okazała się zwolenniczka eserowców Fanny Kapłan. Kapłan zapytana dlaczego przeprowadziła zamach, stwierdziła że Lenin jest zagrożeniem dla socjalizmu[277]. Atak odbił się echem w prasie rosyjskiej[278]. Zamach przyczynił się do zwiększenia popularności Lenina i poparcia dla niego[279]. We wrześniu 1918 roku chory Lenin przeniósł się do posiadłości w pobliżu Gorki (współcześnie Gorki Leninskije) która została niedawno nabyta przez rząd[280].

W styczniu 1919 roku, opuścił Moskwę celem uczestniczenia w imprezie dla dzieci w Sokolnikach na którą został zaproszony. Gdy jechał przez przedmieścia, uzbrojony mężczyzna zatrzymał jego samochód. Złodziej nakazał pasażerom wyjść a następnie ukradł auto. Lenin przyznał że incydent miał znacznie jedynie rabunkowe[281]. W kwietniu 1919 roku, na rozkaz Józefa Stalina, ochrona Lenina została zwiększona[282].

Konsolidacja rewolucji[edytuj | edytuj kod]

Wojna domowa i czerwony terror[edytuj | edytuj kod]

Prywatnie czytał książki poświęcone wojskowości w tym słynne dzieło O wojnie Carla von Clausewitza, był jednak przywódcą niedoświadczonym w sprawach wojskowych[283]. Poglądy Lenina na temat zbliżającej się wojny domowej zostały oparte na marksistowskim rozumieniu wojny klasowej i doświadczeniach Komuny Paryskiej[284]. Uważał że bolszewicy mają większe szanse na wygranie wojny aniżeli kręgi związane z burżuazją i arystokracją. Wynikać to miało z większej liczebności klas niższych[285]. Lenin w swoich założeniach nie przewidział jednak skali zbrojnej opozycji wobec bolszewickich rządów[286]. Krajowa burżuazja, pozbawiona wielu dotychczasowych praw, szybko przystąpiła do walki z rządem[287]. W grudniu 1917 roku na Południu Rosji z inicjatywy Ławra Korniłowa i Michaiła Aleksiejewa powstała antybolszewicka Armia Ochotnicza[288]. Antybolszewickie siły zdobywając obszary Rosji wprowadzali na nich biały terror[289].

Biali czyli przeciwnicy rządu, zostali wzmocnieni gdy ich armię zasiliło 35 tysięcy byłych członków Korpusu Czechosłowackiego. Dzięki pomocy żołnierzy Korpusu kontrrewolucjoniści utworzyli rząd zwany jako Komucz. Siedzibą rządu była Samara[290]. Komucz i Korpus Czechosłowacki rozszerzył obszar swoich wpływów na Kazań, jednak ich siły zostały szybko zupełnie rozbite przez Armię Czerwoną[291].

Armia Czerwona została utworzona na polecenie Lenina przez Lwa Trockiego[292]. Dzięki wsparciu Lenina, we wrześniu 1918 roku Trocki zorganizował Rewolucyjną Radę Wojenną Republiki której przewodniczącym pozostawał do 1925 roku[293]. Jako że do Armii Czerwonej weszło wielu oficerów, wcześniej deklarujących lojalność wobec cara, Trocki założył rady wojskowe monitorujące działania tych osób[294]. W związku z falą pogromów Żydów które objęły szczególnie obszar Ukrainy dokonywanych głównie przez białoarmistów[295], Lenin potępił zjawisko antysemityzmu i oświadczył że winni pogromów są kapitaliści w których interesie leży wybicie mniejszości[296].

Oddziały czerwonoarmistów zostały wysłane do nowo utworzonych republik narodowych w granicach dawnego Imperium Rosyjskiego. Ich celem było wspomożenie tamtejszych komunistów w utworzeniu tam systemów rządów radzieckich[297]. Dzięki tej strategii powstały organizmy państwowe takie jak Komuna Ludzi Pracy Estonii, Łotewska Socjalistyczna Republika Radziecka, Litewska Socjalistyczna Republika Radziecka, Socjalistyczna Radziecka Republika Radziecka i Ukraińska Republika Rad. Wszystkie te organy były oficjalnie niezależne od Rosji bolszewickiej[298]. Wielu starszych bolszewików krytykowało tworzenie odrębnych organizmów państwowych twierdząc że naruszają one internacjonalistyczne wartości ruchu. Lenin nie zważał na krytykę podkreślając że wrażliwość narodowa i etniczna musi być przestrzegana aby sprawić wrażenie niezależności pozostałych republik radzieckich od Moskwy[299].

W lipcu 1918 roku, członek lewicy eserowców, Jakow Blumkin, zabił w zamachu niemieckiego ambasadora w Rosji, Wilhelma von Mirbach-Harffa. Zamachowiec liczył że incydent dyplomatyczny doprowadzi do odnowienia wojny rewolucyjnej z Niemcami. Starając się rozładować sytuację, Lenin wydał swoje osobiste kondolencje do ambasady niemieckiej[300]. Lewicowi eserowcy niezadowoleni z rozwoju sytuacji zorganizowali nieudaną próbę puczu antybolszewickiego. Pucz został szybko stłumiony przez siły Trockiego i dwa łotewskie bataliony stacjonujące w stolicy[301]. Przywódcy lewicowych eserów zostali aresztowani i skazani na pobyt w więzieniu[302]. 9 lipca, V Wszechrosyjski Zjazd Rad ogłosił wykluczenie przedstawicieli partii lewicowych eserowców z rad na terenie całego kraju[303].

Bolszewicy zajmowali przede wszystkim obszar Wielkorosji, podczas gdy Biali znajdowali się głównie na peryferiach dawnego imperium, w regionach zdominowanych przez nierosyjskie grupy etniczne[304]. Co istotne bolszewicy posiadali dwa najważniejsze miasta Rosji - Moskwę i Piotrogród[305]. Antykapitalizm bolszewików wpłynął na ich duże poparcie ze strony proletariatu[306], rosyjski nacjonalizm głoszony przez Białych także pozostawał bez wpływu na przebieg wojny. Nacjonalistyczne hasła Białych wyobcowały bowiem mniejszości narodowe i etniczne[307]. Dużym utrudnieniem dla Białych był również fakt ich rozproszenia geograficznego[308]. Do niewielkiego poparcia dla Białych przyczynił się też brak jednolitego kierownictwa i prorojalistyczne hasła części ruchu[309].

W lipcu 1918 roku Jakow Swierdłow poinformował Lenina i rząd że rada z Jekaterynburga objęła nadzór nad rodziną Romanów aby nie dopuścić do odbicia ich przez Białą Armię[310]. Rodzina carska w obliczu zbliżania się do miasta białoarmistów została później przez miejscowych bolszewików rozstrzelana. Nie wiadomo czy była to decyzja rządu czy samowolne działanie lokalnych bolszewików. Niemniej jednak egzekucja zakończyła marzenia monarchistów o restauracji monarchii[311]. Pod nieobecność Lenina, 5 września 1918 roku, rząd uchwalił dekret O czerwonym terrorze który przywódca później zatwierdził[312]. W ramach dekretu utworzona została sieć obozów pracy dla przeciwników rządu zwana jako Gułag. Więźniowie byli w nich izolowani od reszty społeczeństwa w odległych obszarach kraju[313]. Zarządzone przez bolszewików represje w istotny sposób przyczyniły się do zakończenia wojny i zwycięstwa bolszewików. Ostatnią z większych akcji wojny domowej było wywołane w marcu 1921 roku przez radykalną lewicę powstanie w Kronsztadzie stłumione przez bolszewików[314]. Ludowy komisarz Sprawiedliwości, Dmitrij Kurski za radą Lenina utworzył nowy kodeks karny Rosji. Nowy kodeks zwiększał kary za działalność antypaństwową[315].

Po stabilizacji państwa w grudniu 1922 zainicjował utworzenie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR), obejmując urząd przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych ZSRR (łącząc to stanowisko z funkcją przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych RSFSR).

Polityka gospodarcza i społeczna w okresie wojny domowej[edytuj | edytuj kod]

W czasie trwania wojny rząd bolszewicki wprowadził system gospodarczy zwany jako komunizm wojenny[316]. Komunizm wojenny traktowany był jako rozwiązanie tymczasowe[317]. Choć Lenin osobiście opowiadał się za utworzeniem kapitalizmu państwowego uległ w sferze gospodarczej skrajnej lewicy partyjnej)[318]. Radykalny komunizm wojenny nie był efektywnym systemem i przyczynił się do spadku produkcji[319], niedoborów żywności w niektórych częściach kraju i rozwoju czarnego rynku[320]. Skłoniło to Lenina do odejścia od tego systemu na rzecz bardziej liberalnego[321].

W 1920 roku zainicjował GOELRO (Narodowy Plan Elektryfikacji Rosji). W marcu 1921 roku wprowadził system NEP-u (Nowa Polityka Ekonomiczna)[322]. Pozwolono na istnienie sektora prywatnego[323]. NEP był wzorowany na pierwotnej, leninowskiej polityce ekonomicznej, tj. „kapitalizmie państwowym”[324]. Polityka ta zakładała współistnienie firm prywatnych i państwowych[325]. Odchodzono od nacjonalizacji, a w części inwestycji NEP-u, rzad został wsparty został przez zagranicznych inwestorów. Po raz pierwszy od rewolucji kraj prowadził zorganizowaną wymianę technologiczną z innymi państwami[326]. Za priorytet NEP uważał politykę rolną[327]. Bolszewicy widzieli w tradycyjnych strukturach wiejskich zacofanie, stary sposób życia na wsi bardzo przypominał czasy carskiej Rosji. Polityka ta starała się wykorzenić stary sposób życia chłopów i promował wśród chłopów walkę o swoje interesy. Ziemia należała wyłącznie do prywatnych właścicieli gdyż idea skolektywizowania rolnictwa spotkała się ze zbyt silną opozycją[328].

Według niego i jego zwolenników, NEP był środkiem tymczasowym. NEP wzbudził dużą niechęć wśród lewicowej opozycji wewnątrz partii bolszewickiej która krytykowała politykę ekonomiczną za rezygnację z kontroli państwa i wprowadzenie elementów kapitalizmu. Efektem polityki NEP-u było przejęcie drobnych przedsiębiorstw w ręce prywatne oraz spółdzielcze (sytuacja ta zmieniła się jednak w okresie stalinizacji). Strategia okazała się sukcesem a w 1928 roku, produkcja rolna i przemysłowa powróciła do poziomu sprzed I wojny światowej[329].

Lenin zalegalizował homoseksualizm, rozwody i aborcję (homoseksualizm i aborcja zostały zdelegalizowane przez kolejne bardziej konserwatywne obyczajowo administracje)[330][331]. Zwiększał przy tym kobietom prawa polityczno-cywilne[332]. Wprowadził powszechną i bezpłatną opiekę zdrowotną[333] i system edukacji[334].

Międzynarodówka Komunistyczna[edytuj | edytuj kod]
Delegaci na II kongres Kominternu, Piotrogród, 19 lipca 1920

Po zawieszeniu broni na froncie zachodnim, Lenin uważał, że wybuch rewolucji światowej jest nieunikniony (zwłaszcza w Europie)[335]. Jego rząd poparł utworzenie Węgierskiej Republiki Rad Béla Kuna w marcu 1919 roku[336] oraz ustanowienie Bawarskiej Republiki Rad i innych ośrodków rewolucji w Niemczech (kierowanej w znacznej mierze przez Związek Spartakusa)[337]. Pod koniec 1918 roku brytyjska Partia Pracy wezwała do ustanowienia międzynarodowej konferencji partii socjalistycznych. Na konferencji utworzono organizację o nazwie Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza[338]. Lenin widział w tej organizacji ożywienie Drugiej Międzynarodówki którą pogardzał. Postanowił zrównoważyć swój wpływ na światowy ruch socjalistyczny formułując odrębną konferencję[339]. Lenin w organizacji konferencji został wsparty przez Zinowiewa, Trockiego, Chrystiana Rakowskiego i Andżelikę Bałabanową[340].

2 marca 1919 roku w Moskwie odbył się pierwszy Kongres Międzynarodówki Komunistycznej (Komintern)[341]. Spotkaniu brakowało globalnego charakteru. Z 34 zgromadzonych delegatów, 30 przybywało z krajów byłego Imperium Rosyjskiego, ponadto w większości nie zostali oni oficjalnie uznani za przedstawicieli przez swoje rodzime partie[342]. Bolszewicy dążąc do kontroli nad organizacją[343] pozwalali w przyszłości dołączać do Międzynarodówki Komunistycznej jedynie partiom które przyjęły poglądy leninowskie[344]. Lenin w swojej przemowie do delegatów potępił rewizjonizm marksistowski i działaczy takich jak Kautsky, ponownie wezwał do zbrojnego obalenia rządów burżuazji w Europie[345]. Przewodniczącym Międzynarodówki został Zinowiew, w praktyce dużą kontrolę nad nią zachował sam Lenin[346].

Po I Kongresie Międzynarodówki Komunistycznej nastąpił VIII Kongres partii bolszewików. W trakcie jego trwania Lenin był wielokrotnie krytykowane za środki którymi posługuje się realizując cele polityczne[347]. Wielu działaczy szczególnie krytycznie odniosło się do uznania przez Lenina suwerenności Finlandii gdzie dopiero co w wyniku wojny domowej w Finlandii upadła republika socjalistyczna w wyniku czego powstała monarchia[348].

Drugi Kongres Międzynarodówki Komunistycznej został otwarty w Piotrogrodzie czerwcu 1920 roku, skąd przeniósł się do Moskwy. Sesje tego kongresu odbywały się do sierpnia[349].

Przewidywania Lenina co do sukcesu światowej rewolucji runęły. Klęską okazała się wojna polsko-bolszewicka[350], Węgierska Republika Rad została obalona w wyniku interwencji a powstanie niemieckich rewolucjonistów zostało stłamszone[351].

Choroba i śmierć[edytuj | edytuj kod]

Po zamachu z 30 sierpnia 1918 Lenin nigdy nie wrócił w pełni do zdrowia[352]. Rany odniesione po próbie zamachu doprowadziły do pogorszenia się stanu zdrowia przywódcy. Lenin zachował w szyi kulę, którą niemiecki chirurg usunął dopiero 24 kwietnia 1922 roku[353]. Lenin narażony na ciągły stres związany z długoletnią wojną domową, pracował od czternastu do szesnastu godzin dziennie zajmując się nawet mało istotnymi zadaniami rządu bolszewickiego, dodatkowo stale służąc jako doradca innych polityków[354].

Schorowany Lenin (1923)

Po powrocie do Piotrogrodu, 25 maja 1922 roku, doznał pierwszego z trzech udarów. Po jego ataku nie był w stanie mówić przez kilka dni oraz parał się z problemami w ruchu. W czerwcu jego stan zdrowia poprawił się. W sierpniu zdecydował się na ograniczenie obowiązków. W grudniu 1922 miał miejsce kolejny, w wyniku którego podjął decyzję o wycofaniu się z czynnego życia politycznego. W marcu 1923 nastąpił trzeci wylew, w wyniku którego został stopniowo sparaliżowany, utracił mowę[355] i prawdopodobnie funkcje poznawcze. Pomimo to oficjalnie pozostał przywódcą partii do końca życia. Mimo wysiłków wielu lekarzy, w tym czołówki zagranicznych medyków (m.in. Georga Klemperera z Berlina, potem Otfrida Foerstera z Wrocławia), nie udało się powstrzymać eskalacji choroby. Można z dużą pewnością stwierdzić, że jego choroba miała podłoże genetyczne (jego ojciec również zmarł w wyniku wylewu w wieku 55 lat). Istnieje kilka niezbyt wiarygodnych źródeł, w tym pamiętniki przeciwników politycznych Lenina, jakoby wódz rewolucji październikowej umarł na skutek przebytej kiły, która przeniosła się na ośrodek mózgowy. Nie istnieje natomiast żadna dokumentacja medyczna, która pozwalałaby to potwierdzić. Charakter Lenina i jego stosunek do spraw intymnych również każe powątpiewać w taką wersję wydarzeń, jako że chyba jedyną osobą, z którą Lenin mógł utrzymywać osobiste stosunki intymne (wyjąwszy żonę Nadieżdę Krupską) była Inessa Armand. Publikacje które ukazały się w roku 2009 na podstawie prac Helen Rappaport powielają informację jakoby przyczyną śmierci Lenina były powikłania kiły[356].

Stopniowo tracił władzę, bezsilnie obserwując walkę o sukcesję. Ostatnie dokumenty świadczą, że zdawał sobie sprawę z wielu negatywnych zjawisk w utworzonym przez siebie państwie: występował przeciwko biurokratyzacji partii bolszewickiej oraz rosyjskiemu szowinizmowi. O Stalinie, którego w 1922 wyznaczył na sekretarza generalnego partii bolszewickiej, napisał, że „skupił w swych rękach nadmierną władzę” i że „jest zbyt brutalny”. Zmarł 21 stycznia 1924 o godzinie 18:50 w wieku 53 lat. Przed śmiercią przekazał wiele dokumentów, w tym testament żonie która odczytała go na 13 Kongresie partii w maju 1924 roku. Lenin w swoich zapiskach charakteryzował, pod kątem predyspozycji do kierowania RKP(b), sześciu czołowych przywódców bolszewickich: Trockiego, Zinowjewa, Kamieniewa, Bucharina („ulubieńca partii”), Jurija Piatakowa i Stalina. Lenin nie wskazał jednoznacznie swojego następcy, dostrzegając w każdym z wymienionych zarówno zalety, jak i wady; „testament" koncentruje się głównie na Trockim, którego Lenin nazywa najwybitniejszym (jednak zarzuca mu niebolszewizm) i Stalinie (wobec którego Lenina największy zarzut dotyczy zbytniej brutalności, braku ogłady). Dokument został odczytany jedynie w regionalnych grupach delegatów podczas XIII Zjazdu RKP(b) i następnie, ponieważ nie był przeznaczony do publikacji, utajniony, po czym krążył tylko jako wydawnictwach podziemnych (tzw. samizdat). W okresie stalinowskim (zwłaszcza w okresie wielkiego terroru) samo posiadanie tekstu testamentu politycznego Lenina stanowiło już podstawę do aresztowania i wyroku z art. 58 kodeksu karnego RFSRR za „podżeganie do terroru” (poprzez wezwanie do usunięcia Stalina ze stanowiska).[357].

Rząd sowiecki śmierć Lenina ogłosił publicznie dzień po zgonie[358]. Pogrzeb odbył się 23 stycznia[359] a w ciągu najbliższych trzech dni grób wodza odwiedziło około milion żałobników z całego Związku Radzieckiego[360].

Pogrzeb Lenina (z przodu Feliks Dzierżyński), 27 stycznia 1924

Ideologia polityczna[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: leninizm.

Lenin był rewolucyjnym marksistą. Jego teoria rewolucji mówiła o konieczności gwałtownego obalenia kapitalizmu przez rewolucję komunistyczną. Po rewolucji nastąpić miał etap dyktatury proletariatu zarządzanej przez partię awangardową. Poglądy te dały początek filozofii leninizmu. Po stadium dyktatury proletariatu miało zostać zbudowane bezpaństwowe i bezklasowe społeczeństwo komunistyczne[361]. Na leninizm w znaczący sposób wpłynęły przedmarksistowskie nurty rosyjskiej myśli socjalistycznej w tym narodnictwo[362] (choć on sam wyśmiewał marksistów którzy przyjęli część poglądów od niemarksistowskich filozofów i socjologów współczesnych[363]). Lenin uważał że jego interpretacja marksizmu jest jedyną autentyczną[364].

Był internacjonalistą i zapalonym zwolennikiem rewolucji światowej. Uważał że nacjonalizm i pojęcie granic jest przestarzałe i odwraca uwagę od pojęcia walki klasowej[365]. Jego daniem w ramach rewolucji socjalistycznej proces nieuniknionym było łączenie narodów i ustanowienie Stanów Zjednoczonych Świata[366]. Był przeciwnikiem federalizmu, uważając że lepsze od niego jest scentralizowane państwo unitarne[367]. Pozostawał antyimperialistą i zwolennikiem poglądu zakładającego że wszystkie narody zasługują na prawo do samostanowienia[368]. Popierał przez to walki narodowyzwoleńcze (twierdząc nawet że dopuszczalna jest próba oderwania się mniejszości narodowej od państwa socjalistycznego które nie jest wolne od błędów lub niedociągnięć)[369]. Ostrej krytyce poddawał zjawisko antysemityzmu w Carstwie Rosyjskimi twierdząc że To nie Żydzi są wrogami ludu pracującego. Wrogami pracowników są kapitaliści wszystkich krajów[370].

Uważał że demokracja przedstawicielska jest iluzją prawdziwej demokracji i służy utrzymaniu dyktatury burżuazyjnej. Jako przykład dyktatury burżuazyjnej podawał Stany Zjednoczone Ameryki. Jego zdaniem obie partie dwupartyjnego systemu USA były prowadzone przez sprytnych miliarderów[371].

Pisarstwo[edytuj | edytuj kod]

Był płodnym teoretykiem politycznym i filozofem piszącym o praktycznych aspektach przeprowadzenia rewolucji. Pisał ulotki, artykuły i książki bez niczyjej pomocy aż do czasu choroby[372]. Stale korespondował z sojusznikami i przyjaciółmi z Rosji jak i całego światu. Jego Dzieła zebrane obejmującą 54 tomy, z którego każdy liczy około 650 stron. 45 tomów zostało przetłumaczonych na język angielski przez Oficynę Postępową Moskwy w latach 1960-70[373].

Po jego śmierci, cenzura ZSRR selektywnie ocenzurowała jego pisma w celu ustanowienia dogmatu o nieomylności Lenina, Stalina (jego następcy) i Komitetu Centralnego partii[374]. W okresie rządów Stalina usunięto z prac Lenina wszystkie informacje o sprzeczności z osobą Stalina i jego poglądami[375].

Życie prywatne i charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Historyk Richard Pipes zauważa że Lenin wykazywał dużą charyzmę i osobisty magnetyzm[376] który wykazywał niezwykłą zdolność do zdyscyplinowanej pracy i całkowitego zaangażowania w sprawę rewolucyjną[377]. Przyjaciel Lenina, Gorki opisywał go z kolei jako osobę zbyt zwyczajną i nie dającą wrażenia bycia liderem[378]. Biograf Louis Fischer opisał go jako miłośnika radykalnej zmiany[379], dla którego na ziemi nigdy nie było niczego pośrodku, wszystko było albo czarne albo czerwone[380]. Historyk i biograf Robert Service twierdził że Lenin był osoba silnie emocjonalną i skrajnie nienawidzącą władz carskich[381]. Według Serwisa Lenin był silnie emocjonalnie przywiązany do swoich ideologicznych bohaterów (Marksa, Engelsa i Czernyszewskiego) i posiadał portret każdego z nich[382].

Zdaniem Service, Lenin był członkiem kapryśnym i niestabilnym[383]. Pipes i Fischer zgodnie twierdzą że Lenin był nietolerancyjny wobec opozycji i będąc osobą nieskłonną do kompromisów[384] odrzucał opinie które różniły się od jego własnych poglądów[385]. Według Service bardzo rzadko przyznawał się do własnych błędów[386] a Fischer określa go mianem zdeterminowanego ideologicznego fanatyka[387].

Według Dmitrija Wołkogonowa był człowiekiem dobrodusznym, lubiącym zwierzęta, łagodnym, który uwielbiał się śmiać (wykazywał skłonności do czarnego humoru, z drugiej strony zaś strony jego zachowanie zupełnie zmieniało się jeśli chodziło o politykę. W niej pozostawał bezkompromisowy, brutalny i mściwy[388].

Oprócz rosyjskiego, biegle mówił i czytał po francusku, niemiecku i angielsku[389]. W trosce o sprawność fizyczną, regularnie ćwiczył[390], jeździł na rowerze, pływał i polował[391] a w górach Szwajcarii rozwinął pasję do górskich wędrówek[392]. Pogardzał nieporządkiem, cały czas utrzymywał schludny wygląd biurka i zaostrzał ołówki[393]. W trakcie pracy nalegał na utrzymanie całkowitej ciszy[394]. Według Fischera cechowała go minimalna próżność[395]. Stąd też nie lubił kultu jednostki który radziecka administracja zaczęła budować wokół niego pod koniec życia (zauważając jednak że może on w przyszłości mieć wpływ jednoczący na stworzony przez niego ruch)[396]. Po godzinnym spotkaniu z Leninem, filozof Bertrand Russell stwierdził że Lenin był osoba bardzo przyjacielską i skromną[397].

Choć był politycznym radykałem, zajmował bardzo konserwatywną postawę wobec seksu i instytucji małżeństwa[398]. Przez całe dorosłe życie, był w związku z Nadieżdą Krupską, którą poślubił. Krupska podzielała marksistowskie poglądy Włodzimierza. Para nie mogła mieć dzieci nad czym zresztą bardzo ubolewała[399]. Małżonkowie często jednak pomagali swoim przyjaciołom w opiece nad ich potomstwem[400].

Lenin był ateistą i uważał że socjalizm jest z natury ateistyczny, odrzucając w ten sposób socjalizm chrześcijański[401]. Prywatnie był krytyczny wobec swojej rosyjskiej ojczyzny opisując ją jako kraj będący daleko w tyle za Europą i bliższy do Azji[402]. Już od lat młodzieńczych pragnął aby Rosja zbliżyła się kulturowo do Zachodu i Europy[403].

Wywód genealogiczny[edytuj | edytuj kod]

Rodzina Uljanowów (Lenin po prawej), 1879
 
 
Dymitr (Mojsze) Blank
 
Johann Gottlieb Großschopf
 
Anna z d. Estedt
 
 
 
 
 
 
 
 
Wasilij Uljanow
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aleksander (Izrael) Blank
(1801/1804–1870)
 
 
 
 
 
Anna z d. Großschopf
(1810–1838)
 
 
 
 
Anna z d. Smirnow
 
 
 
Nikołaj Uljanow
(1770–1838)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maria z d. Blank
(1835–1916)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ilja Uljanow
(1831–1886)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dmitrij Uljanow
(1874—1943)
 
Aleksander Uljanow
(1866—1887)
 
Włodzimierz Lenin
(1870—1924)
 
Nadieżda Krupska
(1869—1939)
 
Olga Uljanowa
(1871—1891)
 
Anna Uljanowa
(1864—1935)
 
Maria Uljanowa
(1878—1937)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Olga Uljanowa
(1922–2011)


Oceny[edytuj | edytuj kod]

Według Biografia Lenina, Davida Shuba, Lenin stanowi podstawę dzisiejszego ruchu komunistycznego[404]. Po śmierci Lenina, administracja Stalina stworzyła ideologię zwaną jako marksizm-leninizm, nazwa ta została wyodrębniona aby odróżniać ją od doktryn rywalizujących z nią w ramach ruchu komunistycznego[405]. a on sam został uznany przez komunistów za największego geniusza ludzkości i przywódcę oraz nauczyciela narodów całego świata[406]. Do dziś pozostaje bardzo kontrowersyjną i budzącą podziały postacią. Zainspirował całe rzesze rewolucjonistów wśród których znaleźli się Mao Zedong, Fidel Castro czy Hồ Chí Minh[407]. Wpływy ideologiczne leninizmu na komunistów, szczególnie tych zachodnich zmalały dopiero po 1968 roku[408].

Sympatycy widzą w nim bojownika o dobrobyt ludzi i lepsze warunki pracy, podczas gdy krytyce widzą w nim dyktatora którzy stworzył system jednopartyjny. Rzeczą bezsprzeczną pozostaje fakt że Lenin miał znaczący wpływ na międzynarodowy ruch komunistyczny i jest jedną z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych postaci XX wieku[409].

Amerykański tygodnik Time umieścił go na liście Stu najważniejszych ludzi stulecia i w gronie 25 ikon politycznych wszech czasów[410].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W czasach radzieckich, w Europie Wschodniej wzniesionych został szereg pomników Lenina. Choć niektóre z nich zostało następnie usuniętych, większość nadal stoi a oprócz tego wzniesiony został szereg nowych pomników[411]. Szczególnie mocno ucierpiały pomniki Lenina na Ukrainie po euromajdanie[412]. W Rosji na straży tych pomników stoi zarówno Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (z której inicjatywy wciąż powstają nowe pomniki) oraz prawicowa Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji[413].

W samym Związku Radzieckim imię Lenina nadano wielu miastom, dzielnicom, szczytowi, jezioru, rzece i kanałom – nosiło je co najmniej sto kilkadziesiąt obiektów geograficznych, w tym drugie pod względem wielkości miasto kraju. Miasto Sankt Petersburg gdzie rozpoczęły się zarówno rewolucja lutowa i październikowa, w 1924 roku na cztery dni po śmierci Lenina zostało przemianowane na Leningrad. W 1991 roku rząd przywrócił nazwę miasta zachowując pryz tym nazwę obwód leningradzki. Jego imieniem nazwano także Uljanowsk (dawniej Symbirsk) gdzie Lenin urodził się i obwód uljanowski. Giumri w Armenii od 1924 do 1990 nosiło nazwę Leninakan[414] a miasto Chodżent w latach 1936-1991 nazwę Leninabad[415]. Istniało kilka miejscowości o nazwie Lenino, Uljanowsk i inne, oraz trzeci pod względem wysokości szczyt ówczesnego ZSRR – Szczyt Lenina. Jego imię nosi planetoida (852) Wladilena[416].

Pomnik Lenina Dimitri Schwarza pierwotnie stojący w Poroninie, obecnie w Kozłówce

Mimo sprzeciwów rodziny i wbrew woli samego Lenina, z inicjatywy Stalina zwłoki Lenina zmumifikowano i udostępniono do oglądania w mauzoleum na Placu Czerwonym. Nowe władze partyjne postanowiły wykorzystać autentyczną popularność i autorytet Lenina i przenieść ją na partię „leninowską”. Kult Lenina wykorzystał Stalin do budowania osobistego kultu jako „następcy”. W czasach radzieckich cytaty z jego dzieł były koniecznym uzupełnieniem dzieł naukowych, imię Lenina nosiła organizacja młodzieżowa (Wszechzwiązkowy Leninowski Komunistyczny Związek Młodzieży WLKSM), akademia nauk rolniczych i wiele innych instytucji. Nagradzano orderami i medalami imienia Lenina oraz wręczano nagrody imienia Lenina[417].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Teksty Lenina w języku polskim:

Teksty o Leninie w języku polskim:

Fragmenty przemówień i inne dźwięki:

Przypisy

 1. Wzrost a polityka. national-geographic.pl, 8 września 2009.
 2. Fischer 1964, s. 1–2; Rice 1990, s. 12–13; Service 2000, s. 21–23.
 3. Piotr Zychowicz: Towarzysz Lenin był Żydem?. Rzeczpospolita.pl, 2011-06-01. [dostęp 2011-06-02].
 4. Michael Brenner: Wielka tajemnica ZSRR. W: Süddeutsche Zeitung [on-line]. Onet.pl, 2011-03-04. [dostęp 2011-03-07]. s. 1-2.
 5. Fischer 1964, s. 2–3; Rice 1990, s. 12; Service 2000, s. 16–19, 23.
 6. Fischer 1964, s. 5; Rice 1990, s. 13; Service 2000, s. 23.
 7. Fischer 1964, s. 6; Rice 1990, s. 13–14, 18; Service 2000, s. 25, 27.
 8. Fischer 1964, s. 8; Service 2000, s. 27.
 9. Fischer 1964, s. 6; Rice 1990, s. 12, 14; Service 2000, s. 13, 25.
 10. Fischer 1964, s. 3, 8; Rice 1990, s. 14–15; Service 2000, s. 29.
 11. Dmitrji Wolkoganow Wodzowie – Lenin, s. 32-3.
 12. Rice 1990, s. 18; Service 2000, s. 26.
 13. Fischer 1964, s. 7; Rice 1990, s. 16; Service 2000, s. 32–36.
 14. Fischer 1964, s. 7; Rice 1990, s. 17; Service 2000, s. 36–46.
 15. Fischer 1964, s. 6, 9; Rice 1990, s. 19; Service 2000, s. 48–49.
 16. Fischer 1964, s. 9; Service 2000, s. 50–51, 64.
 17. Fischer 1964, s. 10–17; Rice 1990, s. 20, 22–24; Service 2000, s. 52–58.
 18. Wolkoganow, s. 40.
 19. Wolkoganow, s. 44-45.
 20. Fischer 1964, s. 18; Rice 1990, s. 25; Service 2000, s. 61.
 21. Fischer 1964, s. 18; Rice 1990, s. 26; Service 2000, s. 61–63.
 22. Rice 1990, s. 26–27; Service 2000, s. 64–68, 70.
 23. Fischer 1964, s. 18; Rice 1990, s. 27; Service 2000, s. 68–69.
 24. Fischer 1964, s. 18; Rice 1990, s. 28.
 25. Fischer 1964, p. 18; Rice 1990, s. 31; Service 2000, s. 71.
 26. Fischer 1964, s. 19; Rice 1990, s. 32–33; Service 2000, s. 72.
 27. Service 2000, s. 74–76.
 28. Rice 1990, s. 34; Service 2000, s. 77–80
 29. Rice 1990, s. 34–36; Service 2000, s. 82–86.
 30. Fischer 1964, s. 21; Rice 1990, s. 36–37; Service 2000, s. 86–90.
 31. Fischer 1964, s. 21; Rice 1990, s. 38; Service 2000, s. 93–94. V. I. Lenin, "New Economic Developments in Peasant Life" w: Collected Works of V. I. Lenin: Volume 1 (Progress Publishers: Moskwa, 1972) s. 11-73.
 32. V. I. Lenin, "On the So-Called Market Question" w: the Collected Works of V. I. Lenin: Volume 1, s. 75-125.
 33. "Красин Герман Борисович (1871 - 1947)"
 34. Pipes 1990, s. 354; Rice 1990, s. 38–39; Service 2000, s. 90–92.
 35. Pipes 1990, s. 354; Rice 1990, s. 39–40.
 36. Rice 1990, s. 40.
 37. Service 2000, s. 104–105.
 38. Fischer 1964, s. 22; Rice 1990, s. 41.
 39. Pipes 1990, s. 355; Rice 1990, s. 41–42; Service 2000, s. 105.
 40. Rice 1990, s. 42–43.
 41. Service 2000, s. 98.
 42. Fischer 1964, s. 23–25.
 43. Fischer 1964, s. 30; Pipes 1990, s. 354; Rice 1990, s. 44–45; Service 2000, s. 103.
 44. Rice 1990, s. 45–46.
 45. Rice 1990, s. 46; Service 2000, s. 103.
 46. Fischer 1964, s. 30; Rice 1990, s. 46; Service 2000, s. 103.
 47. Rice 1990, s. 47–48.
 48. Fischer 1964, s. 31; Pipes 1990, s. 355; Rice 1990, s. 48.
 49. Fischer 1964, s. 31; Rice 1990, s. 48–51; Service 2000, s. 107–108.
 50. Fischer 1964, s. 31; Rice 1990, s. 52–55; Service 2000, s. 109–110.
 51. Rice 1990, s. 53.
 52. Fischer 1964, s. 31–32; Rice 1990, s. 53, 55–56; Service 2000, s. 110–113.
 53. Fischer 1964, s. 33; Pipes 1990, s. 356; Service 2000, s. 114, 140.
 54. Fischer 1964, s. 33–34; Rice 1990, s. 53, 55–56; Service 2000, s. 117.
 55. Rice 1990, s. 61–63; Service 2000, s. 124.
 56. Fischer 1964, s. 39; Pipes 1990, s. 356.
 57. Rice 1990, s. 57–58; Service 2000, s. 121–124, 137.
 58. Fischer 1964, s. 34–35; Rice 1990, s. 64; Service 2000, s. 124–125.
 59. Fischer 1964, s. 35; Pipes 1990, s. 357; Rice 1990, s. 64–69; Service 2000, s. 129–135.
 60. Rice 1990, s. 69–70.
 61. Fischer 1964, s. 4–5; Service 2000, s. 137.
 62. Fischer 1964, s. 39; Pipes 1990, s. 359; Rice 1990, s. 73–75; Service 2000, s. 137–142.
 63. Fischer 1964, s. 37; Rice 1990, s. 70; Service 2000, s. 136.
 64. Fischer 1964, s. 37; Rice 1990, s. 78–79; Service 2000, s. 143–144.
 65. Fischer 1964, s. 38.
 66. Fischer 1964, s. 38–39; Rice 1990, s. 75–76; Service 2000, s. 147.
 67. Service 2000, s. 147–148.
 68. Rice 1990, s. 77–78; Service 2000, s. 150.
 69. Rice 1990, s. 77–78; Service 2000, s. 150.
 70. Service 2000, s. 151.
 71. Pipes 1990, s. 360; Rice 1990, s. 79–80; Service 2000, s. 151–152.
 72. Rice 1990, s. 81–82; Service 2000, s. 154–155.
 73. Fischer 1964, s. 39; Rice 1990, s. 82; Service 2000, s. 155–156; Read 2005, s. 60–61.
 74. Service 2000, s. 156.
 75. Rice 1990, s. 83.
 76. Rice 1990, s. 83–84; Service 2000, s. 157.
 77. Service 2000, s. 158–159.
 78. Service 2000, s. 163–164.
 79. Rice 1990, s. 85; Service 2000, s. 163.
 80. Fischer 1964, s. 41; Rice 1990, s. 85; Service 2000, s. 165.
 81. Fischer 1964, s. 44; Rice 1990, s. 86–88; Service 2000, s. 167.
 82. Fischer 1964, s. 44–45; Pipes 1990, s. 362–363; Rice 1990, s. 88–89.
 83. Pipes 1990, s. 363–364; Rice 1990, s. 89–90; Service 2000, s. 168–170.
 84. Fischer 1964, s. 62.
 85. Fischer 1964, s. 60; Pipes 1990, s. 367; Rice 1990, s. 90–91; Service 2000, s. 179.
 86. Service 2000, s. 170–171.
 87. Fischer 1964, s. 82–83; Pipes 1990, s. 367; Service 2000, s. 172–173.
 88. Fischer 1964, s. 51; Rice 1990, s. 94; Service 2000, s. 175–176; Read 2005, s. 81.
 89. Fischer 1964, s. 51; Rice 1990, s. 94; Service 2000, s. 175–176; Read 2005, s. 81.
 90. Rice 1990, s. 94–95.
 91. Rice 1990, s. 96–97; Service 2000, s. 176–178.
 92. Rice 1990, s. 97–98.
 93. Rice 1990, s. 95; Service 2000, s. 178–179.
 94. Fischer 1964, s. 53; Pipes 1990, s. 364; Rice 1990, s. 99–100; Service 2000, s. 179–180.
 95. Rice 1990, s. 103; Service 2000, s. 180–181.
 96. Rice 1990, s. 103–105; Service 2000, s. 181–182.
 97. Rice 1990, s. 105–106; Service 2000, s. 184–186.
 98. Service 2000, s. 186–187.
 99. Fischer 1964, s. 67–68; Rice 1990, s. 111–112; Service 2000, s. 188–189.
 100. Service 2000, s. 189.
 101. Fischer 1964, s. 71; Pipes 1990, s. 369–370; Rice 1990, s. 108.
 102. Fischer 1964, s. 64; Rice 1990, s. 109; Service 2000, s. 189–190.
 103. Fischer 1964, s. 63–64; Rice 1990, s. 110; Service 2000, s. 190–191.
 104. Rice 1990, s. 110–111; Service 2000, s. 191–192.
 105. Fischer 1964, s. 64–67; Rice 1990, s. 110; Service 2000, s. 192–193.
 106. Fischer 1964, s. 69; Rice 1990, s. 111; Service 2000, s. 195.
 107. Fischer 1964, s. 81–82; Pipes 1990, s. 372–375; Rice 1990, s. 120–121; Service 2000, s. 206.
 108. Fischer 1964, s. 70; Rice 1990, s. 114–116.
 109. Fischer 1964, s. 68–69; Rice 1990, s. 112; Service 2000, s. 195–196.
 110. Fischer 1964, s. 75–80; Rice 1990, s. 112; Pipes 1990, s. 384; Service 2000, s. 197–199.
 111. Rice 1990, s. 115–116.
 112. Rice 1990, s. 115; Service 2000, s. 196.
 113. Fischer 1964, s. 71–72; Rice 1990, s. 116–117; Service 2000, s. 204–206.
 114. Fischer 1964, s. 72; Rice 1990, s. 118–119; Service 2000, s. 209–211.
 115. Fischer 1964, s. 93–94; Pipes 1990, s. 376; Rice 1990, s. 121; Service 2000, s. 214–215.
 116. Rice 1990, s. 122.
 117. Service 2000, s. 216.
 118. Fischer 1964, s. 73–74; Rice 1990, s. 122–123; Service 2000.
 119. Solzhenitsyn 1976, s. 12; Rice 1990, s. 127; Service 2000, s. 222–223.
 120. Fischer 1964, s. 94; Solzhenitsyn 1976, s. 13–15; Pipes 1990, s. 377–378; Rice 1990, s. 127–128; Service 2000, s. 223–225.
 121. Fischer 1964, s. 94; Pipes 1990, s. 378; Rice 1990, s. 128; Service 2000, s. 225.
 122. Fischer 1964, s. 107; Service 2000, s. 236.
 123. Fischer 1964, s. 85; Pipes 1990, s. 378–379; Rice 1990, s. 127; Service 2000, s. 225.
 124. Service 2000, s. 226.
 125. Fischer 1964, s. 94; Rice 1990, s. 130–131; Pipes 1990, s. 382–383; Service 2000, s. 245.
 126. Fischer 1964, s. 85; Rice 1990, s. 129; Service 2000, s. 227–228.
 127. Fischer 1964, s. 84; Pipes 1990, s. 379; Service 2000, s. 226–227, 238.
 128. Fischer 1964, s. 95–100, 107; Rice 1990, s. 132–134; Service 2000, s. 245–246; Read 2005, s. 116–126.
 129. Service 2000, s. 241–242.
 130. Service 2000, s. 243.
 131. Service 2000, s. 238–239.
 132. Rice 1990, s. 129; Service 2000, s. 233–234.
 133. Service 2000, s. 233–234.
 134. Pipes 1990, s. 380; Service 2000, s. 230–231.
 135. Rice 1990, s. 135; Service 2000, s. 235.
 136. Rice 1990, s. 136–138; Service 2000, s. 253.
 137. Fischer 1964, s. 109–110; Rice 1990, s. 139; Pipes 1990, s. 386, 389–391; Service 2000, s. 255–256.
 138. Fischer 1964, s. 110–113; Rice 1990, s. 140–144; Pipes 1990, s. 391–392; Service 2000, s. 257–260.
 139. Fischer 1964, s. 113, 124; Rice 1990, s. 144; Pipes 1990, s. 392; Service 2000, s. 261.
 140. Pipes 1990, s. 393–394; Service 2000, s. 266.
 141. Service 2000, s. 266–267.
 142. Service 2000, s. 268, 279.
 143. Service 2000, s. 267, 271–272.
 144. Service 2000, s. 282.
 145. Service 2000, s. 276.
 146. Service 2000, s. 276.
 147. Pipes 1990, s. 421; Rice 1990, s. 147; Service 2000, s. 283.
 148. Pipes 1990, s. 422–425; Rice 1990, s. 147–148; Service 2000, s. 283–284; Read 2005, s. 158–61.
 149. Pipes 1990, s. 431–434; Rice 1990, s. 148; Service 2000, s. 284–285.
 150. Fischer 1964, s. 125; Rice 1990, s. 148–149; Service 2000, s. 285.
 151. Pipes 1990, s. 436, 467; Service 2000, s. 287.
 152. Pipes 1990, s. 467–468; Rice 1990, s. 149; Service 2000, s. 288–289.
 153. Pipes 1990, s. 468–469; Rice 1990, s. 149; Service 2000, s. 289.
 154. Service 2000, s. 294–296.
 155. Service 2000, s. 288.
 156. Service 2000, s. 288.
 157. Pipes 1990, s. 468; Rice 1990, s. 150; Service 2000, s. 289–292.
 158. Service 2000, s. 298.
 159. Pipes 1990, s. 439–465; Rice 1990, s. 150–151; Service 2000, s. 299.
 160. Pipes 1990, s. 465.
 161. Pipes 1990, s. 465–467.
 162. Pipes 1990, s. 471; Rice 1990.
 163. Pipes 1990, s. 473, 482; Rice 1990, s. 152; Service 2000, s. 302–303.
 164. Pipes 1990, s. 482–484; Rice 1990, s. 153–154; Service 2000, s. 303–304.
 165. Pipes 1990, s. 471–472; Service 2000, s. 304/
 166. Service 2000, s. 306–307.
 167. Pipes 1990, s. 466; Rice 1990, s. 155.
 168. Pipes 1990, s. 485–486, 491; Rice 1990, s. 157, 159; Service 2000, s. 308.
 169. Pipes 1990, s. 491; Service 2000, s. 309.
 170. Pipes 1990, s. 492–493, 496; Service 2000, s. 311.
 171. Pipes 1990, s. 499; Service 2000, s. 314–315.
 172. Pipes 1990, s. 496–497; Rice 1990, s. 159–161; Service 2000, s. 314–315.
 173. Pipes 1990, s. 504; Service 2000, s. 315.
 174. Rice 1990, s. 166; Service 2000, s. 316.
 175. Shub 1966, s. 314; Service 2000, s. 317.
 176. Shub 1966, s. 315; Pipes 1990, s. 540–541; Rice 1990, s. 164; Volkogonov 1994, s. 173; Service 2000, s. 331.
 177. Shub 1966, s. 315.
 178. Pipes 1990, s. 543.
 179. Volkogonov 1994, s. 176; Service 2000, s. 331–332.
 180. Rice 1990, s. 164.
 181. Pipes 1990, s. 546–547.
 182. Pipes 1990, s. 551–552; Rice 1990, s. 164.
 183. Fischer 1964, s. 158; Shub 1966, s. 301–302; Pipes 1990, s. 508, 519; Service 2000, s. 318–319.
 184. Pipes 1990, s. 517.
 185. Pipes 1990, s. 533–534, 537; Volkogonov 1994, s. 171; Service 2000, s. 322–323.
 186. Richard Pipes Rewolucja Rosyjska Warszawa 1994; Wyd. PWN; ISBN 83-01-11521-1, s. 434-438.
 187. Service 2000, s. 325–326.
 188. Service 2000, s. 326.
 189. Service 2000, s. 333.
 190. Shub 1966, s. 361; Pipes 1990, s. 548; Volkogonov 1994, s. 229; Service 2000, s. 335–336.
 191. Pipes 1990, s. 548.
 192. Service 2000, s. 336.
 193. Pipes 1990, s. 514–515.
 194. Pipes 1990, s. 515.
 195. Pipes 1990, s. 514, 515.
 196. Fischer 1964, s. 219.
 197. Fischer 1964, ps. 219, 256; Shub 1966, s. 374; Service 2000, s. 355.
 198. Volkogonov 1994, s. 374–375; Service 2000, s. 377.
 199. Service 2000, s. 388.
 200. Service 2000, s. 388.
 201. Service 2000, s. 388.
 202. Pipes 1990, s. 511.
 203. Pipes 1990, s. 511.
 204. Fischer 1964, s. 249.
 205. Fischer 1964, s. 252–253; Pipes 1990, s. 499; Service 2000, s. 316–317.
 206. Pipes 1990, s. 499.
 207. Volkogonov 1994, s. 189.
 208. Shub 1966, s. 310; Pipes 1990, s. 521–522; Service 2000, s. 317–318.
 209. Shub 1966, s. 312.
 210. Service 2000, s. 321.
 211. Service 2000, s. 321.
 212. Fischer 1964, s. 249; Pipes 1990, s. 514; Service 2000, s. 321.
 213. Fischer 1964, s. 249; Pipes 1990, s. 514.
 214. Service 2000, s. 321.
 215. Volkogonov 1994, s. 170.
 216. Fischer 1964, s. 260–261.
 217. Service 2000, s. 321.
 218. Fischer 1964, s. 260–261.
 219. Fischer 1964, s. 236; Service 2000, s. 351–352.
 220. Fischer 1964, s. 236; Service 2000, s. 351–352.
 221. Fischer 1964, s. 259.
 222. Fischer 1964, s. 260.
 223. Fischer 1964, s. 260.
 224. Fischer 1964, s. 260.
 225. Fischer 1964, s. 260; Volkogonov 1994, s. 209.
 226. Rice 1990, s. 162–163.
 227. Fischer 1964, s. 236; Pipes 1990, s. 558; Rice 1990, s. 170; Volkogonov 1994, s. 190.
 228. Fischer 1964, s. 236–237; Shub 1966, s. 353; Pipes 1990, s. 560; Rice 1990, s. 170; Volkogonov 1994, s. 181; Service 2000, s. 349, 358–359.
 229. Service 2000, s. 365.
 230. Volkogonov 1994, s. 197.
 231. Fischer 1964, s. 237.
 232. Service 2000, s. 385.
 233. Service 2000, s. 350.
 234. Service 2000, s. 376.
 235. Volkogonov 1994, s. 237.
 236. Volkogonov 1994, s. 182.
 237. Shub 1966, s. 345–347; Volkogonov 1994, s. 233; Service 2000, s. 321–322.
 238. Volkogonov 1994, s. 238.
 239. Service 2000, s. 354–355.
 240. Volkogonov 1994, s. 178–179.
 241. Shub 1966, s. 329–330; Service 2000, s. 385.
 242. Shub 1966, s. 329–330.
 243. Shub 1966, s. 383.
 244. Shub 1966, s. 331; Pipes 1990, s. 567.
 245. Fischer 1964, s. 193–194.
 246. Fischer 1964, s. 151; Pipes 1990, s. 567; Service 2000, s. 338.
 247. Fischer 1964, s. 190–191; Shub 1966, s. 337; Pipes 1990, s. 567; Rice 1990, s. 166.
 248. Service 2000, s. 338.
 249. Fischer 1964, s. 151–152; Pipes 1990, s. 571–572.
 250. Fischer 1964, s. 154; Pipes 1990, s. 572; Rice 1990, s. 166.
 251. Fischer 1964, s. 161; Shub 1966, s. 331; Pipes 1990, s. 576.
 252. Fischer 1964, s. 162–163; Pipes 1990, s. 576.
 253. Fischer 1964, s. 171–172, 200–202; Pipes 1990, s. 578.
 254. Rice 1990, s. 166; Service 2000, s. 338.
 255. Service 2000, s. 338.
 256. Fischer 1964, s. 195; Shub 1966, s. 334; Service 2000, s. 338–339.
 257. Shub 1966, s. 337; Service 2000, s. 340.
 258. Fischer 1964, s. 206, 209; Shub 1966, s. 337; Pipes 1990, s. 586–587; Service 2000, s. 340–341.
 259. Pipes 1990, s. 587; Rice 1990, s. 166–167; Service 2000, s. 341.
 260. Shub 1966, s. 338; Pipes 1990, s. 592–593; Service 2000, s. 341.
 261. Fischer 1964, s. 211–212; Shub 1966, s. 339; Pipes 1990, s. 595; Rice 1990, s. 167; Service 2000, s. 342.
 262. Service 2000, s. 342.
 263. Pipes 1990, s. 595; Service 2000, s. 342.
 264. Fischer 1964, s. 213–214; Pipes 1990, s. 596–597.
 265. Fischer 1964, s. 214.
 266. Service 2000, s. 344.
 267. Shub 1966, s. 387–388; Volkogonov 1994, s. 193–194; Service 2000, s. 384.
 268. Volkogonov 1994, s. 194; Service 2000, s. 384.
 269. Fischer 1964, s. 156; Shub 1966, s. 350; Pipes 1990, s. 594; Volkogonov 1994, s. 185; Service 2000, s. 344.
 270. Shub 1966, s. 351; Volkogonov 1994, s. 185; Service 2000, s. 344.
 271. Shub 1966, s. 377; Pipes 1990, s. 94–595; Volkogonov 1994, s. 187–188; Service 2000, s. 346–347.
 272. Service 2000, s. 347.
 273. Service 2000, s. 346.
 274. Service 2000, s. 345.
 275. Service 2000, s. 348.
 276. Shub 1966, s. 361–362; Volkogonov 1994, s. 219–221; Service 2000, s. 367–368.
 277. Shub 1966, s. 362–363; Volkogonov 1994, s. 222–228.
 278. Volkogonov 1994, s. 222.
 279. Volkogonov 1994, s. 222
 280. Service 2000, s. 369.
 281. Volkogonov 1994, s. 230.
 282. Volkogonov 1994, s. 230.
 283. Service 2000, s. 373.
 284. Service 2000, s. 356–357.
 285. Service 2000, s. 357.
 286. Service 2000, s. 357.
 287. Volkogonov 1994, s. 196.
 288. Volkogonov 1994, s. 198; Service 2000, s. 357.
 289. Volkogonov 1994, s. 202–203.
 290. Service 2000, s. 360.
 291. Service 2000, s. 362.
 292. Volkogonov 1994, s. 198.
 293. Volkogonov 1994, s. 198.
 294. Volkogonov 1994, s. 198; Service 2000, s. 383.
 295. Volkogonov 1994, s. 203–204.
 296. Volkogonov 1994, s. 204.
 297. Service 2000, s. 385–386.
 298. Service 2000, s. 385–386.
 299. Service 2000, ps. 386.
 300. Fischer 1964, s. 244; Shub 1966, s. 355; Service 2000, s. 360–361.
 301. Fischer 1964, s. 242.
 302. Fischer 1964, s. 244; Volkogonov 1994, s. 172.
 303. Fischer 1964, s. 243.
 304. Fischer 1964, s. 248.
 305. Fischer 1964, s. 262.
 306. Fischer 1964, s. 248.
 307. Fischer 1964, s. 251.
 308. Volkogonov 1994, s. 200.
 309. Volkogonov 1994, s. 205.
 310. Shub 1966, s. 357–358; Volkogonov 1994, s. 206–207; Service 2000, s. 364–365.
 311. Volkogonov 1994, s. 212. s. 359.
 312. Volkogonov 1994, s. 233–234.
 313. Volkogonov 1994, s. 235.
 314. Lars T. Lih, "Political Testament of Lenin and Bukharin and the Meaning of NEP," Slavic Review (1991) 50#2 s. 241–252 in JSTOR
 315. Volkogonov 1994, s. 237–238.
 316. Bolesław Winiarski: Między dwiema wojnami. W: Bolesław Winiarski: Polityka gospodarcza. Wyd. 3. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006, s. 121. ISBN 978-83-01-14785-3.
 317. Kenez P.: Odkłamana historia Związku Radzieckiego. Warszawa: Bellona, 2006, s. 61. ISBN 9788311110311.
 318. Pipes R.: Rewolucja rosyjska. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1994, s. 535. ISBN 978-83-233-2615-1.
 319. Pipes R.: Rewolucja rosyjska. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1994, s. 562. ISBN 978-83-233-2615-1.
 320. Carr, E. H. (1966). The Bolshevik Revolution 1917–1923, cz.2. s. 233. Chase, W. J. (1987). Workers, Society and the Soviet State: Labour and Life in Moscow 1918–1929. s. 26–27. Nove, A. (1982). An Economic History of the USSR. s. 62. "Flewers, Paul, War Communism in Retrospect".
 321. Pipes R.: Rewolucja rosyjska. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1994, s. 562-563. ISBN 978-83-233-2615-1.
 322. Pipes R.: Rosja bolszewików. Warszawa: MAGNUM, 2005, s. 395. ISBN 8389656159.
 323. Pipes R.: Rewolucja rosyjska. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1994, s. 554. ISBN 978-83-233-2615-1.
 324. Pipes R.: Rewolucja rosyjska. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1994, s. 535. ISBN 978-83-233-2615-1.
 325. V N. Bandera "New Economic Policy (NEP) as an Economic Policy." The Journal of Political Economy 71, no. 3 (1963):. http://www.jstor.org/stable/1828984 (4 marca, 2009), 268
 326. Fitzpatrick, The Russian Revolution, s. 96
 327. Vladimir P. Timoshenko, Agricultural Russia and the Wheat Problem. Stanford, CA: Food Research Institute, Stanford University, 1932; s. 86
 328. Sheldon L. Richman "War Communism to NEP: The Road from Serfdom." The Journal of Libertarian Studies V, no. 1 (1981): (4 marzec, 2009), 93
 329. Service, Robert (1997). A History of Twentieth-Century Russia. Cambridge, MA: Harvard University Press. s. 124–5. ISBN 0674403487.
 330. Hazard 1965, s. 277, 279.
 331. Krausz, Tamás (2015). Reconstructing Lenin: An Intellectual Biography. NYU Press. s. 71.
 332. "Women and Marxism – Lenin".
 333. Women's Health in Post-Soviet Russia: The Politics of Intervention. Michele R. Rivkin-Fish. s. 70
 334. Communism. Sue Vander Hook. s.28.
 335. Shub 1966, s. 387; Rice 1990, s. 173.
 336. Shub 1966, s. 388; Rice 1990, s. 173.
 337. Shub 1966, s. 388; Rice 1990, s. 173.
 338. Shub 1966, s. 389–390.
 339. Shub 1966, s. 390.
 340. Shub 1966, s. 390.
 341. Shub 1966, s. 390; Rice 1990, s. 174; Service 2000, s. 386.
 342. Shub 1966, s. 390–391; Rice 1990, s. 174; Service 2000, s. 386.
 343. Service 2000, s. 387.
 344. Shub 1966, s. 398.
 345. Service 2000, s. 387.
 346. Shub 1966, s. 395.
 347. Service 2000, s. 388, 389.
 348. Service 2000, s. 389.
 349. Shub 1966, s. 397.
 350. Norman Davies, Orzeł biały czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920, wyd. polskie Kraków 1998 ISBN 83-7006-741-7
 351. Shub 1966, s. 396; Rice 1990, s. 174.
 352. Świat Wiedzy (Historia świata), Wiek XX, rozdz. 80 – Rewoucja w Rosji, s. 248, ISSN 1426-1375.
 353. "Lenin under the Knife. - Surgeon Extracts a Bullet Which Troubled Him for Three Years. - View Article". The New York Times. 26 kwietnia 1922.
 354. Триумф и Трагедия – И. В. Сталин: политический портрет. Дмитрий Волкогонов (Dmitriy Volkogonov). Tom 1, Część 1, s. 114. Новости Publications. Moskwa. 1989.
 355. Włodzimierz Lenin.
 356. fakty.interia.pl.
 357. Trotsky, Leon. My Life (1930) The Marxists Internet Archive
 358. Rice 1990. s. 7.
 359. Rice 1990. s. 7–8.
 360. Rice 1990. s. 9.
 361. Volkogonov 1994, s. 206.
 362. Service 2000, s. 173.
 363. Service 2000, s. 203.
 364. Service 2000, s. 237.
 365. Fischer 1964, s. 54; Pipes 1990, s. 352.
 366. Fischer 1964, s. 88–89.
 367. Fischer 1990, s. 87.
 368. Fischer 1990, s. 87.
 369. Fischer 1990, s. 91, 93.
 370. V. I. Lenin, 'Anti-Jewish Pogroms' (1919), Lenin Internet Archive.
 371. Rice 1990, s. 121.
 372. Триумф и Трагедия – И. В. Сталин: политический портрет. Дмитрий Волкогонов. Książka 1, Część 1, s. 110. Новости Publications. Moskwa. 1989.
 373. "Lenin Collected Works". Marxists.org.
 374. Trotsky, Leon (1930). Volume Three: The Triumph of the Soviets; Appendix No. 1. The History of the Russian Revolution.
 375. Figes, Orlando (27 październik 1996). "Censored by His Own Regime". The New York Times.
 376. Pipes 1990, s. 348.
 377. Pipes 1990, s. 351.
 378. Fischer 1964, s. 57.
 379. Fischer 1964, s. 47.
 380. Fischer 1964, s. 148.
 381. Fischer 1964, s. 44; Service 2000, s. 81.
 382. Service 2000, s. 118.
 383. Service 2000, s. 116.
 384. Fischer 1964, s. 69.
 385. Fischer 1964, s. 67; Pipes 1990, s. 353.
 386. Service 2000, s. 244.
 387. Fischer 1964, s. 21–22.
 388. Volkogonov 1994, s. 200.
 389. Service 2000, s. 242.
 390. Service 2000, s. 242.
 391. Fischer 1964, s. 56; Rice 1990, s. 106; Service 2000, s. 160.
 392. Read 2005, s. 20, 64, 132–37.
 393. Service 2000, s. 99–100, 160.
 394. Service 2000, s. 160.
 395. Fischer 1964, s. 245.
 396. Pipes 1990, s. 349–350.
 397. Russell, Bertrand (1921). The Practice and Theory of Bolshevism. Londyn: George Allen and Unwin Ltd.
 398. Fischer 1964, s. 79.
 399. Service 2000, s. 199.
 400. Service 2000, s. 213.
 401. Fischer 1964, s. 40–41; Service 2000, s. 149.
 402. Rice 1990, s. 121.
 403. Service 2000, s. 389.
 404. Shub 1966, s. 10.
 405. Shub 1966, s. 9.
 406. Hasło 'Lenin w International Encyclopedia of the Social Sciences, 1968
 407. Biography (TV series) – Vladimir Lenin, Voice of Revolution, A&E Network, 2005, ASIN B000AABKX6
 408. Resis, Albert. "Vladimir Ilich Lenin". Encyclopædia Britannica.
 409. Service 2000, s. 506.
 410. Top 25 Political Icons: Lenin
 411. Two Lenin monuments opened in Luhansk Oblast, UNIAN (22 kwietnia, 2008)
 412. "Ukraine crisis: Lenin statues toppled in protest". BBC. 2014-02-22.
 413. "All monuments of Lenin to be removed from Russian cities", RT
 414. Mohammad H. Tamdgidi. Gurdjieff and Hypnosis: A Hermeneutic Study. Palgrave Macmillan. s. 237. ISBN 9780230102026.
 415. "Khujand". AS Rare so Khan.
 416. Lutz D. Schmadel. Dictionary of Minor Planet Names. Springer Science & Business Media. s. 123. ISBN 9783662066157.
 417. L.R. (Lech Ratajski). Imię Lenina na mapach. „Poznaj Świat”. 2, s. II/24-25, luty 1970. Polskie Towarzystwo Geograficzne. ISSN 37149. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Fischer, Louis (1964). The Life of Lenin. London: Weidenfeld and Nicolson. ISBN 978-1842122303.
 • Hazard, John N. (1965). "Unity and Diversity in Socialist Law". Law and Contemporary Problems 30 (2): 270–290.
 • Pipes, Richard (1990). The Russian Revolution: 1899–1919. Londyn: Collins Harvill. ISBN 978-0679736608.
 • Read, Christopher (2005). Lenin: A Revolutionary Life. Londyn: Routledge. ISBN 978-0-415-20649-5.
 • Rice, Christopher (1990). Lenin: Portrait of a Professional Revolutionary. Londyn: Cassell. ISBN 978-0304318148.
 • Service, Robert (2000). Lenin: A Biography. Londyn: Macmillan. ISBN 9780333726259.
 • Shub, David (1966). Lenin: A Biography (revised ed.). Londyn: Pelican.
 • Solzhenitsyn, Alexander (Aleksandr Sołżenicyn) (1976). Lenin in Zürich. H.T. Willetts (tłumaczenie). Nowy Jork: Faber, Straus & Giroux.
 • Volkogonov, Dmitri (Dmitrij Wołkogonow) (1994). Lenin: Life and Legacy'. Harold Shukman (tłumaczenie). Hammersmith: HarperCollins. ISBN 978-0002551236.