Sedlo Tunel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sedlo Tunel (pol. przełęcz Tunel; 1150 m n.p.m.) – przełęcz w głównym grzbiecie Gór Kremnickich w Centralnych Karpatach Zachodnich, na Słowacji.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Przełęcz leży w południowej części tzw. Grzbietu Flochowej (słow. Flochovský chrbát), w głównym grzbiecie Gór Kremnickich, stanowiącym wododział między dorzeczami Hronu (po stronie wschodniej) i Turca (po stronie zachodniej). Oddziela masyw Skałki (1232 m n.p.m.) na południu od wzniesienia Vyhnatovej (1283 m n.p.m.) na północy.

Znaczenie komunikacyjne[edytuj | edytuj kod]

Od najdawniejszych czasów przez przełęcz wiodła stara droga górnicza (słow. „banícka cesta”) z Bańskiej Bystrzycy do Kremnicy. Jej znaczenie radykalnie wzrosło na przełomie XV i XVI w., gdy pod samym siodłem przełęczy, uformowanej tu w wąskim, skalistym odcinku grzbietu, zbudowany został tunel. Umożliwił on transport wozowy głównie miedzi z huty w Tajowie (po stronie bańskobystrzyckiej) do mennicy w Kremnicy. Obecnie przełęcz nie ma znaczenia komunikacyjnego, nawet ruch turystyczny odbywa się przez wspomniany tunel.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przełęcz (dokładnie: zachodni wylot tunelu pod przełęczą) jest ważnym węzłem znakowanych szlaków turystycznych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Králik Ivan, Školna Peter, Štrba Ján a kolektív: Kremnické vrchy, Vtáčnik. Turistický sprievodca ČSSR č. 35, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1989, ​ISBN 80-7096-022-1​.
  • Kremnické vrchy, turistická mapa 1:50 000, wyd. VKÚ a.s., Harmanec 2006, ​ISBN 80-8042-440-3​.