Selaginella apoda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Selaginella apoda
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Gromada widłaki
Klad rośliny naczyniowe
Klasa widłaki różnozarodnikowe
Rząd widliczkowce
Rodzina widliczkowate
Rodzaj widliczka
Nazwa systematyczna
Selaginella apoda (L.) Spring[1]
Fl. Bras. 1(2): 119 119 1840
Selaginella apoda 2OB10.jpg
Selaginella apoda Kraków.JPG

Selaginella apodagatunek roślin z rodziny widliczkowatych (Selaginellaceae). Na naturalnych stanowiskach rośnie w południowych stanach USA i w Meksyku[2]. Jest uprawiana w wielu krajach świata jako roślina ozdobna[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Niewielka roślina osiągająca wysokość około 8 cm[3]. Składa się z żywozielonego, dychotomicznie rozgałęziającego się pędu i drobnych, jajowatych lub lancetowatych, ostro zakończonych i również żywozielonych listków[2].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

W naturalnym swoim środowisku Selaginella apoda rośnie na bagnach, wilgotnych pastwiskach, na łąkach, w rowach i w świetlistych lasach, na glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym[3]. Wodę pobiera za pomocą bezzieleniowych języczków wyrastających u nasady listków. Rozmnaża się przez zarodniki powstające na listkach[4]. Występuje razem z gatunkami Selaginella eclipes i Selaginella ludoviciana i tworzy z nimi mieszańce[2].

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Zastosowanie
W Polsce ze względu na klimat może być uprawiana tylko jako roślina pokojowa lub w szklarniach. Szczególnie dobrze nadaje się do ampli, miniszklarni i naczyń szklanych. Może też być uprawiana w dużych donicach jako roślina okrywowa pod większymi roslinami[3]. Przy zapewnieniu jej odpowiednich warunków jest rośliną długowieczną[4]
Wymagania
Jest trudna w uprawie, gdyż wymaga stałej i dużej wilgotności. Ziemia w doniczce musi być stale wilgotna, a roślinę należy codziennie spryskiwać kilka razy wodą. Nawet krótkotrwałe przesuszenie powoduje zasychanie i obumieranie pędów, które po podlaniu już nie odzyskują turgoru. Najlepiej rośnie przy świetle rozproszonym; bezpośrednie oświetlenie słoneczne jej szkodzi, ale w zbyt ciemnym pomieszczeniu też rośnie źle. Optymalna temperatura to 21-25 °C. Jako podłoże najlepsza jest żyzna, próchniczna ziemia z drenażem na dnie doniczki. Dobrze rośnie w szklanych balonach oraz oknach kwiatowych[4].
Pielęgnacja
Sadzić należy w płytkiej doniczce, gdyż roślina zakorzenia się bardzo płytko. Nie wymaga przesadzania. W pierwszym roku po posadzeniu nie nawozi się, później nawozi się 4-6 razy w roku rozcieńczonymi nawozami wieloskładnikowymi (dawką o połowę słabszą od zalecanej). Konieczne regularne podlewanie miękką wodą i skrapianie rośliny wodą[4].
Rozmnażanie
Wiosną i latem przez podział rozrośniętych okazów[3].

Synonimy[edytuj | edytuj kod]

  • Diplostachyum apodum (L.) P. Beauv.
  • Lycopodioides apoda (L.) Kuntze
  • Lycopodium albidulum Sw.
  • Lycopodium apodum L.
  • Selaginella albidula (Sw.) Spring

(na podstawie The Plant List[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The Plant List. [dostęp 2012-06-11].
  2. a b c Flora of Notrh America. Selaginella apoda. [dostęp 2012-06-11].
  3. a b c d e Angelika Throll: 650 roślin pokojowych. Warszawa: 2008. ISBN 978-83-258-0031-4.
  4. a b c d Jarosław Rak: Pielęgnowanie roślin pokojowych. Cz. II. Edward Kawecki (zdjęcia). Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 1998. ISBN 83-7073-089-2.