Self storage

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wnętrze magazynu samoobsługowego

Self storage jest to najem powierzchni w specjalnie do tego przygotowanym magazynie samoobsługowym.

Służy on do przechowywania różnych dóbr i materiałów. Klientami są osoby oraz przedsiębiorstwa, które wynajmują komórki lub kontenery w specjalnie do tego przygotowanych obiektach.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Różne rozmiary komórek magazynowych
Różne rozmiary komórek magazynowych

Self storage jest skrótowym określeniem „samoobsługowych magazynów”, często również nazywanych „mini przechowalniami”.

W typowym magazynie self storage klienci wynajmują komórki magazynowe na dowolny okres. Dostępne są umowy z krótkim terminem najmu już od 14 dni. Elastyczna umowa nie jest ograniczeniem przy przechowywaniu rzeczy na czas remontu czy przeprowadzki. Klient sam decyduje o długości trwania umowy na dostęp do pomieszczeń do wynajęcia. Wynajmowana powierzchnia najczęściej służy do składowania przez osoby prywatne artykułów codziennego użytku, sprzętu sezonowego lub pamiątek[1].

Magazyny self storage występują w dwóch formach: komórek do wynajęcia w większych obiektach magazynowych lub w formie kontenerów z bezpośrednim wejściem z zewnątrz. Kontenery są zlokalizowane na zamkniętym terenie i są tańszym rozwiązaniem niż typowe komórki w magazynie wewnętrznym, przeznaczonym głównie do składowania przedmiotów niewymagających ogrzewania. Istotnym udogodnieniem w tej formie magazynowania jest możliwość podjazdu samochodu bezpośrednio pod drzwi kontenera[2].

Zdarza się, że schowki self storage skrywają prawdziwe skarby: w kwietniu 2011r. zlicytowano na przykład magazyn, który zawierał... pierwszy komiks o Supermanie. Szczęśliwy nabywca odsprzedał go potem za ponad 2 miliony dolarów! Inna osoba kupiła za 100 dolarów skrytkę z pływającym autem Jamesa Bonda o wartości prawie miliona dolarów. Wystawiane na aukcje schowki zawierały także m.in. drogocenne kolekcje znaczków, historyczne fotografie, dzieła sztuki, a nawet pamiątki po różnych znanych osobistościach[3].

Przedsiębiorstwa wykorzystują takie magazyny do składowania nadwyżek zapasów i archiwów. Komórki są zwykle zabezpieczone przez najemcę kłódką. Pracownicy magazynu nie mają dostępu do wnętrza komórki, poza sytuacjami zagrożenia bezpieczeństwa lub nieopłacania czynszu.

Przedsiębiorstwa self storage dzierżawią magazyny o różnych powierzchniach, już od 1 m². Popularne rozmiary komórek obejmują 1×1,5 m (wielkość małej garderoby), 3×1,5 m (wielkość dużej garderoby), 3×3 m (rozmiar pokoju dziecięcego), 3×6 m (garaż na jedno auto), 4,5×6 m i 6×6 m (podwójny garaż). Magazyny są zazwyczaj bez okien, a komórki wydzielone są metalowymi ścianami. Istnieją też magazyny w kontenerach zewnętrznych, służące do przechowywania większych gabarytowo przedmiotów, takich jak np. łodzie czy sprzęt budowlany. Właściciele magazynu zapewniają bezpieczeństwo poprzez ochronę fizyczną oraz systemy zabezpieczeń (takie jak alarmy i kamery) oraz odpowiednią temperaturę w magazynie. Najemca ma możliwość nieograniczonego, 24-godzinnego dostępu do swojej komórki[potrzebny przypis].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze komórki, w których najemca miał wyłączny dostęp do zawartości, zaczęły pojawiać się na początku lat 60. Przedsiębiorstwo Lauderdale Storage w Fort Lauderdale w USA zostało założone już w 1958 roku przez rodzinę Collum, co czyni ją jednym z pierwszych biznesów w historii self storage w Stanach Zjednoczonych. Nowoczesne magazyny zaczęły powoli powstawać w latach 90.

Sposób takiego magazynowania mienia stał się popularny na początku XXI wieku – od 2000 do 2005 roku powstało ponad 15 tys. nowych obiektów.

Self storage dziś[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec roku 2009, na świecie istniało łącznie około 58 tys.obiektów self storage, zarządzanych przez 30 235 przedsiębiorstw. Ze względu na liczbę podmiotów, rynek self storage jest stosunkowo konkurencyjny. Największym operatorem magazynów tego typu na świecie jest przedsiębiorstwo Public Storage. Znaczącymi graczami w Europie Zachodniej są takie przedsiębiorstwa jak Shurgard, My Place czy Big Yellow.

W Polsce usługa self storage jest stosunkowo nowa – w 2013 roku istniało jedynie kilka tego typu obiektów w większych miastach. Obecnie największy magazyn tego typu mieści się przy ulicy Poleczki 23 na warszawskim Ursynowie. Warszawski magazyn self storage ma powierzchnię blisko 3000 m² na trzech kondygnacjach i ponad 640 boksów różnej wielkości[4]. Film przedstawiający magazyn można znaleźć na youtubie[1].

W 2016 roku odbyła się pierwsza w Polsce licytacja w ciemno zawartości boksów magazynowych. Wrocławianie mieli szansę kupić w ciemno dzieła wrocławskich artystów. W akcji brał udział między innymi Jerzy Stuhr[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. www.stokado.pl
  2. www.kangu24.com
  3. www.express-miejski.pl/wiadomosc/23551,kontenery-pelne-skarbow-co-przechowuje-sie-w-magazynach-self-storage
  4. www.propertynews.pl/magazyny/startuje-najwiekszy-samoobslugowy-magazyn-w-polsce,46362.html
  5. Film z budowy największego magazynu self storage w Polsce www.youtube.com/watch?v=5A0JQlc_Oq8
  6. www.przechowamy-wszystko.pl/