Severomoravská chata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Severomoravská chata
Państwo

 Czechy

Pasmo

Jesioniki, Sudety

Wysokość

848 m n.p.m.

Data otwarcia

1932

Właściciel

SEVERKA 851, s. r. o.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Severomoravská chata”
Ziemia50°03′49,838″N 16°50′58,366″E/50,063844 16,849546
Strona internetowa

Severomoravská chatagórskie schronisko turystyczne położone w Jesionikach (Hanušovická vrchovina) w Czechach. Budynek znajduje się na wysokości 848 m n.p.m. poniżej szczytu Pohořelec (851 m n.p.m.), w granicach administracyjnych Małej Morawy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy obiekt turystyczny w tej lokalizacji powstał w 1933 roku i nosił nazwę Nordmährerbaude. Inicjatorami jego budowy byli mieszkańcy Podlesí (ówczesny Grumberg): Raimund Bender, Josef Winter, Ignatz Göttlicher oraz prof. Meixner. Budowa kosztowała 62 000 koron, które pozyskano emitując akcje. W 1943 roku budynek został przejęty przez Morawsko-Śląskie Sudeckie Towarzystwo Górskie (MSSGV) z siedzibą w Jesioniku (niem. Freiwaldau) wraz z dwuhektarową działką. Obiekt miał się stać domem spokojnej starości dla chorych oraz starszych członków stowarzyszenia. W tym celu rozpoczęto jego rozbudowę oraz przystąpiono do wykonania własnej studni. Podczas prac doszło jednak do ich przerwania, a schronisko i jego wyposażenie zostało splądrowane i rozkradzione. Ostateczne rozbudowa nie została zakończona. Ostatnim nadzorcą obiektu w 1945 roku był Josef Rulitschka.

Drewniany budynek spłonął w 1962 roku, a w jego miejscu wybudowano ośrodek wypoczynkowy instytutu badawczego z Brna z przeznaczeniem dla uprawiających sporty zimowe.

Warunki pobytu[edytuj | edytuj kod]

Obecnie schronisko oferuje 100 miejsc noclegowych w 26 pokojach 2, 3 i 5 osobowych, z czego dziesięć posiada własny węzeł sanitarny. W obiekcie znajduje się restauracja.

W 2011 roku obiekt otrzymał prawo używania lokalnego oznaczenia "JESENÍKY originální produkt®".

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]