Shanties

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Shanties
Ilustracja
Kamienica przy ul. Straszewskiego 27 mieści się w niej klub Stary Port jedna ze scen festiwalu
Lata aktywności

od 1981

Miejsce

Kraków

Organizator

Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki „Hals”

Tematyka

szanty

Strona internetowa

Shanties – coroczny festiwal muzyki żeglarskiej i morskiej odbywający się w Krakowie, najważniejsza impreza tego typu w Polsce i jedna z większych na świecie. Od 1996 roku odbywa się pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties”. Jej organizatorem jest, od 1993 roku, Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki „Hals”.

Pierwszy festiwal miał miejsce w 1981 roku i był inicjatywą Młodzieżowego Klubu Morskiego „Szkwał”, działającego przy Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana. Odbył się w dniach 23 – 25 października, w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Mikołajskiej. Uczestniczyło w nim około dwudziestu wykonawców i stu widzów. Wraz z rosnącym zainteresowaniem, od 1984 roku miejscem koncertów festiwalu stał się klub Rotunda (z czasem zaczęły się one odbywać także w halach TS „Wisła” i KS „Korona”). Wtedy też wprowadzono trzy kategorie konkursowe – szanta klasyczna, piosenka autorska, interpretacji współczesna piosenki żeglarskiej.

Charakter międzynarodowy „Shanties” zyskało trzy lata później, pojawili się wykonawcy: m.in. z Wielkiej Brytanii (np. Stan Hugill), Holandii i Szwecji. Od 1991 roku każda edycja festiwalu ma swój motyw przewodni (np. Wielkie Odkrycia Geograficzne XV wieku, Bitwy Morskie, Wielkie Żaglowce), wprowadzono wtedy nowy regulamin, zgodnie z którym wykonawcy prezentują recitale, który jury ocenia jako całość.

Wśród zespołów, które rozpoczęły karierę od udziału w krakowskim festiwalu należy wymienić m.in. Cztery Refy, Stare Dzwony, Ryczące Dwudziestki, Mechanicy Shanty, Krewni i Znajomi Królika, Zejman i Garkumpel.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia Krakowa. red. prowadzący Antoni Henryk Stachowski. Warszawa-Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 894 (hasło Shanties). ISBN 83-01-13325-2.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]