Shuttle-Derived Launch Vehicle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shuttle-Derived Launch Vehicle lub prościej Shuttle-Derived Vehicle (SDV) jest terminem opisującym jeden z wielu pomysłów, które zostały opracowane do stworzenia rakiety nośnej z użyciem elementów, technologii i infrastruktury Programu lotów wahadłowców. W przeszłości SDV był kilkakrotnie w planach NASA. Pod koniec lat 80' i na początku lat 90' NASA oficjalnie opracowywało rakietę służącą tylko do transportu ładunków, zwaną Shuttle-C, która mogła być dodatkiem do załogowych lotów wahadłowców.

W 2005 roku NASA zdecydowała o utworzeniu rakiet Ares I i Ares V, zbudowanych z bardzo zmodyfikowanych części z wahadłowców, w celu ich zastąpienia i umożliwienia eksploracji Marsa i Księżyca.[1][2]

Inne koncepty[edytuj | edytuj kod]

Pomysł opracowania SDV pojawił się jeszcze przed pierwszymi startami wahadłowców. Pozostałe koncepty obejmowały takie projekty jak:

Wizja Eksploracji Kosmosu[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Wizja Eksploracji Kosmosu.

W 2005 r. NASA zdecydowała się na projekt i budowę dwóch nowych rakiet, bazującej na technologii jak i na infrastrukturze programu lotów wahadłowców. Rakiety te miały zastąpić wahadłowce i dostarczyć usługi rakietowe potrzebne do zrealizowania Wizji Eksploracji Kosmosu. NASA nazwała ten koncept Programem Constellation, mającym stanowić program amerykańskich załogowych lotów kosmicznych.

Projektowane rakiety:

  • Ares I
  • Ares V
  • Ares IV
  • Ares V Lite - alternatywna rakieta dla Programu Constellation, zaproponowana przez Review of United States Human Space Flight Plans Committee. Ares V Lite miał być pomniejszoną wersją Aresa V[3][4], mającym ładowność 140 ton dla lotów na niską orbitę[5]. Miałby używać pięciu silników RS-68 i dwóch pięciosegmentowych rakiet dodatkowych na paliwo stałe. Jeśli byłby wybrany, mógłby zastąpić Aresa I i Aresa V.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ares: NASA's New Rockets Get Names (ang.). NASA. [dostęp 22-11-2006].
  2. NASA Names Rockets for Moon and Mars Missions (ang.). Space.com. [dostęp 2006-11-22].
  3. Coppinger, Rob. "Will Constellation live on?". Flight International, August 11, 2009.
  4. Madrigal, Alexis. "Human Spaceflight Ball in Obama’s Court". Wired, October 22, 2009.
  5. Augustine Committee 2009, pp. 38, 64-67, 80.