SimulationX

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SimulationX
SimulationX 3-9 Mining Belt Conveyor Library Laptop Center
SimulationX 3-9 Mining Belt Conveyor Library Laptop Center
Autor ESI ITI GmbH
System operacyjny Microsoft Windows
Aktualna wersja stabilna 3.9 (grudzień 2017)
Licencja komercyjna
Strona internetowa

SimulationX jest wieloobszarowym oprogramowaniem CAE służącym do symulacji fizycznych komponentów i urządzeń, stworzone i sprzedawane przez ESI ITI GmbH z Drezna. Naukowcy i inżynierowie z przedsiębiorstw przemysłowych i instytucji naukowych stosują to oprogramowanie do projektowania, modelowania, symulacji, analizy i wirtualnego testowania złożonych systemów mechatronicznych. Na jednej platformie oprogramowanie to symuluje zależne działanie różnych efektów fizycznych – od mechaniki 1D, systemów mechanicznych składających się z wielu ciał (MBS), techniki napędów poprzez hydraulikę, pneumatykę i termodynamikę aż do elektryki, magnetyki, a także analogowej i cyfrowej automatyki. Jednym z głównych obszarów zastosowania jest rozwój obszaru napędu samochodu osobowego, np. stacjonarna analiza napędu, za co rozwiązanie to zostało odznaczone nagrodą AEI (Towarzystwa Inżynierów Automobilowych) w kategorii „Najlepszy produkt symulacyjny układu napędowego” w roku 2006.

Firma[edytuj | edytuj kod]

SimulationX jest tworzone przez firmę ESI ITI GmbH. Działając w wirtualnej inżynierii systemów głównym obszarem działalności jest rozwój i sprzedaż standardowych oprogramowań. Firma działa na całym świecie za pomocą sieci spółek zależnych i dystrybutorów.

Obszary i biblioteki[edytuj | edytuj kod]

SimulationX 3-9 Electric Vehicle Laptop center

Oprogramowanie wspomaga funkcjonalność Windows i dysponuje przygotowanymi elementami oraz gotowymi do użycia bibliotekami modeli wszystkich fizycznych obszarów. Biblioteki te klasyfikują obiekty modeli według ich cech fizycznych, a także według cech odnoszących się do ich zastosowania. Gotowe do użycia elementy modeli z wszystkich fizycznych obszarów zastosowania są gotowe do budowania modeli. Hydrauliczne, pneumatyczne i elektryczne napędy, tak samo, jak i układ sterowniczy mogą zostać włączone do już istniejącego modelu razem z mechanicznym systemem składającym się z wielu ciał (MBS) może być obserwowane i analizowane. Podczas przebiegu obliczeń możliwe jest obserwowanie i analizowanie zachowania wszystkich systemów, a także dopasowanie online parametrów. Przykładem tutaj są np. systemy, w których stosuje się układy sterowania techniką płynów. Zalicza się do nich przykładowo przemysł maszyn budowlanych, w którym chodzi o sterowanie hydrauliczne, napędy i kinematykę. To oprogramowanie symulacyjne systemów odtwarza pojedyncze komponenty jako całościowy system i nadaje się do symulacji zadań tribologicznych i jest stosowane do analiz efektywności energetycznej urządzeń i konceptów sterowania. W dziedzinie techniki płynów znajduje się biblioteka, która zawiera specjalne komponenty z tak zwanego obszaru podwodnego (hydraulika podwodna, elektryka podwodna, obsługa offshore). Za jego pomocą można obliczyć dynamiczne zachowanie komponentów i systemów do wydobywania i rozprowadzania ropy naftowej i gazu ziemnego. Kolejnym obszarem zastosowania jest wirtualne testowanie urządzeń, wydobywań i wierceń na głębokim morzu, zaopatrywanie nad powierzchnią wody, sejsmografia, a także konstrukcji i techniki procesów podwodnych w warunkach rzeczywistych. SimulationX wspiera język Modeliki, w celu przeprowadzenia symulacji własnych, realistycznych (Sub-)modeli. Możliwe jest wykonanie modeli ze standardowej biblioteki Modeliki, a także takich, które na języku Modeliki bazują.

Interfejsy[edytuj | edytuj kod]

SimulationX dysponuje otwartymi, obszernymi CAx-interfejsami do innych programów przeróżnych zastosowań, np.: CAE, CAD (SolidWorks, Pro/ENGINEER, Autodesk Inventor), CAM, skomputeryzowana optymalizacja (CAO) (np. Isight, modeFRONTIER, OptiY), FEA/FEM, CFD.

  • Sprzężenie symulatorów jest interfejsem z predefiniowanym układem do przyłączenia SimulationX do innych narzędzi CAE, jak np.: MSC. Adams, SIMPACK, MATLAB/Simulink, ANSYS, Cadmould.
  • Interfejs COM umożliwia komunikację między SimulationX i innymi aplikacjami Windows dla zdefiniowanych przez użytkownika procesów wsadowych, wbudowanych symulacji, studiów parametrowych lub optymalizacji. [5]
  • Do dyspozycji są także narzędzia do całościowej analizy struktur i systemów (obliczanie równowagi, frekwencje własne, rodzaje drgań własnych, charakterystyka przenoszeń).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]