Skały w Rudzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Skały w Rudzie – grupa skał w miejscowości Ruda w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim, w gminie Brody. Wznoszą się na zboczach wzgórza po północnej stronie Jeziora Brodzkiego[1]. Mają status pomnika przyrody i znajdują się na Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej[2].

Są to trzy grupy głazów z piaskowca pochodzącego z dolnego triasu. Tworzą różnorodne formacje skalne, m.in. pojedyncze głazy, monolityczną basztę o wysokich, pionowych ścianach, ośmiometrowej wysokości urwisko z niszą u podstawy i półką skalną o długości około 20 m. Wokół nich rosną drzewa o oryginalnych formach. Nietypowe drzewa i oryginalne głazy pobudzały wyobraźnię okolicznych mieszkańców. Na jednym z głazów rośnie brzoza, u której z jednego korzenia wyrastają 4 pnie. Według legendy, panna, która na niej usiądzie wkrótce znajdzie dobrego męża[3]. Kamieniste podłoże skał tworzy siedlisko dla mchów, porostów i paprotki zwyczajnej. Wiosną wokół skał zakwitają kobierce konwalii majowej i kokoryczki wonnej. Na jednej ze skał rośnie dąb, który swoimi korzeniami wrasta w pęknięcia skały[4].

Skały w Rudzie są jedną z atrakcji turystycznych gminy Brody. Gmina odkupiła od prywatnych właścicieli działki na których się znajdują, oczyściła teren wokół skał i wyeksponowała je przez usunięcie chaszczy. Pozostawiono duże drzewa. Na plaży pod skałami wykonano ławki, stoły i tablice informacyjne. Planowane jest wykonanie ścieżek spacerowych, zamontowanie koszy na śmieci, wiaty turystycznej, oraz nasadzenie drzew dla parku linowego[2].

Po drugiej stronie zbiornika Brody Iłżeckie również znajduje się grupa piaskowcowych skał. Są to Skały w Krynkach mające status rezerwatu przyrody[4].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2017-04-08].
  2. a b Skały w Rudzie odsłonięte. [dostęp 2017-04-26].
  3. Na podstawie tablic informacyjnych zamontowanych przy skałach
  4. a b Zobacz nasze atrakcje turystyczne – gmina Brody. [dostęp 2017-04-25].