Skalnica Arendsa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Addbot (dyskusja | edycje) o 13:02, 16 mar 2013. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Skalnica Arendsa
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Klad

rośliny naczyniowe

Klad

rośliny nasienne

Klasa

okrytonasienne

Rząd

skalnicowce

Rodzina

skalnicowate

Rodzaj

skalnica

Gatunek

skalnica Arendsa

Nazwa systematyczna
{{{nazwa łacińska}}} Engel.
{{{cytat}}}

Skalnica Arendsa (Saxifraga ×arendsii Engel.) – mieszaniec powstały w wyniku skrzyżowania różnych gatunków skalnic[2]. Nazwa rośliny, zarówno polska, jak i łacińska pochodzi od niemieckiego ogrodnika Georga Arendsa, który wyhodował tę skalnicę[3]. Jest uprawiana w wielu krajach jako roślina ozdobna.

Morfologia

Pokrój
Roślina poduszkowa, chamefit, tworząca wypukłe, zwarte i sztywne poduszki składające się z pojedynczych roślinek tworzących różyczki liściowe o średnicy 2-3 cm każda[4]. Poduszki osiągają wysokość do 15 cm.
Liście
Intensywnie zielone, klinowate, 3-klapowe, głęboko wcinane, gładkie.
Kwiaty
Gęsto wyrastają na krótkich łodyżkach na szczycie poduszki. U typowej formy mają karminowy kolor i średnicę do 1,5 cm, 5 wolnych płatków korony, 5 działek kielicha, 10 pręcików i 2 słupki. Kwitnie w maju, podczas przekwitania płatki korony bledną, a łodyżki kwiatowe wydłużają się[4]. Istnieją kultywary o barwie kwiatów od białej do ciemnoczerwonej[5]. Jednym z intensywniej wybarwionych jest `Rosenzwerg`o karminowym kolorze kwiatów[4].

Zastosowanie i uprawa

Szczególnie nadaje się do alpinarium. Może być uprawiana nie tylko na rabatach, ale również w szczelinach skał, murków. Dobrze prezentuje się wśród kamieni, lub na obrzeżach oczka wodnego. Wymaga nieco zacienionego stanowiska, ziemi próchnicznej i stale wilgotnej[4]. Może rosnąć również w pełnym słońcu, ale jeśli zapewni się jej stałe podlewanie[5]. Jest wystarczająco mrozoodporna. Starsze poduszki stają się nieładne, należy je więc odnowić przez podział. Robi się to po przekwitnięciu, lub wczesną wiosną przed kwitnieniem[4].

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website. 2001–. [dostęp 2009-06-26]. (ang.).
  2. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  3. Świat kwiatów. [dostęp 2010-01-24].
  4. a b c d e Eugeniusz Radziul: Skalniaki. Warszawa: PWRiL, 2007. ISBN 978-83-09-01013-5.
  5. a b Miłowit Boguszewicz, Piotr Banaszczak: Katalog roślin II : drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich. Warszawa: Agencja Promocji Zieleni. Związek Szkółkarzy Polskich, 2003. ISBN 83-912272-3-5.
Błąd w przypisach: Znacznik <ref> o nazwie „stopień”, zdefiniowany w <references>, nie był użyty wcześniej w treści.
BŁĄD PRZYPISÓW