Skaner kodów kreskowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diodowy czytnik kodów kreskowych Argox z profilu
Diodowy czytnik kodów kreskowych Argox podczas skanowania (widoczna wiązka diodowa)
Czytnik kodów kreskowych Argox z opisanymi elementami budowy.
Bezprzewodowy czytnik HDWR HD2000 ze stacją dokującą.

Skaner kodów kreskowychurządzenie z grupy skanerów służące do odczytywania kodów kreskowych.

Zastosowania[edytuj | edytuj kod]

  • Sklepy (po zeskanowaniu kodu kasa fiskalna zapisuje przedmiot/produkt na paragonie i przechodzi do następnej pozycji)
  • Systemy bezpieczeństwa (zastosowanie wychodzi z użytku na rzecz kart magnetycznych i RFID)
  • Biblioteki (kody kreskowe na egzemplarzach bibliotecznych oraz na kartach czytelników za pomocą komputera przyspiesza proces rejestracji wypożyczeń)
  • Zastosowania logistyczne (ułatwia odnalezienie towaru)
  • Domowe (umożliwia stworzenie domowej kolekcji, np. płyt CD/DVD,JD)

Kody kreskowe w bibliotekach[edytuj | edytuj kod]

W wielu bibliotekach zarówno karty czytelnika, jak i zasoby biblioteczne identyfikowane są za pomocą kodów kreskowych. Autoryzowanie czytelników przez kody kreskowe w pewnym stopniu uniemożliwia podszywanie się pod innych czytelników (oprogramowanie komputerowe może umożliwiać zapisywanie w systemie zdjęć czytelników). Naklejanie kodów na woluminy i rejestrowanie ich w specjalnym oprogramowaniu ułatwia rejestrację wypożyczeń w systemie.

Kody kreskowe w sklepach[edytuj | edytuj kod]

Kasy fiskalne działają z kodami kreskowymi tworząc tzw. POS (point of selling - punkt sprzedaży). Po zeskanowaniu kodu towaru kasa fiskalna odnajduje w bazie danych informacje o przedmiocie przypisanym do kodu, rejestruje go na kasie, ewentualnie drukuje produkt na paragonie i kontynuuje pracę jak wyżej aż do zakończenia skanowania produktów.

Rodzaje skanerów[edytuj | edytuj kod]

Początkowo skanery kodów używały diod LED jako źródła światła. Wadą tego rozwiązania była konieczność zbliżenia skanera na bardzo małą odległość od kodu. Obecnie produkowane skanery używają lasera, co umożliwia - zależnie od modelu - odczyt nawet z kilku metrów. Nowoczesne skanery potrafią odczytywać nie tylko kody jednowymiarowe (paskowe), lecz także kody 2D - dwuwymiarowe np. QR_ Code, Aztec Code oraz PDF417. Również prawie każdy nowy telefon posiadający kamerę można wyposażyć w odpowiednią aplikację, służącą do odczytu kodów kreskowych.

Czytniki bezprzewodowe[edytuj | edytuj kod]

Oprócz czytników przewodowych podłączonych do komputera, lub innego urządzenia, przy pomocy kabla USB, RS232 lub PS2, na rynku dostępne są też czytniki bezprzewodowe. Do działania wykorzystują one interfejs Bluetooth (zasięg około 10 metrów) lub utworzoną w obrębie zestawu sieć bezprzewodową (zasięg do nawet 300 metrów). W zależności od modelu czytnik może być wyposażony w odbiornik USB, w kształcie pendrive'a bądź też stacje dokującą podpiętą do portu USB komputera oraz do gniazdka elektrycznego, wówczas stacja pełni również rolę ładowarki czytnika.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]