Slip-Slop-Slap

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Slip-Slop-Slap - australijska kampania zdrowotna mająca na celu zredukowanie ilości zachorować na raka skóry w Australii. Kampania rozpoczęła się w 1981 kiedy w telewizji pojawiły się pierwsze spoty z maskotką kampanii o imieniu Sid The Seagull (Mewa Sid) śpiewającą krótki dżingiel o potrzebie "Slip on a shirt, slop on sunscreen and slap on a hat" (włożenia na siebie koszulki, nasmarowania kremem z filtrem chroniącym przed promieniowaniem słonecznym oraz nałożenia czapki)[1]. W późniejszym czasie do pierwszych trzech zaleceń dodano jest "Seek Slide" (szukaj cienia, załóż okulary przeciwsłoneczne)[2].

Kampania jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych i rozpoznawalnych kampanii zdrowotnych w Australii[3] ale nadal pomimo jej popularności i sukcesu, w Australii panuje najwyższa zachorowalność na raka skóry na świecie, rocznie w Australii różne formy raka skóry są wykrywane u ponad 300.00 tys. osób, a na czerniaka złośliwego rocznie umiera ok. 1600 osób[4].

Zdaniem niektórych lekarzy kampania ma także negatywny wpływ odstraszając Australijczyków od przebywania na świeżym powietrzu i na słońcu przez co w ostatnich latach wzrosła liczba osób z niedoborem witaminy D. Nowe wytyczne sugerują przebywanie na słońcu 10-15 minut dziennie zakładając, że do Słońca wystawiona jest większość skóry[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Slip Slop Slap. Cancer Council Australia. [dostęp 2009-01-11].
  2. Pack your hat and sunscreen and Slip! Slop! Slap! your way back to school. Cancer Council Victoria. [dostęp 2009-01-11].
  3. a b The Fit List. „The Weekend Australian”, 2009-01-10. 
  4. Outlines what the National Skin Cancer Awareness Campaign is about. Department of Health and Ageing. [dostęp 2009-01-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]