Smażone zielone pomidory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Smażone zielone pomidory
Fried Green Tomatoes
Gatunek dramat, komedia
Rok produkcji 1991
Data premiery 27 grudnia 1991
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 136 min
Reżyseria Jon Avnet
Scenariusz Fannie Flagg, Carol Sobieski
Główne role Kathy Bates
Mary Stuart Masterson
Mary-Louise Parker
Jessica Tandy
Muzyka Jo Jo Hailey, K-Ci Hailey, Thomas Newman
Zdjęcia Geoffrey Simpson
Montaż Debra Neil-Fisher
Produkcja Jon Avnet
Wytwórnia Act III Communications
Avnet/Kerner Productions
Electric Shadow Productions
Fried Green Tomatoes Productions
Universal Pictures
Dystrybucja Universal Pictures

Smażone zielone pomidory (ang. Fried Green Tomatoes) – film z 1991 roku w reżyserii Jona Avneta, zrealizowany na podstawie powieści Fannie Flagg (Fried Green Tomatoes at the Whistle Stop Cafe).

Opis fabuły[edytuj]

Oś skupia się na życiu Idgie Threadgoode - chłopczycy, która do końca życia odczuwa traumę z powodu tragicznej śmierci brata Buddy'ego pod kołami pociągu. Mimo to, jest radosna - korzysta z życia, pomaga innym, a nawet zakłada restaurację Whistle Stop z Ruth Jamison, koleżanką uratowaną z rąk brutalnego męża. Idgie kocha Ruth całym sercem. Gdy synek Ruth, który również ją traktował jak matkę wpada pod pociąg, który ucina mu rękę, Idgie pokazuje mu, jak zapomnieć o bolesnych przeżyciach oraz nadaje przezwisko 'Kikutek', by oswoił się ze swoją przypadłością.

Film toczy się równocześnie w dwóch miejscach: w miejscowości Whistle Stop, w czasach młodości Idgie, oraz w czasach współczesnych: 50-letnia Evelyn Couch, kobieta z nadwagą i kompleksami, przyjeżdża co tydzień do domu opieki odwiedzić swoją teściową, wysłuchując opowieści jej współlokatorki, Ninny Threadgoode.

Szczegółem odróżniającym film od książki jest fakt, iż Ninny w książce umiera - zaś w filmie oprowadza Evelyn po swoim rodzinnym mieście.

Obsada[edytuj]

Recenzje[edytuj]

Główną atrakcją filmu jest duet aktorek, o których nie da się powiedzieć, ani że są urodziwe, ani że młode, ani że oryginalne; a mimo to, czy przepraszam, właśnie dlatego promieniują życiem, autentyką i ludzkością. (...) Jedna z wielkich atrakcji kultury amerykańskiej: aprobata życzliwości w zwykłym życiu, w koncertowym wykonaniu realistycznego aktorstwa. Jak to autentyczne Amerykanki – sexy czy nie, ładne czy nie – potrafią.

Zygmunt Kałużyński, "Leksykon filmowy na XXI wiek"[1]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

Oscary za rok 1991

Złote Globy 1991

  • Najlepsza komedia lub musical (nominacja)
  • Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu - Kathy Bates (nominacja)
  • Najlepsza aktorka drugoplanowa - Jessica Tandy (nominacja)

Nagrody BAFTA 1992

Przypisy

  1. Zygmunt Kałużyński i Tomasz Raczek Leksykon filmowy na XXI wiek, t. 2 Ekranizacje literatury, Instytut Wydawniczy Latarnik, Michałów - Grabina 2005, ISBN 83-60000-05-0, s. 293-294

Linki zewnętrzne[edytuj]