Sobór Zwiastowania w Solwyczegodsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sobór Zwiastowania
Благовещенский Собор
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rosja

Obwód

 archangielski

Miejscowość

Solwyczegodsk

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Położenie na mapie obwodu archangielskiego
Mapa konturowa obwodu archangielskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Sobór Zwiastowania”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Sobór Zwiastowania”
Ziemia61°19′38,4″N 46°55′23,3″E/61,327333 46,923139

Sobór Zwiastowania w Solwyczegodskuprawosławny sobór w Solwyczegodsku.

Ikonostas

Sobór był jedną z wielu świątyń fundowanych przez rodzinę Stroganowów[1]. Jest to jedna z najstarszych murowanych cerkwi na Rosyjskiej Północy[1]. Decyzja o jego budowie zapadła w latach 50. XVI w., na mocy porozumienia arcybiskupa rostowskiego Nikandra ze Stroganowymi. Arcybiskup przesłał również do miasta ikonę Zwiastowania, co przesądziło o wezwaniu nadanym następnie gotowej świątyni[1]. W 1560 położony został kamień węgielny pod przyszłą cerkiew. Prace budowlane trwały do 1584; obiekt usytuowano na wzgórzu nad rzeką Wyczegdą[1]. W bocznych kaplicach świątyni znalazły się nagrobki członków rodziny, która ufundowała obiekt[1].

W 1613 sobór został rozgrabiony w czasie wielkiej smuty. Po stabilizacji sytuacji politycznej w Rosji Stroganowowie odbudowali cerkiew w pierwotnym kształcie, zastępując utracone cenne elementy wyposażenia nowymi[2].

Monumentalna bryła soboru miała podkreślać potęgę rodu Stroganowych i jego dominację w tym regionie Rosji[3]. Oprócz głównego ołtarza Zwiastowania w cerkwi znajdowały się kaplice św. Mikołaja, Aleksego, metropolity Moskwy, Szymona Słupnika oraz Trzech Świętych Hierarchów[3]. W 1646 dodana została piąta kaplica św. Teodora, Narodzenia Matki Bożej i św. Piotra Apostoła. Pełniła ona funkcję kaplicy dla służby zatrudnionej u Stroganowów[3]. Cerkiew posiada pięć kopuł, przebudowywanych w XVIII stuleciu[3]. Mniej więcej w tym samym okresie najmłodsza z kaplic bocznych została rozebrana. Na jej miejscu wzniesiono dzwonnicę, w której znajdowała się kaplica Soboru Matki Bożej oraz 12 dzwonów, z których największy ważył 170 pudów[2]. Na zewnętrznej ścianie dzwonnicy znajdował się zegar[2]. W latach 1819–1826 również i ten obiekt został rozebrany. Nowa dzwonnica została wybudowana w stylu klasycystycznym, wieńczyła ją iglica[2]. W 1819 sobór silnie ucierpiał w pożarze[2]. W celu uzyskania środków na jego zabezpieczenie i odbudowę sprzedano do Moskwy część najcenniejszych ikon i innych utensyliów, które ocalały ze zniszczeń[2]. 1350 wizerunków świętych zakupili w latach 30. XIX wieku staroobrzędowcy[4].

W 1600 we wnętrzu soboru wykonano dekorację malarską, której autorami byli przybyli z Moskwy Fiodor Sawwin i Stiepan Ariefiew. Freski te były wielokrotnie poddawane konserwacjom i przeróbkom w XVIII i XIX stuleciu[2]. Z kolei ikony dla ikonostasu cerkwi wykonali Nazarij Stomin, Prokopij Czirin oraz Istoma Sawin[2]. Pierwszy, pięciorzędowy ikonostas soboru nie zachował się; w latach 30. XVII w. zastąpiono go nowym, również pięciorzędowym, ogato rzeźbionym i złoconym. Ponad najwyższym rzędem umieszczono 29 postaci cherubinów i serafinów, z których czternaście pokrywała warstwa złota[2].

Od 1919 sobór nie pełni funkcji sakralnych, gdyż razem z innymi zabytkami miasta został zaadaptowany na muzeum[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e A. Nizowski, Samyje znamienityje..., s. 405.
  2. a b c d e f g h i A. Nizowski, Samyje znamienityje..., s. 407.
  3. a b c d A. Nizowskij, Samyje znamienityje..., s. 406.
  4. A. Nizowskij, Samyje znamienityje.., s. 408.
  5. СОЛЬВЫЧЕГОДСКИЙ ИСТОРИКО-ХУДОЖЕСТВЕННЫЙ МУЗЕЙ. pomorland.info. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-21)]..

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A. Nizowskij, Samyje znamienityje monastyri i chramy Rossii, Wecze, Moskwa 2000, ISBN 5-7838-0578-5.