South Western Main Line

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia w okolicach Poole

South Western Main Line, także South West Mainline - linia kolejowa w Wielkiej Brytanii łącząca Londyn z Southampton i Weymouth. Prowadzi przez hrabstwa Surrey, Hampshire i Dorset. Ma kilka odnóg, m. in. West of England Main Line, z którą dzieli odcinek do Basingstoke. Na wielu odcinkach jest szybkobieżna, na przeważającej długości dwutorowa. Rozstaw szyn wynosi na całej linii 1435 mm. Operatorem linii jest spółka South West Trains[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy pomysł wybudowania linii kolejowej łączącej Londyn z Southampton powstał w 1831 r. Linię w większości wybudowała spółka London and South Western Railway w latach 1838 - 1840. Linia jest zelektryfikowana (trzecia szyna). Odcinek pod londynem zelektryfikowano jeszcze przed II wojną światową, większą część w r. 1967, ostatecznie prace ukończono w 1988 r.

Schemat linii południa Anglii w 1922 r.

Obsługa pasażerów[edytuj | edytuj kod]

Linia, choć długa, służy przede wszystkim do dojazdów do pracy i do dużych ośrodków miejskich. 80 procent podróży odbywa się w godzinach od 7.00 do 10.00[2]. Pociągi kursują z częstotliwością nie mniejszą niż pół godziny w każdą stronę[3] przy czym część serwisu to składy pośpieszne na trasie Londyn - Weymouth i Londyn - Southampton, część to kursy lokalne.

Stacje na linii[edytuj | edytuj kod]

Linia pod Battledown

Stacje między Basingstoke i Weymouth. Tłustym drukiem podano stacje węzłowe.


Mapa linii kolejowych w południowej Anglii

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. South West Main Line - Route utilisation (ang.). [dostęp 2009-12-18].
  2. South West Main Line Route Utilisation Strategy (ang.). [dostęp 2009-12-18].
  3. Na podstawie danych z http://www.nationalrail.co.uk/