Wacław Milczek: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Wacław - syn Rejenta przeniesiono do Wacław Milczek: Jak jest artykuł 'Klara Raptusiewiczówna', a nie 'Klara - siostrzenica Cześnika', to czemu miałoby być inaczej z Wacławem?
m drobne redakcyjne
Linia 2: Linia 2:
Warto zaznaczyć, że Wacław był młodzieńczem doświadczonym w miłości. Uległ jednak zakazanemu urokowi Klary.
Warto zaznaczyć, że Wacław był młodzieńczem doświadczonym w miłości. Uległ jednak zakazanemu urokowi Klary.


Pierwowzorem postaci Wacława był Mikołaj Firlej (1605-1640), jeden z przedstawicieli rodziny Firlejów herbu Lewart, syn Piotra Firleja wojewody lubelskiego i Jadwigi Włodek. W ''Zemście'' Aleksander Fredro uczynił go jednak synem nie [[Cześnik Raptusiewicz|Cześnika Raptusiewicza]], ale [[Rejent Milczek|Rejenta Milczka]].
Pierwowzorem postaci Wacława był Mikołaj Firlej (1605-1640), jeden z przedstawicieli rodziny Firlejów herbu Lewart, syn wojewody lubelskiego Piotra Firleja i Jadwigi Włodek. W ''Zemście'' Aleksander Fredro uczynił go jednak synem nie [[Cześnik Raptusiewicz|Cześnika Raptusiewicza]], ale [[Rejent Milczek|Rejenta Milczka]].


[[Kategoria:Postacie literackie]]
[[Kategoria:Postacie literackie]]

Wersja z 20:19, 11 lut 2008

Wacław Milczek w komedii Zemsta Aleksandra Fredry jest synem Rejenta Milczka, zakochanym w Klarze, córce największego wroga swojego ojca. Jego postać, tak jak postać Klary, pozostaje w cieniu postaci Cześnika i Rejenta. Warto zaznaczyć, że Wacław był młodzieńczem doświadczonym w miłości. Uległ jednak zakazanemu urokowi Klary.

Pierwowzorem postaci Wacława był Mikołaj Firlej (1605-1640), jeden z przedstawicieli rodziny Firlejów herbu Lewart, syn wojewody lubelskiego Piotra Firleja i Jadwigi Włodek. W Zemście Aleksander Fredro uczynił go jednak synem nie Cześnika Raptusiewicza, ale Rejenta Milczka.