Wikipedia:Redaktorzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Redaktorzy – grupa użytkowników, którzy posiadają uprawnienia do oznaczania stron jako przejrzane, czyli wolne od wandalizmów i zgodne z podstawowymi zasadami edytowania Wikipedii. W polskojęzycznej Wikipedii obecnie takie uprawnienia posiada 2951 użytkowników (Odśwież). Wszyscy użytkownicy posiadający uprawnienia redaktora znajdują się na generowanej przez oprogramowanie Wikipedii liście.

Uprawnienia

Przeglądanie i oznaczanie artykułów

Do uprawnień i zadań redaktorów należy przeglądanie i oznaczanie artykułów. Redaktorzy poprzez oznaczenie weryfikują wersje stron pod kątem braku wandalizmów i większych błędów technicznych. Edycje dokonywane przez tych użytkowników są automatycznie oznaczane jako przejrzane, o ile strona posiada starszą oznaczoną wersję. W pozostałych przypadkach redaktorzy mogą dokonać ręcznego oznaczenia strony.

Osoby posiadające uprawnienia redaktora mogą także, w przypadku stwierdzenia błędnego oznaczenia wersji, wycofać oznaczenie edycji jako przejrzanej. Uprawnienia redaktora nie dają jednak posiadającemu je Wikipedyście przyzwolenia na sprawowanie wyłącznej merytorycznej kontroli nad hasłem.

Redaktorzy mają dostęp do strony specjalnej pokazującej strony nieposiadające jeszcze wersji przejrzanej.

Cofanie edycji

 Osobna strona: Pomoc:Cofanie zmian.

Użytkownicy, którzy posiadają uprawnienia redaktora, mają dostęp do narzędzia umożliwiającego szybkie cofanie ostatnich edycji. Mogą z niego korzystać w celu szybkiego przywrócenia przejrzanej wersji artykułu w przypadku dokonania wandalizmu. Dostęp do narzędzia można uzyskać poprzez:

 • stronę historii edycji danego artykułu,
 • stronę pokazującą różnice pomiędzy wersjami,
 • stronę specjalną Obserwowane, jeśli artykuł znajduje się na liście obserwowanych,
 • stronę specjalną Ostatnie zmiany, jeśli zmiana wykonana została w okresie który ta strona obejmuje

Nadawanie uprawnień

Uprawnienia redaktora nadawane są automatycznie przez oprogramowanie MediaWiki, jeśli użytkownik:

 • posiada konto zarejestrowane od co najmniej 90 dni,
 • dokonał co najmniej 500 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej lub 200 edycji oznaczonych jako przejrzane w przestrzeni głównej,
 • ma co najmniej 5 edycji w przestrzeni głównej widocznych na stronie Ostatnie zmiany,
 • w ciągu trzech dni wykonał przynajmniej 15 edycji,
 • wykonał edycje w przynajmniej 10 różnych artykułach,
 • w swoich edycjach przynajmniej 30 razy użył opisu dokonywanych zmian,
 • posiada czysty rejestr blokad.

Uprawnienia mogą także nadawać i odbierać administratorzy Wikipedii. Użytkownicy spełniający warunki uzyskania uprawnień, którym nie zostały one przyznane automatycznie, a także chcący otrzymać je wcześniej lub ponownie, mogą złożyć wniosek o przyznanie uprawnień redaktora na stronie Wersje przejrzane/Przyznawanie uprawnień.

Kontakt

Jeśli chcesz poprosić o przejrzenie edycji dokonanej w artykule, umieść wpis na stronie Prośby o przejrzenie edycji. Jeżeli masz uwagi do działania któregoś z redaktorów, zauważyłeś naruszenie zasad lub zaleceń edycyjnych Wikipedii, lub chcesz poprosić określonego redaktora o przejrzenie Twojej edycji, skontaktuj się z nim przy użyciu jego strony dyskusji. W przypadku braku odpowiedzi poszukaj pomocy u innego redaktora lub jednego z administratorów Wikipedii.

Zobacz też