Martwy ciąg: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m →‎Technika: drobne merytoryczne, wikizacja, linki zewnętrzne
drobne merytoryczne, drobne techniczne
Linia 1: Linia 1:
'''Martwy ciąg''' – ćwiczenie polegające na podnoszeniu z podłoża ciężaru (najczęściej [[sztanga|sztangi]] obciążonej dodatkowo talerzami) do momentu, w którym wykonujący ćwiczenie ma proste plecy oraz nogi w kolanach.
'''Martwy ciąg''' – (ang.: deadlift) ćwiczenie polegające na podnoszeniu z podłoża ciężaru (najczęściej [[sztanga|sztangi]] obciążonej dodatkowo talerzami) do momentu, w którym wykonujący ćwiczenie ma proste plecy oraz nogi w kolanach.


==Zaangażowane mięśnie==
==Zaangażowane mięśnie==
Linia 21: Linia 21:
*[http://www.powerlifting.pl/begginers/pierwszy.html martwy ciąg w trójboju siłowym]
*[http://www.powerlifting.pl/begginers/pierwszy.html martwy ciąg w trójboju siłowym]


[[Kategoria:Podnoszenie ciężarów]] [[Kategoria:Kulturystyka]]
[[Kategoria:Podnoszenie ciężarów]]
[[Kategoria:Kulturystyka]]
[[Kategoria:Strongman]]

Wersja z 11:07, 12 sie 2008

Martwy ciąg – (ang.: deadlift) ćwiczenie polegające na podnoszeniu z podłoża ciężaru (najczęściej sztangi obciążonej dodatkowo talerzami) do momentu, w którym wykonujący ćwiczenie ma proste plecy oraz nogi w kolanach.

Zaangażowane mięśnie

Martwy ciąg jest ćwiczeniem rozwijającym prostowniki grzbietu, a także, w mniejszym stopniu, mięśnie czworogłowe i dwugłowe ud, pośladkowe oraz najszersze grzbietu, pośrednio zaś prawie wszystkie mięśnie.

Technika

Martwy ciąg wykonuje się podnosząc sztangę z ziemi do momentu, w którym plecy i nogi ćwiczącego są całkowicie wyprostowane, barki odciągnięte do tyłu, a sztanga z ciężarami znajduję się nieco poniżej bioder. Należy stanąć jak najbliżej sztangi, tak aby oglądany z góry gryf znajdował się w połowie długości stopy. Nogi powinny być ustawione w niewielkim rozkroku (technika klasyczna) lub szeroko (sumo). Pozycją wyjściową jest nachwyt, podchwyt lub chwyt mieszany sztangi stojącej na ziemi. W celu uniknięcia uszkodzeń kręgosłupa ważne jest aby podczas wykonywania ćwiczenia stale utrzymywana była lordoza w lędźwiowej części kręgosłupa (poprzez wypięcie pośladków).

źródło: http://www.powerlifting.pl/begginers/pierwszy.html#martwy

Zastosowanie

Martwy ciąg jest jednym z podstawowych ćwiczeń kulturystycznych, pozwalającym przygotować ciało, a zwłaszcza plecy i nogi, do dużych obciążeń. Osobom które dopiero zaczynają ćwiczenia kulturystyczne zaleca się wykonywanie martwego ciągu stosunkowo małym obciążeniem (to znaczy takim, które pozwoli im wykonać 15 - 20 powtórzeń w serii) ze względu na duże obciążenie kręgosłupa i nóg oraz ryzyko odniesienia kontuzji spowodowane wykonywaniem ćwiczenia nieprawidłowo technicznie. Martwy ciąg jest jednym z bojów w trójboju siłowym. Podnoszenie dużych obciążeń w martwych ciągach świadczy o ogólnej dobrej kondycji fizycznej i dużej sile ćwiczącego, ponieważ przy wykonywaniu tego ćwiczenia zaangażowane są prawie wszystkie mięśnie i stawy.

Linki zewnętrzne