Pałac Prymasowski w Bratysławie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
drobne merytoryczne
ArthurBot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: fi:Priimaksen palatsi
Linia 19: Linia 19:
[[Kategoria:Zabytki Bratysławy]]
[[Kategoria:Zabytki Bratysławy]]
[[Kategoria:Pałace Słowacji|Bratysława]]
[[Kategoria:Pałace Słowacji|Bratysława]]

[[cs:Primaciální palác]]
[[cs:Primaciální palác]]
[[de:Primatialpalais]]
[[de:Primatialpalais]]
Linia 24: Linia 25:
[[hu:Prímási palota (Pozsony)]]
[[hu:Prímási palota (Pozsony)]]
[[sk:Primaciálny palác]]
[[sk:Primaciálny palác]]
[[fi:Priimaksen palatsi]]

Wersja z 15:27, 9 lut 2009

Pałac Prymasowski
Zwieńczenie fasady kapeluszem kardynalskim i grupą rzeźb

Pałac Prymasowski w Bratysławie (słow. Primaciálny palác, węg. prímási palota) - neoklasycystyczny pałac w stolicy Słowacji, położony na Starym Mieście.

Historia

Pałać wybudowano w latach 1778-1781 dla arcybiskupa i kardynała Józsefa Batthyány'ego według projektu architekta Melchiora Hefele. W tym miejscu już od XIV wieku znajdowała siedziba biskupia, a od XVI wieku w Bratysławie rezydowali węgierscy prymasi, zagrożeni w Esztergomie przez Turków. József Batthyány uznał, że poprzednia siedziba jest za mała dla jego potrzeb.

Różową fasadę potężnej czteroskrzydłowej i trójkondygnacyjnej budowli wieńczy trójkątny tympanon z okazałym złoconym herbem arcybiskupa na szczycie, przykrytym kapeluszem kardynalskim olbrzymich rozmiarów.

Pałac stał się znany w 1805, kiedy w Sali Lustrzanej Francuzi i Austriacy podpisali pokój w Preszburgu. Odbywały się tutaj czasem także sesje węgierskiego sejmu, który w I połowie XIX wieku miał siedzibę w niedalekim budynku Uniwersytetu. W 1848 cesarz Ferdynand I Habsburg podpisał tutaj dokument sankcjonujący powstanie pierwszego samodzielnego węgierskiego rządu.

W 1903 kupiło go miasto i podczas prac remontowych znaleziono w skrytce w ścianie sześć nieznanych gobelinów z XVII wieku, opisujących legendę Hero i Leander. Wykonano je w angielskiej manufakturze Mortlake, a projektantem był Francis Clyna (prawdopodobnie z udziałem Rubensa i van Dycka). Wykonała je grupa tkaczy flamandzkich Philipa de Maechta.

Obecnie w pałacu jest muzeum - oprócz gobelinów można oglądać bogato zdobione sale, dzieła sztuki, meble i przedmioty z XVIII i XIX wieku.

Bibliografia