Azalityzm: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Enlinks (dyskusja | edycje)
m en:
Roo72 (dyskusja | edycje)
mNie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
'''Azalityzm''' - ruch religijny w łonie [[babizm]]u (zwany również babizmem bądź azalityzmem-babizmem) powstały na gruncie sporu o sukcesje po założycielu skupiony wokół Mirzy Yahya Nuri (Subh-i Azal=''Poranek Wieczności'') ([[1831]] - [[1912]]).
'''Azalityzm''' - ruch religijny w łonie [[babizm]]u (zwany również babizmem bądź azalityzmem-babizmem) powstały na gruncie sporu o sukcesje po założycielu skupiony wokół Mirzy Yahya Nuri (Subh-i Azal=''Poranek Wieczności'') ([[1831]] - [[1912]]).


Do rozłamu doszło po 13-stu latach kierowania grupą przez Yahya'ę, kiedy to ponad połowa wiernych opowiedziała się za [[Bahá'u'lláh|Bahullahem]] i stworzyła konkurencyjny [[bahaizm]].Tuż po podziale wielu czołowych azalitów zostało skrytobójczo zabitych, o co do dnia dzisiejszego posądzają bahaitów. Wielu azalitów takich jak: Mirza Aqa Khan Kirmani, Shaykh Ahmad Ruhi Kirmani, Mirza Jahangir Khan Shirazi, było irańskimi politykami, którzy przyczyniali sie do reformowania państwa. Liczą obecnie ok. 10 000 wyznawców, w większości wśród [[Turcy|Turków]] mieszkających w północnym [[Cypr]]ze. Azalityzm jest obecnie znacznie mniej rozpowszechniony niż bahaizm.
Do rozłamu doszło po trzynastu latach kierowania grupą przez Yahya'ę, kiedy to ponad połowa wiernych opowiedziała się za [[Bahá'u'lláh|Bahullahem]] i stworzyła konkurencyjny [[bahaizm]]. Tuż po podziale wielu czołowych azalitów zostało skrytobójczo zabitych, o co do dnia dzisiejszego posądzają bahaitów. Wielu azalitów takich jak: Mirza Aqa Khan Kirmani, Shaykh Ahmad Ruhi Kirmani, Mirza Jahangir Khan Shirazi, było irańskimi politykami, którzy przyczyniali sie do reformowania państwa. Liczą obecnie ok. 10 000 wyznawców, w większości wśród [[Turcy|Turków]] mieszkających w północnym [[Cypr]]ze. Azalityzm jest obecnie znacznie mniej rozpowszechniony niż bahaizm.

[[Kategoria:Religie]]
[[Kategoria:Religie]]

[[en:Bayani]]
[[en:Bayani]]

Wersja z 04:57, 21 wrz 2005

Azalityzm - ruch religijny w łonie babizmu (zwany również babizmem bądź azalityzmem-babizmem) powstały na gruncie sporu o sukcesje po założycielu skupiony wokół Mirzy Yahya Nuri (Subh-i Azal=Poranek Wieczności) (1831 - 1912).

Do rozłamu doszło po trzynastu latach kierowania grupą przez Yahya'ę, kiedy to ponad połowa wiernych opowiedziała się za Bahullahem i stworzyła konkurencyjny bahaizm. Tuż po podziale wielu czołowych azalitów zostało skrytobójczo zabitych, o co do dnia dzisiejszego posądzają bahaitów. Wielu azalitów takich jak: Mirza Aqa Khan Kirmani, Shaykh Ahmad Ruhi Kirmani, Mirza Jahangir Khan Shirazi, było irańskimi politykami, którzy przyczyniali sie do reformowania państwa. Liczą obecnie ok. 10 000 wyznawców, w większości wśród Turków mieszkających w północnym Cyprze. Azalityzm jest obecnie znacznie mniej rozpowszechniony niż bahaizm.