OpenType: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Kocio (dyskusja | edycje)
Format pliku infobox
gdzie
Linia 14: Linia 14:
Jest wspólnym dziełem firm [[Adobe]] i [[Microsoft]], i choć prace nad nim zaczęły się już w 1996, to pierwszą aplikacją [[DTP]] obsługującą ten format był dopiero [[Adobe InDesign]].
Jest wspólnym dziełem firm [[Adobe]] i [[Microsoft]], i choć prace nad nim zaczęły się już w 1996, to pierwszą aplikacją [[DTP]] obsługującą ten format był dopiero [[Adobe InDesign]].


Fonty w formacie OpenType mają znaki kodowane w [[Unicode]], a ponadto zawierają szereg nowych funkcji niedostępnych w starszych formatach, jak np. znaki alternatywne i inne tzw. [[funkcje zecerskie]], czy osadzanie krojów na [[strona WWW|stronach WWW]], umożliwiające wyświetlanie ich w [[przeglądarka internetowa|przeglądarce]] na komputerze, w którym tych znaków nie ma zainstalowanych.
Fonty w formacie OpenType mają znaki kodowane w [[Unicode]], a ponadto zawierają szereg nowych funkcji niedostępnych w popularnych starszych formatach, jak np. znaki alternatywne i inne tzw. [[funkcje zecerskie]] (funkcje te dostępne są zwykle tylko w specializowanym oprogramowaniu do składu), czy osadzanie krojów na [[strona WWW|stronach WWW]], umożliwiające wyświetlanie ich w [[przeglądarka internetowa|przeglądarce]] na komputerze, w którym tych znaków nie ma zainstalowanych.


[[kategoria:typografia]]
[[kategoria:typografia]]

Wersja z 18:05, 12 sty 2010

OpenType
Rozszerzenia pliku

.otf, .ttf

Producent

Microsoft, Adobe Systems

Typ

font

Strona internetowa

OpenType - format fontów, który ma zakończyć istnienie wielu różnych formatów i pozostawienie tylko jednego – do używania bezpośrednio na wszystkich platformach komputerowych.

Jest wspólnym dziełem firm Adobe i Microsoft, i choć prace nad nim zaczęły się już w 1996, to pierwszą aplikacją DTP obsługującą ten format był dopiero Adobe InDesign.

Fonty w formacie OpenType mają znaki kodowane w Unicode, a ponadto zawierają szereg nowych funkcji niedostępnych w popularnych starszych formatach, jak np. znaki alternatywne i inne tzw. funkcje zecerskie (funkcje te dostępne są zwykle tylko w specializowanym oprogramowaniu do składu), czy osadzanie krojów na stronach WWW, umożliwiające wyświetlanie ich w przeglądarce na komputerze, w którym tych znaków nie ma zainstalowanych.