Bitwa pod Höchst: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m stub - zmiana
m lit.
Linia 1: Linia 1:
'''Bitwa pod Hoechst''' [[20 czerwca]] [[1622]] r. stoczona została w trakcie [[wojna trzydziestoletnia|wojny trzydziestoletniej]] pomiedzy wojskami protestanckimi, a armią [[Liga Katolicka|Ligi Katolickiej]]. Bitwa zakończyła się klęską wojsk protestanckich dowodzonych przez [[Christian von Braunschweig-Wolfenbuettel|Christiana von Braunschweig-Wolfenbuettel]].
'''Bitwa pod Hoechst''' [[20 czerwca]] [[1622]] r. stoczona została w trakcie [[wojna trzydziestoletnia|wojny trzydziestoletniej]] pomiedzy wojskami protestanckimi, a armią [[Liga Katolicka|Ligi Katolickiej]]. Bitwa zakończyła się klęską wojsk protestanckich dowodzonych przez [[Christian von Braunschweig-Wolfenbuettel|Christiana von Braunschweig-Wolfenbuettel]].


Dowódca oddziałów protestanckich w czerwcu [[1622]] r. na czele 15 000 ludzi wyruszył z [[Westfalia|Westfalii]] w kierunku miejscowości [[Hessen-Darmstadt]] w celu połączenia się tam z wojskami księcia Mansfelda. 20 czerwca, w trakcie pokonywania rzeki [[Men|Men]] po prowizorycznej przeprawie mostowej w rejonie miasteczka [[Hoechst]], protestanci napotkali nadciągające z kierunku południowego oddziały katolickie pod komendą hrabiego Tilly, do który otworzyli ogień z dział. Oddziały protestanckie odparły liczne ataki przeciwnika, jednak podczas walki w szeregach walczących na wąskim moście żołnierzy wybuchła panika. Wielu z nich potopiło się w rzece. Christian von Braunschweig-Wolfenbuettel usiłował przedrzeć się w kierunku wojsk [[Peter Ernest von Mansfeld|Mansfelda]], jednak większość piechoty zginęła lub odniosła rany, wielu żołnierzy z dostało się do niewoli. Cały tabor i wszystkie działa armii Braunschweiga-Wolfenbuettela dostały sie w ręce wojsk Ligi.
Dowódca oddziałów protestanckich w czerwcu [[1622]] r. na czele 15 000 ludzi wyruszył z [[Westfalia|Westfalii]] w kierunku miejscowości [[Hessen-Darmstadt]] w celu połączenia się tam z wojskami księcia Mansfelda. 20 czerwca, w trakcie pokonywania rzeki [[Men|Men]] po prowizorycznej przeprawie mostowej w rejonie miasteczka [[Hoechst]], protestanci napotkali nadciągające z kierunku południowego oddziały katolickie pod komendą hrabiego Tilly, do który otworzyli ogień z dział. Oddziały protestanckie odparły liczne ataki przeciwnika, jednak podczas walki w szeregach walczących na wąskim moście żołnierzy wybuchła panika. Wielu z nich potopiło się w rzece. Christian von Braunschweig-Wolfenbuettel usiłował przedrzeć się w kierunku wojsk [[Peter Ernest von Mansfeld|Mansfelda]], jednak większość piechoty zginęła lub odniosła rany, wielu żołnierzy z dostało się do niewoli. Cały tabor i wszystkie działa armii Braunschweiga-Wolfenbuettela dostały się w ręce wojsk Ligi.

{{bitwa stub}}
{{bitwa stub}}

[[Kategoria:Bitwy|Hoechst, bitwa pod]]
[[Kategoria:Bitwy|Hoechst, bitwa pod]]

Wersja z 15:05, 20 cze 2006

Bitwa pod Hoechst 20 czerwca 1622 r. stoczona została w trakcie wojny trzydziestoletniej pomiedzy wojskami protestanckimi, a armią Ligi Katolickiej. Bitwa zakończyła się klęską wojsk protestanckich dowodzonych przez Christiana von Braunschweig-Wolfenbuettel.

Dowódca oddziałów protestanckich w czerwcu 1622 r. na czele 15 000 ludzi wyruszył z Westfalii w kierunku miejscowości Hessen-Darmstadt w celu połączenia się tam z wojskami księcia Mansfelda. 20 czerwca, w trakcie pokonywania rzeki Men po prowizorycznej przeprawie mostowej w rejonie miasteczka Hoechst, protestanci napotkali nadciągające z kierunku południowego oddziały katolickie pod komendą hrabiego Tilly, do który otworzyli ogień z dział. Oddziały protestanckie odparły liczne ataki przeciwnika, jednak podczas walki w szeregach walczących na wąskim moście żołnierzy wybuchła panika. Wielu z nich potopiło się w rzece. Christian von Braunschweig-Wolfenbuettel usiłował przedrzeć się w kierunku wojsk Mansfelda, jednak większość piechoty zginęła lub odniosła rany, wielu żołnierzy z dostało się do niewoli. Cały tabor i wszystkie działa armii Braunschweiga-Wolfenbuettela dostały się w ręce wojsk Ligi.

Szablon:Bitwa stub