Cykl szybkiej prognozy: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
drobne redakcyjne
m (Bot: Przenoszę linki interwiki (1) do Wikidata, są teraz dostępne do edycji na d:q7294238)
(drobne redakcyjne)
 
'''Cykl szybkiej prognozy''' - ({{ang.|rapid Rapid Update Cycle wupdate skróciecycle, RUC}}) jest metodąmetoda numerycznej prognozy pogody, opartejoparta na regionalnym modelu numerycznym z szybką (cogodzinną) [[asymilacja danych|asymilacją danych]].
 
RUC jest stosowany do krótkoterminowych prognoz pogody (do 12- godzin) tam, gdzie numeryczna prognoza pogody jest ważna, np. w zastosowaniach dla lotnictwa, transportu samochodowego (pogoda dla kierowców) - zwłaszcza w prognozach tornad, burz, opadów śniegu, prądów zstępujących, [[turbulencja czystego nieba|turbulencji czystego nieba]]. Metodę RUC stosuje się też w żeglarstwie wyczynowym (prognoza dla żeglarzy) i w [[nowcasting]]u.
 
Idea polega na tym, że standardowe prognozy pogody oparte są zazwyczaj na cyklu 12 -godzinnym lub 6 -godzinnym. Z tym, że większość sondaży atmosferycznych (ważnych w prognozie) na stacjach synoptycznych robionych jest co 12 godzin w czasach synoptycznych - o godzinie 00:00UTC00 UTC i 12:00UTC00 UTC. Mimo to do centrów meteorologicznych dochodzą też dane w sposób ciągły, np. ze startujących i lądujących samolotów, z pomiarów na lotniskach ([[METAR]]) lub dane z sondaży satelitarnych. Metoda RUC wykorzystuje te dane z okresów poza 0Z i 12Z poprawiając dzięki temu prognozę.
W Stanach Zjednoczonych model RUC jest używany operacyjnie z największą częstotliwością ze wszystkich modelach numerycznych Narodowego Centrum Prognoz Środowiska (National Centers for Environmental Prediction).
 
== Linki zewnętrzne ==
==Link zewnętrzny==
* [http://ruc.noaa.gov/ Strona sieciowa RUC]
 
[[Kategoria:Modelowanie numeryczne klimatu i pogody]]
93 637

edycji

Menu nawigacyjne

Narzędzia osobiste

Przestrzenie nazw

Warianty