Dyskusja:Język tonalny: Różnice pomiędzy wersjami

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
Wicki (dyskusja | edycje)
komentarz
Wicki (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
 
Linia 1: Linia 1:
Czy jest związek między tonalnością języka a [[Ton (dźwięk)|tonem]] rozumianym jako dźwięk o określonej częstotliwości, amplitudzie i fazie? [[Wikipedysta:Marek Mazurkiewicz|Marek Mazurkiewicz]] ([[Dyskusja wikipedysty:Marek Mazurkiewicz|dyskusja]]) 11:08, 11 lip 2016 (CEST)
Czy jest związek między tonalnością języka a [[Ton (dźwięk)|tonem]] rozumianym jako dźwięk o określonej częstotliwości, amplitudzie i fazie? [[Wikipedysta:Marek Mazurkiewicz|Marek Mazurkiewicz]] ([[Dyskusja wikipedysty:Marek Mazurkiewicz|dyskusja]]) 11:08, 11 lip 2016 (CEST)
: Związek jest, aczkolwiek nie do końca precyzyjny. Na przykład ton, określany w danym języku jako "wysoki" nie ma ściśle przypisanej częstotliwości, może ona być u różnych osób nieco inna, ale jednocześnie musi być zdecydowanie wyższa od częstotliwości tonu oznaczonego jako "ton niski". Termin "ton" w językoznawstwie ma nieco inne znaczenie, niż w fizyce, bo może oznaczać zjawiska dość skomplikowane. Na przykład w języku wietnamskim jest istnieje ton, zaczynający się na mniej więcej średniej wysokości, po czym się nieco obniża, pojawia się tzw. [[zwarcie krtaniowe]], a następnie ton się podwyższa do poziomu wyższego niż na początku. Z językoznawczego punktu widzenia to pojedynczy "ton" konturowy, z punktu widzenia fizyki zachodzi tu szereg zmian pod względem częstotliwości czy amplitudy. [[Wikipedysta:Wicki|Wicki]] ([[Dyskusja wikipedysty:Wicki|dyskusja]]) 21:23, 13 lip 2016 (CEST)
: Związek jest, aczkolwiek nie do końca precyzyjny. Na przykład ton, określany w danym języku jako "wysoki" nie ma ściśle przypisanej częstotliwości, może ona być u różnych osób nieco inna, ale jednocześnie musi być zdecydowanie wyższa od częstotliwości tonu oznaczonego jako "ton niski". Termin "ton" w językoznawstwie ma nieco inne znaczenie, niż w fizyce, bo może oznaczać zjawiska dość skomplikowane. Na przykład w języku wietnamskim istnieje ton, zaczynający się na mniej więcej średniej wysokości, po czym się nieco obniża, pojawia się tzw. [[zwarcie krtaniowe]], a następnie ton się podwyższa do poziomu wyższego niż na początku. Z językoznawczego punktu widzenia to pojedynczy "ton" konturowy, z punktu widzenia fizyki zachodzi tu szereg zmian pod względem częstotliwości czy amplitudy. [[Wikipedysta:Wicki|Wicki]] ([[Dyskusja wikipedysty:Wicki|dyskusja]]) 21:23, 13 lip 2016 (CEST)

Aktualna wersja na dzień 21:28, 13 lip 2016

Czy jest związek między tonalnością języka a tonem rozumianym jako dźwięk o określonej częstotliwości, amplitudzie i fazie? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 11:08, 11 lip 2016 (CEST)[odpowiedz]

Związek jest, aczkolwiek nie do końca precyzyjny. Na przykład ton, określany w danym języku jako "wysoki" nie ma ściśle przypisanej częstotliwości, może ona być u różnych osób nieco inna, ale jednocześnie musi być zdecydowanie wyższa od częstotliwości tonu oznaczonego jako "ton niski". Termin "ton" w językoznawstwie ma nieco inne znaczenie, niż w fizyce, bo może oznaczać zjawiska dość skomplikowane. Na przykład w języku wietnamskim istnieje ton, zaczynający się na mniej więcej średniej wysokości, po czym się nieco obniża, pojawia się tzw. zwarcie krtaniowe, a następnie ton się podwyższa do poziomu wyższego niż na początku. Z językoznawczego punktu widzenia to pojedynczy "ton" konturowy, z punktu widzenia fizyki zachodzi tu szereg zmian pod względem częstotliwości czy amplitudy. Wicki (dyskusja) 21:23, 13 lip 2016 (CEST)[odpowiedz]