Myrmecia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m WP:REFNIEUŻYTE: wstawiam informacje o nieużytym przypisie "antweb"
przywrócenie poprzedniej wersji - usunięcie błędnego tłumaczenia i błędów merytorycznych
Linia 20: Linia 20:
|commons = Category:Myrmecia
|commons = Category:Myrmecia
}}
}}
'''''Myrmecia''''' – [[rodzaj (biologia)|rodzaj]] [[mrówkowate|mrówek]] z podrodziny [[Myrmeciinae]], jedyny z [[plemię (biologia)|plemienia]] Myrmeciini{{r|antcat}}. Zasiedla [[kraina australijska|krainę australijską]]{{r|antweb}}.
'''Myrmecia''' - Rodzaj mrówek po raz pierwszy zauważony przez duńskiego zoologa Johiana Christiana Fabriciusa w 1804 roku. Rodzaj jest członkiem podrodziny Myrmeciinae z rodziny Formicidae. Myrmecia to duży rodzaj mrówek, obejmujący co najmniej 94 gatunki występujące w całej Australii i na wyspach przybrzeżnych, podczas gdy pojedynczy gatunek znany jest tylko z Nowej Kaledonii. Jeden gatunek został wprowadzony z naturalnej dystrybucji i został znaleziony w Nowej Zelandii w 1940 r., Ale mrówka była ostatnio widziana w 1981 r. Mrówki te są powszechnie znane jako mrówki buldoga lub mrówki Jack Jack i są również kojarzone z wieloma innymi popularnymi nazwami. Charakteryzują się ekstremalną agresywnością, okrucieństwem i bolesnymi użądleniami. Niektóre gatunki są znane ze skakania, które wykazują, gdy są pobudzone.

Gatunki tego rodzaju charakteryzują się również wydłużonymi żuwaczkami i dużymi złożonymi oczami, które zapewniają doskonałą widoczność. Różnią się kolorem i rozmiarem, od 8 do 40 milimetrów (od 0,31 do 1,57 cala). Chociaż robotnice i królowe są trudne do odróżnienia od siebie ze względu na ich podobny wygląd, samce są rozpoznawalne dzięki wyczuwalnie mniejszym żuwaczką. Prawie wszystkie gatunki Myrmecia są monomorficzne, z małą zmiennością wśród robotnic danego gatunku. Niektóre królowe są ergatoidalne i nie mają skrzydeł, podczas gdy inne mają skrzydlate lub całkowicie rozwinięte skrzydła. Gniazda najczęściej znajdują się w glebie, ale można je znaleźć w zepsutym drewnie i pod kamieniami. Jeden gatunek w ogóle nie gniazduje w ziemi; jego kolonie można znaleźć tylko w drzewach.

Królowa będzie kopulowała z jednym lub wieloma samcami, a podczas zakładania kolonii będzie polować na jedzenie, dopóki potomstwa nie rozwinie się w pełni. Cykl życia mrówki od jajka do imago trwa kilka miesięcy. Robotnice Myrmecia wykazują większą długowieczność w porównaniu do innych mrówek, a robotnice są również w stanie rozmnażać się z samcami. Myrmecia jest jedną z najbardziej prymitywnych grup mrówek na Ziemi, przejawiającą zróżnicowane zachowania innych mrówek. Robotnice są samotnymi myśliwymi i nie prowadzą innych robotnic do jedzenia. Dorosłe robotnice są wszystkożerne, które żywią się słodkimi substancjami, ale larwy są drapieżnikami żywiącymi się zdobyczą. Bardzo mało drapieżników zjada te mrówki z powodu ich żądeł, ale ich larwy są często spożywane przez ślepe węże i echidny, a wiele pasożytów zaraża zarówno dorosłe robotnice, jak i potomstwo. Niektóre gatunki są również skutecznymi zapylaczami.

Robotnice Myrmecii są bardzo silne, a jad tych mrówek należy do najbardziej toksycznych w świecie owadów. W Tasmanii 3% populacji ludzkiej ma alergię na jad [[Myrmecia pilosula|M. pilosula]] i może cierpieć na zagrażające życiu reakcje anafilaktyczne w przypadku ukąszenia; wiele ludzkich zgonów zostało zarejestrowanych. Osoby podatne na ciężkie reakcje alergiczne można leczyć [[Immunoterapia|immunoterapią]] alergenową ([[odczulanie]]).

== Nazwy zwyczajowe ==
Nazwa rodzajowa Myrmecia pochodzi od greckiego słowa Myrmec- (+ -ia), oznaczającego "mrówkę". W Australii Zachodniej australijscy [[Aborygeni]] nazywali te mrówki kallili lub killal, co oznacza "lew-mrówka".

Mrówki tego rodzaju znane są powszechnie jako mrówki buldoga, mrówki byka lub mrówki jack-skoczka. Wynika to z ich okrucieństwa i sposobu, w jaki trzymają się swoich ofiar za pomocą żuwaczki, a także z powodu zachowań skaczących niektórych gatunków. Inne popularne nazwy to mrówki calowe, mrówki sierżantów i mrówki żołnierzy. Jack skoczek mrówka i inni członkowie grupy gatunków [[Myrmecia pilosuli]] są powszechnie znani jako "czarni skoczkowie", "mrówki skokowe", "mrówki skaczące", "skaczące mrówki", "skaczące konie" i "mrówki szyperów".

== Ewolucja ==
Dowody genetyczne sugerują, że Myrmecia oddzieliła się od powiązanych grup około 100 milionów lat temu. Uważa się, że podrodzina Myrmeciinae, do której należy Myrmecia, znajduje się w zapisie kopalnym sprzed 110 milionów lat. Jednak jedno z badań sugeruje, że wiek ostatniego wspólnego przodka Myrmecia i Nothomyrmecia wynosi 74 miliony lat temu, a podrodzina jest prawdopodobnie młodsza niż wcześniej sądzono. Mrówki wymarłego rodzaju Archimyrmex mogą być prawdopodobnie przodkami Myrmecii. W scenie vespoidów Evansa, Myrmecia i inne prymitywne rodzaje mrówek, takie jak Amblyopone i Nothomyrmecia, wykazują zachowanie podobne do kladu zamieszkujących glebę rodzin os fauny vespoid. Cztery grupy gatunków tworzą zespół parafiletyczny, podczas gdy pięć grup gatunkowych tworzy monofiliczny zespół.

== Klasyfikacja ==
Myrmecia została po raz pierwszy odkryta przez duńskiego zoologa Johiana Christiana Fabriciusa w jego publikacji Systema Piezatorum z 1804 r., W której siedem gatunków z rodzaju Formica zostało umieszczonych w tym rodzaju wraz z opisem czterech nowych gatunków. Myrmecia została sklasyfikowana jako liczne rodziny i podrodziny; w 1858 r. brytyjski entomolog Frederick Smith umieścił go w rodzinie Poneridae, podrodzina Myrmicidae. Został umieszczony w podrodzinie Ponerinae przez austriackiego entomologa Gustava Mayra w 1862 roku. Klasyfikacja ta była krótkotrwała, ponieważ Mayr przeklasyfikował rodzaj do podrodziny Myrmicinae trzy lata później. W 1877 r. Włoski entomolog Carlo Emery sklasyfikował rodzaj do nowo powstałej podrodziny Myrmeciidae, rodzina Myrmicidae. Smith, który pierwotnie założył Myrmicidae jako rodzinę w 1851 roku, przeklasyfikował go jako podrodzinę w 1858 roku. Ponownie potraktuje to jako rodzinę w 1871 roku Szwajcarski myrmekolog Auguste Forel początkowo traktował Poneridae jako podrodzinę i zaklasyfikował Myrmecię jako jeden z jej rodzajów, ale później umieścił ją w Ponerinae. William H. Ashemad umieścił rodzaj w podrodziny Myrmeciinae w 1905 roku, ale został później umieszczony w Ponerinae w 1910 roku przez amerykańskiego entomologa Williama Mortona Wheelera. W 1954 r. Myrmecia została umieszczona w Myrmeciinae; byłby to ostatni raz, gdy rodzaj zostałby umieszczony w innej podrodzinie mrówek.

W 1911 r. Emery zaklasyfikował podgrupę Myrmecia, Pristomyrmecia i Promyrmecia, w oparciu o kształt żuwaczek. Wheeler ustalił podrodzinę Halmamyrmecia, a umieszczone w niej mrówki charakteryzowały się zachowaniem skaczącym. Tytułu, o którym pisał Wheeler, nie wspominają jego późniejsze publikacje, a rodzaje Halmamyrmecia i Pristomyrmecia były synonimizowane przez Johna Clarka. W tym samym czasie Clark przeklasyfikował podrodzaj Promyrmecia jako pełny rodzaj. Zrewidował całą podrodzinę Myrmeciinae w 1951 roku, uznając 118 gatunków i podgatunków w Myrmecia i Promyrmecia; pięć grup gatunków zostało przydzielonych do Myrmecia i ośmiu grup gatunkowych do Promyrmecia. Ta rewizja została odrzucona przez entomologa Williama Browna z powodu braku dowodów morfologicznych, które spowodowałyby, że te dwa rodzaje różniłyby się od siebie. W związku z tym Brown zaklasyfikował Promyrmecia jako synonim Myrmecia w 1953 r. Rewizja Clarka była ostatnim ważnym badaniem taksonomicznym na rodzaju przed 1991 r. I tylko jeden gatunek został opisany w międzyczasie. W 2015 r. Cztery nowe mrówki Myrmecia zostały opisane przez Roberta Taylora, wszystkie dostępne wyłącznie w Australii. Obecnie 94 gatunki są opisane w rodzaju, ale może istnieć aż 130 gatunków.

Zgodnie z obecną klasyfikacją, Myrmecia jest jedynym istniejącym rodzajem w plemieniu Myrmeciini, podrodzaju Myrmeciinae. Jest członkiem rodziny Formicidae, należącym do rzędu Hymenoptera. Gatunkiem typowym dla rodzaju jest [[Myrmecia gulosa|M. gulosa]], odkryta przez Josepha Banksa w 1770 r. Podczas jego wyprawy z Jamesem Cookiem na HMS Endeavour. [[Myrmecia gulosa|M. gulosa]] należy do najwcześniejszych australijskich owadów, które można opisać, a próbki zebrane mieszczą się w kolekcji Joseph Banks'a w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. [[Myrmecia gulosa|M. gulosa]] została opisana przez Fabriciusa w 1775 r. Pod nazwą [[Formica]] gulosa, a następnie nazwana gatunkiem rodzaju Myrmecia w 1840 r.

== Genetyka ==
Liczba chromosomów na osobnika waha się od jednego do ponad 70 gatunków z rodzaju. Genom [[Myrmecia pilosuli|M. pilosuli]] znajduje się na pojedynczej parze chromosomów (samce mają tylko jeden chromosom, ponieważ są [[Haploid|haploidami]]). Jest to najniższa liczba dla każdego zwierzęcia, a robotnice tego gatunku są homogeniczne. Podobnie jak [[Myrmecia pilosula|M. pilosula]], [[Myrmecia croslandi|M. croslandi]] zawiera również pojedynczy chromosom. Podczas gdy te mrówki mają tylko jeden chromosom, [[Myrmecia pyriformis|M. pyriformis]] zawiera 41 chromosomów, podczas gdy [[Myrmecia brevinoda|M. brevinoda]] zawiera 42. Liczba chromosomów dla [[Myrmecia piliventris|M. piliventris]] i [[Myrmecia fulvipes|M. fulvipes]] wynosi odpowiednio 2 i 12. Rodzaj Myrmecia zachowuje wiele cech, które są uważane za podstawowe dla wszystkich mrówek (tj. Robotnice samodzielnie poszukują pożywienia i polegają na wizualnych wskazówkach).

== Grupy gatunków ==
Myrmecia zawiera łącznie dziewięć grup gatunkowych. Pierwotnie w 1911 r. Utworzono siedem grup gatunkowych, ale w 1951 r. Podniesiono je do 13; Promyrmecia miała w sumie osiem, podczas gdy Myrmecia miała tylko pięć. [[Myrmecia maxima|M. maxima]] nie występuje w grupie gatunków, ponieważ nie jest dostępny żaden typ próbki.

{| class="wikitable sortable"
|+'''Podsumowanie dziewięciu grup gatunków opisanych w rodzaju Myrmecia'''
|- style="vertical-align:bottom;"
! scope="col"| Nazwa grupy
! scope="col" | Przykładowe zdjęcie
! scope="col" | Opis
! scope="col" | Gatunki obejmujące daną grupę
|-
| ''M. aberrans'' grupa gatunkowa
| [[File:Myrmecia Aberrans 092013 casent0907073 p 1 high.jpg|150px]]
| Te średnie i duże mrówki są charakterystycznymi członkami rodzaju. Żuwaczki i nogi są krótkie. Występują w południowo-wschodniej części Australii, a ich kolonie są niewielkie. Okazy rzadko były badane.
| ''[[Myrmecia aberrans|M. aberrans]]'', ''[[Myrmecia formosa|M. formosa]]'', ''[[Myrmecia froggatti|M. forggatti]]'', ''[[Myrmecia maura|M. maura]]'' i ''[[Myrmecia nobilis|M. nobilis]]''
|-
| ''M. cephalotes grupa gatunkowa''
| [[File:Antweb1008278 08112014 1 high.jpg|150px]]
| Te mrówki charakteryzują się jasnymi kolorami i czarnymi głowami. Gatunki z tej grupy są średniej wielkości i rzadkie. Kolonie mieszkają w głębi lądu i można je znaleźć we wschodnich i zachodnich regionach Australii.
| ''[[Myrmecia callima|M. callima]]'', ''[[Myrmecia cephalotes|M. cephalotes]]'' i ''[[Myrmecia hilli|M. hilli]]''
|-
| ''M. gulosa'' grupa gatunkowa
| [[File:Myrmecia gulosa casent0103310 profile 1.jpg|150px]]
| Gatunki tej grupy są duże, szczupłe i mają długie nogi. Są powszechnie spotykane w całej Australii, chociaż rzadko występują lub nigdy nie występują na północno-zachodnich obszarach przybrzeżnych i na Tasmanii; jeden gatunek został również wprowadzony do Nowej Zelandii. Żuwaczki różnią się kształtem, a liczba zębów wynosi od trzech do sześciu.
| ''[[Myrmecia analis|M. analis]]'', ''[[Myrmecia arnoldi|M. arnoldi]]'', ''[[Myrmecia athertonensis|M. athertonensis]]'', ''[[Myrmecia auriventris|M. auriventris]]'', ''[[Myrmecia borealis|M. borealis]]'', ''[[Myrmecia brevinoda|M. brevinoda]]'', ''[[Myrmecia browningi|M. browningi]]'', ''[[Myrmecia comata|M. comata]]'', ''[[Myrmecia desertorum|M. desertorum]]'', ''[[Myrmecia dimidiata|M. dimidiata]]'', ''[[Myrmecia erecta|M. erecta]]'', ''[[Myrmecia esuriens|M. esuriens]]'', ''[[Myrmecia eungellensis|M. eungellensis]]'', ''[[Myrmecia fabricii|M. fabricii]]'', ''[[Myrmecia ferruginea|M. ferruginea]]'', ''[[Myrmecia flavicoma|M. flavicoma]]'', ''[[Myrmecia forceps|M. forceps]]'', ''[[Myrmecia forficata|M. forficata]]'', ''[[Myrmecia fulgida|M. fulgida]]'', ''[[Myrmecia fuscipes|M. fuscipes]]'', ''[[Myrmecia gratiosa|M. gratiosa]]'', ''[[Myrmecia gulosa|M. gulosa]]'', ''[[Myrmecia hirsuta|M. hirsuta]]'', ''[[Myrmecia inquilina]]'', ''[[Myrmecia midas|M. midas]]'', ''[[Myrmecia minuscula|M. minuscula]]'', ''[[Myrmecia mjobergi|M. mjobergi]]'', ''[[Myrmecia nigriceps|M. nigriceps]]'', ''[[Myrmecia nigriscapa|M. nigriscapa]]'', ''[[Myrmecia pavida|M. pavida]]'', ''[[Myrmecia picticeps|M. picticeps]]'', ''[[Myrmecia pulchra|M. pulchra]]'', ''[[Myrmecia pyriformis|M. pyriformis]]'', ''[[Myrmecia regularis|M. regularis]]'', ''[[Myrmecia rowlandi|M. rowlandi]]'', ''[[Myrmecia rubripes|M. rubripes]]'', ''[[Myrmecia rufinodis|M. rufinodis]]'', ''[[Myrmecia simillima|M. simillima]]'', ''[[Myrmecia subfasciata|M. subfasciata]]'', ''[[Myrmecia tarsata|M. tarsata]]'', ''[[Myrmecia tridentata|M. tridentata]]'' i ''[[Myrmecia vindex|M. vindex]]''
|-
| ''M. mandibularis'' grupa gatunkowa
| [[File:Casent0902808 p 1 high.jpg|150px]]
| Mrówki z tej grupy są średniej wielkości i można je odróżnić od innych mrówek Myrmecia za pomocą ich dziwacznych kształtek. Podczas gdy ciało jest czarne, ich przydatki mogą różnić się kolorem. Wiadomo, że mieszkają we wschodnich regionach Australii i Tasmanii. Kolonie znaleziono również na południowych obszarach przybrzeżnych i w zachodniej Australii.
| ''[[Myrmecia fulviculis|M. fulviculis]]'', ''[[Myrmecia fulvipes|M. fulvipes]]'', ''[[Myrmecia gilberti|M. gilberti]]'', ''[[Myrmecia luteiforceps|M. luteiforceps]]'', ''[[Myrmecia mandibularis|M. mandibularis]]'', ''[[Myrmecia piliventris|M. piliventris]]'' i ''[[Myrmecia potteri|M. potteri]]''
|-
| ''M. nigrocincta'' grupa gatunkowa
| [[File:M. nigrocincta specimen 1.jpg|150px]]
| Te mrówki są średniej wielkości, o smukłych ciałach i długich nogach, zamkniętych na wschód od Australii. Gatunki tej grupy wyglądają podobnie do grupy z gatunku [[Myrmecia gulosa|M. gulosa]].
| ''[[Myrmecia flammicollis|M. flammicollis]]'', ''[[Myrmecia nigrocincta|M. nigrocincta]]'' i ''[[Myrmecia petiolata|M. petiolata]]''
|-
| ''M. picta'' grupa gatunkowa
| [[File:Casent0902806 p 1 high.jpg|150px]]
| Te mrówki są małe i można je znaleźć w południowej Australii. Ta grupa gatunkowa ma tylko dwa gatunki, co czyni ją najmniejszą ze wszystkich grup gatunków.
| ''[[Myrmecia fucosa|M. fucosa]]'' i ''[[Myrmecia picta|M. picta]]''
|-
| ''M. pilosula'' grupa gatunkowa
| [[File:Casent0217500 p 1 high.jpg|150px]]
| Większość tych mrówek ma niewielki rozmiar, a ubarwienie jest różne u różnych gatunków. Są one dystrybuowane w całej Australii i Tasmanii, a jeden z gatunków tej grupy jest endemiczny dla Nowej Kaledonii. Grupa gatunkowa znana jest jako heterogeniczna.
| ''[[Myrmecia apicalis|M. apicalis]]'', ''[[Myrmecia banksi|M. banksi]]'', ''[[Myrmecia chasei|M. chasei]]'', ''[[Myrmecia chrysogaster|M. chrysogaster]]'', ''[[Myrmecia croslandi|M. croslandi]]'', ''[[Myrmecia cydista|M. cydista]]'', ''[[Myrmecia dispar|M. dispar]]'', ''[[Myrmecia elegans|M. elegans]]'', ''[[Myrmecia harderi|M. harderi]]'', ''[[Myrmecia haskinsorum|M. haskinsorum]]'', ''[[Myrmecia imaii|M. imaii]]'', ''[[Myrmecia impaternata|M. impaternata]]'', ''[[Myrmecia ludlowi|M. ludlowi]]'', ''[[Myrmecia michaelseni|M. michaelseni]]'', ''[[Myrmecia occidentalis|M. occidentalis]]'', ''[[Myrmecia pilosula|M. pilosula]]'', ''[[Myrmecia queenslandica|M. queenslandica]]'', ''[[Myrmecia rugosa|M. rugosa]]'' i ''[[Myrmecia varians|M. varians]]''
|-
| ''M. tepperi'' grupa gatunkowa
| [[File:Casent0914035 p 1 high.jpg|150px]]
| Mrówki te są małe lub średnie i mają cechy podobne do grupy [[Myrmecia pilosula|M. pilosula]]. Występują w południowo-zachodnich i południowo-wschodnich regionach Australii.
| ''[[Myrmecia acuta|M. acuta]]'', ''[[Myrmecia clarki|M. clarki]]'', ''[[Myrmecia swalei|M. swalei]]'', ''[[Myrmecia tepperi|M. tepperi]]'' i ''[[Myrmecia testaceipes|M. testaceipes]]''
|-
| ''M. urens'' grupa gatunkowa
| [[File:Casent0902812 p 1 high.jpg|150px]]
| Gatunki tej grupy są drobne, a ich ubarwienie jest bardzo różne u różnych gatunków. Większość okazów zebranych do tej pory pochodzi z przybrzeżnych regionów Australii.
| ''[[Myrmecia dichospila|M. dichospila]]'', ''[[Myrmecia exigua|M. exigua]]'', ''[[Myrmecia infima|M. infima]]'', ''[[Myrmecia nigra|M. nigra]]'', ''[[Myrmecia loweryi|M. loweryi]]'', ''[[Myrmecia rubicunda|M. rubicunda]]'' i ''[[Myrmecia urens|M. urens]]''
|}


== Gatunki ==
== Gatunki ==
Linia 199: Linia 118:


{{Przypisy|przypisy=
{{Przypisy|przypisy=
<ref name="antweb"><!-- UWAGA: ten przypis nie jest nigdzie użyty; Zobacz [[WP:REFNIEUŻYTE]] -->{{Cytuj stronę | url = https://www.antweb.org/description.do?subfamily=myrmeciinae&genus=myrmecia&rank=genus&project=allantwebants | tytuł = Myrmecia | praca = AntWeb | data dostępu = 2016-04-14}}</ref>
<ref name="antweb">{{Cytuj stronę | url = https://www.antweb.org/description.do?subfamily=myrmeciinae&genus=myrmecia&rank=genus&project=allantwebants | tytuł = Myrmecia | praca = AntWeb | data dostępu = 2016-04-14}}</ref>
<ref name="antcat">{{Cytuj stronę | url = http://www.antcat.org/catalog/429389 | tytuł = Myrmecia | autor = Barry Bolton | praca = An Online Catalog of the Ants of the World | data dostępu = 2016-04-14}}</ref>
<ref name="antcat">{{Cytuj stronę | url = http://www.antcat.org/catalog/429389 | tytuł = Myrmecia | autor = Barry Bolton | praca = An Online Catalog of the Ants of the World | data dostępu = 2016-04-14}}</ref>
}}
}}



[[Kategoria:Mrówkowate]]
[[Kategoria:Mrówkowate]]

Wersja z 12:14, 28 lis 2017

Myrmecia[1]
Fabricius, 1804
Ilustracja
Robotnica Myrmecia gulosa
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

trzonkówki

Infrarząd

żądłówki

Nadrodzina

osy

Rodzina

mrówkowate

Podrodzina

Myrmeciinae

Plemię

Myrmeciini

Rodzaj

Myrmecia

Myrmeciarodzaj mrówek z podrodziny Myrmeciinae, jedyny z plemienia Myrmeciini[2]. Zasiedla krainę australijską[3].

Gatunki

Należą tu 94 gatunki[2], w tym[1]: Szablon:Kolumna-podział

  1. a b Myrmecia, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Barry Bolton: Myrmecia. [w:] An Online Catalog of the Ants of the World [on-line]. [dostęp 2016-04-14].
  3. Myrmecia. [w:] AntWeb [on-line]. [dostęp 2016-04-14].
{{Przypisy}} Nieprawidłowe pola: przypisy.