Dyskusja wikipedysty:NoychoH: Różnice pomiędzy wersjami

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
Linia 58: Linia 58:
Witaj. Mógłbyś najpierw poprawić [https://pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna:Linkuj%C4%85ce/Wojna_i_pami%C4%99%C4%87 linkujące], by wskazywały na serial, a nie na powieść? Pozdrawiam. [[Wikipedysta:Gytha|Gytha]] ([[Dyskusja wikipedysty:Gytha|dyskusja]]) 11:16, 5 lut 2019 (CET)
Witaj. Mógłbyś najpierw poprawić [https://pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna:Linkuj%C4%85ce/Wojna_i_pami%C4%99%C4%87 linkujące], by wskazywały na serial, a nie na powieść? Pozdrawiam. [[Wikipedysta:Gytha|Gytha]] ([[Dyskusja wikipedysty:Gytha|dyskusja]]) 11:16, 5 lut 2019 (CET)
:Usunąłem {{s|ek}}. Najpierw uporządkuj linkujące. [[Wikipedysta:PawełMM|PawełMM]] ([[Dyskusja wikipedysty:PawełMM|dyskusja]]) 12:15, 5 lut 2019 (CET)
:Usunąłem {{s|ek}}. Najpierw uporządkuj linkujące. [[Wikipedysta:PawełMM|PawełMM]] ([[Dyskusja wikipedysty:PawełMM|dyskusja]]) 12:15, 5 lut 2019 (CET)

== Re: Lech Wałęsa po haitiańsku (kreolsku) ==

Cześć, dziękuję za wiadomość i zainteresowanie tematem. Projekt Lech Wałęsa zakończył się, ale doceniam Twoje zainteresowanie tworzeniem art. w języku haitańskim. W kwestii stubów wybranych art. uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest przetłumaczenie pierwszych akapitów (jednego, dwóch) każdego art., który chcesz opublikować w jęz. haitańskim. Pozdrawiam--[[Wikipedysta:Patrol110|Patrol110]] ([[Dyskusja wikipedysty:Patrol110|dyskusja]]) 10:12, 27 lut 2019 (CET)

Wersja z 11:12, 27 lut 2019

Starsze wpisy => Archiwum: 2005-2013

Archiwum 2: 2014-2018

#fixcopyright

poniższej treści mejl wysłałem dzisiaj (11 wrz. 2018 ) do kilku Europarlamentarzystów.

Szanowni Państwo!

Nazywam się Maciej Stanisław Zięba, mieszkam w Lublinie, pracuję od 1998 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim (jestem pierwszym mianowanym w 2000 r. urzędnikiem Służby Cywilnej z tego województwa (11. miejsce w skali kraju w konkursie 1999). W latach 1998-2004 byłem m.in. dyrektorem odpowiedzialnym za przygotowanie Lubelszczyzny do integracji europejskiej a potem (do 2008) za wykorzystywanie funduszy europejskich. Poprzednio w latach 1991-1997 byłem konsulem RP w Paryżu i w Montrealu. Równolegle jestem pracownikiem naukowym Wydziału Filozofii KUL od 1984 r. Wiem więc, co oznacza służba Polsce i dobro publiczne.

Zwracam się do Państwa w kwestii, która powinna leżeć na sercu każdemu nauczycielowi - ale nie tylko - w kwestii praw autorskich online - #fixcopyright. Jestem także aktywnym wikipedystą. Wikipedia służy od lat milionom studentów i innych osób w zdobywaniu rzetelnej wiedzy - byłoby to niemożliwe bez właściwych regulacji dotyczących praw autorskich. Nie chcę powiedzieć, że jest to jedyny taki projekt, choć niewątpliwie pierwszy i najobszerniejszy - regulacje, o których mówię, będą w jednakowy sposób służyć im wszystkim.

Jest kilka prostych spraw, które popieram w kwestii #fixcopyright i które - na to liczę - Państwo poprą również.

Parlament Europejski powinien zapewnić każdemu możliwość korzystania online (w sieci) z dzieł "Public domain" tak samo swobodnie, jak wtedy, gdy to czynią osobiście. Dzieła "Public domain" wzbogacają światowy zasób wiedzy i kultury i czynią przedsięwzięcia edukacyjne typu Wikipedii (i innych) bogatszymi, użyteczniejszymi, sensowniejszymi.

Parlament Europejski powinien także zapewnić każdemu, niezależnie od tego, gdzie mieszka, możliwość swobodnego dostępu online do zdjęć dzieł sztuki udostępnionych publicznie, budynków i panoram miejskich - a także możliwość udostępniania ich innym. Ograniczenie praw do swobodnego użytkowania takich zdjęć (Limiting Freedom of Panorama) zaszkodzi bardzo wszelkim przedsięwzięciom edukacyjnym w zakresie architektury, historii sztuki czy ogólnie geografii, w tym oczywiście także Wikipedii.

Prawo UE nie powinno ograniczać naszych praw do swobodnej komunikacji online - w tym i dotychczasowej praktyki swobodnego udostępniania sobie nagrań audio i wideo, zamieszczania linków do nowych publikacji, tworzenia memów itp.- poprzez delegalizację tej swobody lub jej ograniczanie.

Unia Europejska nie powinna przegapić możliwości przyznania swym obywatelom praw i uprawnień do pełnego uczestniczenia we wszechstronnym rozwoju nauki i kultury (de facto: kontynuacji uznania praw obecnie istniejących, czyli nabytych), co będzie niemożliwe w przypadku zacieśnienia możliwości pozyskiwania tekstów i danych z Internetu (text and data mining) tylko do pewnych instytucji i jedynie dla pewnych celów wskazanych. Każdy powinien mieć możliwość prowadzenia badań i studiowania na własny użytek (dla własnego, indywidualnego rozwoju), a także do swobodnego dzielenia się uzyskanymi rezultatami z innymi (co przyczynia się do wzrostu sumy wiedzy i rozwoju całej ludzkości).

Zwracam uwagę, by przyznaniu tych praw nie towarzyszyło przypadkiem tworzenie nowych zagrożeń dla swobody przepływu danych. Takim niebezpieczeństwem, ograniczającym w istotny sposób powszechną swobodę zdobywania i przekazywania wiedzy, byłoby na pewno nakładanie restrykcje na dostawców platform internetowych, nakazujących im wstępne filtrowanie danych (pre-filtering obligations for platform providers) pod kątem ochrony praw autorskich. Zmieniłoby to Internet z medium swobodnej komunikacji (wymiany informacji, szerzenia wiedzy) w medium ograniczonego dostępu, uzależnionego od uprzedniego uzyskaniu zgody od jakiejś instytucji, firmy czy korporacji. Nowa forma cenzury!

Państwa głos w Parlamencie Europejskim w tej kwestii w dniu jutrzejszym może zadecydować, że obywatele UE będą mogli swobodnie pracować online, współpracować ze sobą i dzielić się swą wiedzą. Głosy Państwa mogą zaważyć na tym, że europejskie prawo w dziedzinie ochrony praw autorskich będzie odzwierciedlać to, czym wielu obywateli Europy żyje na co dzień od dawna.

Choć czasu jest niewiele, liczę na to, że po rozważeniu (i uznaniu słuszności) powyższych uwag, przekonają się Państwo do tych kwestii, a w dyskusji w gronie innych (nie tylko polskich) europarlamentarzystów - przekonają też Państwo innych. Wiem, że gdyby czasu było wiele, kwestia mogłaby łatwo pójść w zapomnienie w natłoku prac PE,  a tak - ponieważ jest to kwestia jutrzejszego głosowania, "na gorąco" warto i można tę kwestię przedyskutować, bez ryzyka zapomnienia. Liczę bardzo na Państwa i innych polskich Europarlamentarzystów.

Dziękuję za Państwa uwagę i czas poświęcony czytaniu tego mejla. Wraz z tysiącami polskich i zagranicznych wikipedystów będę wdzięczny, gdy Państwo wezmą moje uwagi pod rozwagę i będą promować fundamentalne, wrodzone ludzkie prawo do dostępu do wiedzy i do bycia twórcą - oraz tworzenie prawa stanowionego, które to umożliwi.

Z poważaniem,

dr Maciej Stanisław Zięba ([[1]]),

w Wikipedii: "noychoH"

PS. Do niektórych Europarlamentarzystów, z którymi mam bardziej osobiste relacje, napisałem oddzielnie.

-- Wikipedysta: noychoH (dyskusja) 11:48, 11 wrz 2018 (CEST)[odpowiedz]

Results from global Wikimedia survey 2018 are published

21:25, 1 paź 2018 (CEST)

Witaj. Mógłbyś najpierw poprawić linkujące, by wskazywały na serial, a nie na powieść? Pozdrawiam. Gytha (dyskusja) 11:16, 5 lut 2019 (CET)[odpowiedz]

Usunąłem {{ek}}. Najpierw uporządkuj linkujące. PawełMM (dyskusja) 12:15, 5 lut 2019 (CET)[odpowiedz]

Re: Lech Wałęsa po haitiańsku (kreolsku)

Cześć, dziękuję za wiadomość i zainteresowanie tematem. Projekt Lech Wałęsa zakończył się, ale doceniam Twoje zainteresowanie tworzeniem art. w języku haitańskim. W kwestii stubów wybranych art. uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest przetłumaczenie pierwszych akapitów (jednego, dwóch) każdego art., który chcesz opublikować w jęz. haitańskim. Pozdrawiam--Patrol110 (dyskusja) 10:12, 27 lut 2019 (CET)[odpowiedz]