Dziwogłówka wiosenna: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
lit.
m (Dodaję nagłówek przed Szablon:Przypisy)
m (lit.)
 
Jaja dojrzewają ok. 6-8 dni, początkowo są białawe, dojrzałe mają czerwoną barwę i ok. 0,25 mm średnicy. Bezpośrednio przed złożeniem jaj samica zrzuca wylinkę. Za jednym razem składa ona ok. 50 jaj. Zaraz po złożeniu jaj dochodzi do kopulacji<ref name=autonazwa1 />.
 
Długość życia uzależniona jest od przebieg średnich temperatury w danym roku czy strefie klimatycznej. Przy temperaturze 5,2&nbsp;°C przeżywa do 90 dni, a przy temperaturze 7,8&nbsp;°C już tylko 78. Jeszcze krócej przy temperaturze 13,5&nbsp;°C - zaledwie 50 dni. Larwy wylęgają się już po 2 godzinach od zalania wodą. Dalszy rozwój jest również szybki<ref>[[Eugeniusz Grabda]] (red.), 1985. Zoologia, bezkręgowce, tom II, część pierwsza (wydanie drugie zmienione), PWN, Warszawa 1985, </ref>.
 
Dziwogłówki są zwierzętami zimnolubnymi. Do rozwoju jaja tych skorupiaków wymagają przesuszenia i przemrożenia. Można traktować to jako przystosowanie do sytuacji, gdy np. po letniej burzy zostanie na kilka dni zalany zbiornik okresowy. Wylęgłe wówczas larwy zginęłyby, nie kończąc rozwoju. Dziwogłówki nie występują w zbiornikach stałych, w których dodatkowo populacja byłaby ograniczaneograniczana drapieżnictwem ryb<ref name=autonazwa1 />.
 
== Bibliografia ==

Menu nawigacyjne