Retrotranspozon: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Franek C (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
'''Retrotranspozon''' to typ [[transpozon]]u, który w procesie [[transpozycja_(genetyka)|transpozycji]] występuje w postaci [[kwas rybonukleinowy|kwasu rybonukleinowego]].
'''Retrotranspozon''' to typ [[transpozon]]u, który w procesie [[transpozycja_(genetyka)|transpozycji]] występuje w postaci [[kwas rybonukleinowy|kwasu rybonukleinowego]] (RNA).

Retrotranspozony mają na obu końcach długie powtórzone sekwencje nukleotydów (LTR). Po wniknięciu retrotranspozonu (transpoznu RNA) do [[komórki]] gospodarza na transpozonowej matrycy RNA następuje synteza pierwszej nici DNA ( przez [[enzym]] zwany odwrotną transkryptazą). Następnie matrycowa nić RNA jest wytrawiana (przez enzym RNA-zę), a na jej miejsce syntezowana jest druga (komplementarna do pierwszej) nić DNA. Taki dwuniciowy DNA zostaje za pomocą enzymu integrazy wstawiony do genomu gospodarza.



{{Biologia stub}}
{{Biologia stub}}

Wersja z 17:23, 29 sty 2007

Retrotranspozon to typ transpozonu, który w procesie transpozycji występuje w postaci kwasu rybonukleinowego (RNA).

Retrotranspozony mają na obu końcach długie powtórzone sekwencje nukleotydów (LTR). Po wniknięciu retrotranspozonu (transpoznu RNA) do komórki gospodarza na transpozonowej matrycy RNA następuje synteza pierwszej nici DNA ( przez enzym zwany odwrotną transkryptazą). Następnie matrycowa nić RNA jest wytrawiana (przez enzym RNA-zę), a na jej miejsce syntezowana jest druga (komplementarna do pierwszej) nić DNA. Taki dwuniciowy DNA zostaje za pomocą enzymu integrazy wstawiony do genomu gospodarza.


Szablon:Biologia stub