Obrzęd przejścia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Wnuk-pl (dyskusja | edycje)
rozbudowa
Linia 1: Linia 1:
'''Obrzędy przejścia''' to przełomowe okresy w życiu jednostki, związane z przechodzeniem jednostki z jednej fazy życia do kolejnej grupy wiekowej. Jest to swego rodzaju nadanie nowego, wyższego [[status]]u.
'''Obrzędy przejścia''' to obrzęd, którego charakterystyczną cechą jest zmiana jaiejś właściwości poddanego mu człowieka. Często służy do zaznaczenia przełomowych okresów w życiu jednostki, związanych z przechodzeniem z jednej fazy życia do kolejnej, zmianą grupy wiekowej lub społecznej.


[[Arnold van Gennep]] w [[1909]]r rozszerzył dotychczas używane pojęcie na wiele pozornie różnych obrzędów. Według niego charakter obrzędów przejścia mogą posiadać rytuały związane z:
[[Arnold van Gennep]] w [[1909]]r opracował teoretyczne i praktyczne obrzędy przejścia m.in.:
* fizycznym przejściem przez terytorium, pomieszczenia;
* narodzenie dziecka (przyjście do rodziny – próg domu)
* powitaniem i włączeniem obcego do społeczności;
* [[chrzest]] w społeczności chrześcijańskiej (połączony z rytuałem)
* ciążą i narodzeniem dziecka;
* obrzęd inicjacyjny
* przejściem z fazy życia dziecięcej do dojrzałości;
* wesele (oczepiny)
* [[inicjacja|inicjacją]] do stowarzyszeń (zawod., piolit., wojsk.), kast, klanów, grup religijnych (w tym [[chrzest]]);
* [[pogrzeb]] (wyłączenie ze społeczeństwa)
* zaręczynami i małżeństwem;
* [[pogrzeb]]em.


Struktura obrzędu przejścia (budowa):
'''Struktura obrzędu przejścia (budowa)'''

# Faza wyłączenia (segregacji) – odebranie statusu jednostki, wyłączenie z dotychczasowej grupy. Jednostka wyłączona jest w specyficzny sposób oznaczona - np. poprzez ubiór, tak by inni byli świadomi tego, że mają do czynienia z osobą, która uczestniczy w obrzędzie przejścia.
# Faza wyłączenia (f. preliminalna, f. segregacji) – odebranie statusu jednostki, wyłączenie z dotychczasowej grupy. Jednostka wyłączana jest w specyficzny sposób oznaczana np. poprzez:
# Faza marginalna (''liminalna'') – jednostka jest zawieszona, „nie ma jej”, traci poprzednią rolę społeczną, a jeszcze nie nabywa nowej.
*ubiór,
# Faza włączenia (agregacji) – nadanie nowego statusu.
*pomalowanie twarzy,
*oddalenie się od społeczności
*izolacja (zamknięcie)
Ma to na celu uświadomienie społeczności, że ma do czynienia z osobą, która uczestniczy w obrzędzie przejścia. Czasem nastęuje rytualna "śmierć" (może to być sen, omdlenie, upadek, wycieńczenie).

# Faza marginalna (f. liminalna, okres przejściowy) – jednostka jest zawieszona, „nie ma jej”, straciła poprzednią rolę społeczną, ale jeszcze nie nabywa nowej. Taki stan może trwać od kilku minut do wielu lat.

# Faza włączenia (f. agregacji, f. integracji) – nadanie nowego statusu.


==Zobacz także:==
==Zobacz także:==

Wersja z 11:22, 21 mar 2007

Obrzędy przejścia to obrzęd, którego charakterystyczną cechą jest zmiana jaiejś właściwości poddanego mu człowieka. Często służy do zaznaczenia przełomowych okresów w życiu jednostki, związanych z przechodzeniem z jednej fazy życia do kolejnej, zmianą grupy wiekowej lub społecznej.

Arnold van Gennep w 1909r rozszerzył dotychczas używane pojęcie na wiele pozornie różnych obrzędów. Według niego charakter obrzędów przejścia mogą posiadać rytuały związane z:

  • fizycznym przejściem przez terytorium, pomieszczenia;
  • powitaniem i włączeniem obcego do społeczności;
  • ciążą i narodzeniem dziecka;
  • przejściem z fazy życia dziecięcej do dojrzałości;
  • inicjacją do stowarzyszeń (zawod., piolit., wojsk.), kast, klanów, grup religijnych (w tym chrzest);
  • zaręczynami i małżeństwem;
  • pogrzebem.

Struktura obrzędu przejścia (budowa)

  1. Faza wyłączenia (f. preliminalna, f. segregacji) – odebranie statusu jednostki, wyłączenie z dotychczasowej grupy. Jednostka wyłączana jest w specyficzny sposób oznaczana np. poprzez:
  • ubiór,
  • pomalowanie twarzy,
  • oddalenie się od społeczności
  • izolacja (zamknięcie)

Ma to na celu uświadomienie społeczności, że ma do czynienia z osobą, która uczestniczy w obrzędzie przejścia. Czasem nastęuje rytualna "śmierć" (może to być sen, omdlenie, upadek, wycieńczenie).

  1. Faza marginalna (f. liminalna, okres przejściowy) – jednostka jest zawieszona, „nie ma jej”, straciła poprzednią rolę społeczną, ale jeszcze nie nabywa nowej. Taki stan może trwać od kilku minut do wielu lat.
  1. Faza włączenia (f. agregacji, f. integracji) – nadanie nowego statusu.

Zobacz także: