Kościół Świętej Elżbiety w Bratysławie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
drobne merytoryczne
kat.
Linia 15: Linia 15:


[[Kategoria:Bratysława]]
[[Kategoria:Bratysława]]
[[Kategoria:Architektura Słowacji]]

Wersja z 17:53, 4 lip 2007

Makieta świątyni w parku Mini-Europe w Brukseli

Kościół św. Elżbiety (słow. Kostol svätej Alžbety, węg. Szent Erzsébet-templom) - zwany jest też Niebieskim kościółkiem (Modrý kostolík); to secesyjna, jednonawowa świątynia znajdująca się w Bratysławie, w dzielnicy Stare Miasto.


Swoją nazwę zawdzięcza niebieskiemu kolorowi ściań zewnętrznych świątyni. Nietypowy kształt i eliptyczna wieża to zasługa projektanta - Ödöna Lechnera, węgierskiego architekta, współtwórcę wielu budynków secesyjnych w Budapeszcie. Kościół powstał w latach 1907 - 1913, a za patronkę przyjęto św. Elżbietę Węgierską, żyjącą w XIII wieku, urodzoną na bratysławskim zamku.

Fundatorem był cesarz Franciszek Józef I i w powszechnej opinii druga w mieście świątynia poświęcona św. Elżbiecie miała uczcić pamięć jego tragicznie zmarłej żony, cesarzowej Elżbiety.

W świątyni charakterystyczne są formy ceramiczne z manafuktury Zsolnay'ego z Peczu, kolor niebieski dominuje zarówno w wystroju wnętrza jak i z zewnątrz.

W pobliżu kościoła znajdują się secesyjne budynki gimnazjum, również zaprojektowane przez Lechnera, które razem ze świątynią tworzą zwarty i dopasowany obszar architektoniczny.

Szablon:Słowacja stub