Nagoja
Nagoja, Nagoya (jap. 名古屋市 - Nagoya-shi) jest czwartym co do wielkości miastem w Japonii oraz stolicą prefektury Aichi w regionie Chūbu na wyspie Honshū.
Historia
Początkowo była to wieś rybacka. W 1591 r. była to główna kwatera wojsk Toyotomiego Hideyoshiego w kampanii koreańskiej. Po rewolucji Meiji w 1868 gwałtowny rozwój. Od 1 października 1889 r. posiada status miasta. Została jednak niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej. Po wojnie została szybko odbudowana i jest jednym z najnowocześniejszych miast kraju.
Zabytki
Najbardziej znane zabytki to zbudowany w 1612 roku Zamek Nagoya (名古屋城 - Nagoya-jō), którego część spłonęła podczas II wojny światowej i została odbudowana w swoim pierwotnym kształcie w 1959 r., zespół architektoniczny Wielkiego Chramu Atsuta (熱田神宮 - Atsuta-jingū) oraz świątynie: Chofukuji (VIII w.), Toshogu (początek XVII w.), Shinpukuji (XVII w.) i Higashi-Honganji (XVII, XIX w.).
Okręgi miasta
Miasto składa się z 16 okręgów (区 - ku):
- Atsuta
- Chikusa
- Higashi
- Kita
- Meitō
- Midori
- Minami
- Minato
- Mizuho
- Moriyama
- Naka
- Nakagawa
- Nakamura
- Nishi
- Shōwa
- Tenpaku
Transport
Nagoyę obsługują 2 porty lotnicze: Międzynarodowy Port Lotniczy Chūbu na sztucznej wyspie w Tokoname i Port Lotniczy Nagoya (Międzynarodowy Port Lotniczy Komaki) w Komaki i Kasugai.
Stacja Nagoya jest największą stacją kolejową na świecie i dużym węzłem komunikacyjnym przecinanym przez linie: Tōkaidō Shinkansen, Magistralę Tōkaidō, Magistralę Chūō.
Nagoya Tetsudō i Kinki Nippon Tetsudō - prywatne regionalne przedsiębiorstwa kolejowe obsługują region Tōkai i Kansai.
Nagoya ma rozwiniętą sieć metra.
Ekonomia
Nagoya należy do najbardziej uprzemysłowionych miast kraju. Jest głównym ośrodkiem przemysłowym okręgu Chūkyō. Rozwinięte są takie gałęzie przemysłu jak:
- środków transportu
- maszynowy
- precyzyjny
- poligraficzny
- elektroniczny
- włókienniczy
- chemiczny
- porcelanowy
- spożywczy
- hutniczy (żelazo i aluminium)
Jest to także ważny ośrodek handlowo-finansowy.