Przejdź do zawartości

Zamek w Zasławiu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m kat.
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Linia 1: Linia 1:
[[File:Zaslaul Castle.jpg|right|thumb|Plan zamku z XIX wieku wg. [[Konstanty Tyszkiewicz|Konstantego Tyszkiewicza]]]]
'''Zamek w [[Zasław (Białoruś)|Zasławiu]]''', około 1 km od dworca kolejowego w Zasławiu. Na majdanie znajduje się [[cerkiew (budynek)|cerkiew]], wcześniej kościół katolicki z [[1577]]. Po zamku został zarys wału z widocznym kawałkiem muru. Obiekt opisany jest jako pomnik archeologii z XI-[[XVII wiek]]u. Po drugiej stronie drogi znajduje się zachowany kościół obronny. Zamek wzniósł Jan Hlebowicz wojewoda witebski. W 1667 roku zamek przeszedł w ręce Sapiehów. Zamek został zbudowany w systemie starowłoskim. Wały miały długość 100 na 200 metrów.
'''Zamek w [[Zasław (Białoruś)|Zasławiu]]''', około 1 km od dworca kolejowego w Zasławiu. Bastionowy zamek wzniósł wojewoda witebski [[Jan Hlebowicz]] herbu Leliwa. Zamek został zbudowany w systemie starowłoskim. Wały miały długość 100 na 200 metrów, a wjazd był poprowadzony przez dwukondygnacyjną murowaną bramę. W 1667 roku zamek przeszedł w ręce [[Sapiehowie|Sapiehów]]. W 1676 roku zachodnia cześć terenu zamkowego została sprzedana zakonowi dominikanów. Obecnie po zamku pozostał zarys wału z widocznym fragmentem muru. Po drugiej stronie drogi, w miejscu dawnego majdanu, znajduje się kościół obronny z [[1577]] (obecnie cerkiew). Obiekt opisany jest jako pomnik archeologii z XI-[[XVII wiek]]u.


{{DEFAULTSORT:Zasławiu, zamek}}
{{DEFAULTSORT:Zasławiu, zamek}}
Linia 6: Linia 7:
[[Kategoria:Zabytki Białorusi]]
[[Kategoria:Zabytki Białorusi]]


[[be:Заслаўскі замак]]
[[ru:Изяславль]]
[[ru:Изяславль]]
[[uk:Ізяслав (Заславль)]]
[[uk:Ізяслав (Заславль)]]

Wersja z 17:59, 16 gru 2010

Plan zamku z XIX wieku wg. Konstantego Tyszkiewicza

Zamek w Zasławiu, około 1 km od dworca kolejowego w Zasławiu. Bastionowy zamek wzniósł wojewoda witebski Jan Hlebowicz herbu Leliwa. Zamek został zbudowany w systemie starowłoskim. Wały miały długość 100 na 200 metrów, a wjazd był poprowadzony przez dwukondygnacyjną murowaną bramę. W 1667 roku zamek przeszedł w ręce Sapiehów. W 1676 roku zachodnia cześć terenu zamkowego została sprzedana zakonowi dominikanów. Obecnie po zamku pozostał zarys wału z widocznym fragmentem muru. Po drugiej stronie drogi, w miejscu dawnego majdanu, znajduje się kościół obronny z 1577 (obecnie cerkiew). Obiekt opisany jest jako pomnik archeologii z XI-XVII wieku.