Przejdź do zawartości

Tatarski wał: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
drobne techniczne, WP:SK
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Linia 1: Linia 1:
'''Wał tatarski''' ('''Tamborski wał''') – wał ziemny zbudowany w połowie XVII wieku w Wielkim Księstwie Moskiewskim w celu ochrony granic przed najazdami Tatarów krymskich i nogajskich. Pomysłodawcą jego budowy był urzędnik Fiodor Nakwaśny. Budowę rozpoczeto w kwietniu 1647 roku i kontynuowano ją do 1655 roku. Wał miał przekrój trapezu o wysokości 3-4 metrów i szerokości 6 metrów u podstawy i 2 m. na szczycie. Po zewnętrzej stronie wału znajdowały się dwie fosy. Co 10 wiorst znajdowała się wieża strażnicza. Wał przechodził przez współczesny [[obwód tambowski]], [[obwód lipiecki]], [[obwód woroneski]] i [[obwód biełgorodzki]].
'''Wał tatarski''' ('''Tamborski wał''') – wał ziemny zbudowany w połowie XVII wieku w Wielkim Księstwie Moskiewskim w celu ochrony granic przed najazdami Tatarów krymskich i nogajskich. Pomysłodawcą jego budowy był urzędnik Fiodor Nakwaśny. Budowę rozpoczeto w kwietniu 1647 roku i kontynuowano ją do 1655 roku. Wał miał przekrój trapezu o wysokości 3-4 metrów i szerokości 6 metrów u podstawy i 2 m. na szczycie. Po zewnętrzej stronie wału znajdowały się dwie fosy. Co 10 [[wiorsta|wiorst]] znajdowała się wieża strażnicza. Wał przechodził przez współczesny [[obwód tambowski]], [[obwód lipiecki]], [[obwód woroneski]] i [[obwód biełgorodzki]].


Obecnie pozostałości są chronione jako zabytek.
Obecnie pozostałości są chronione jako zabytek.

Wersja z 13:56, 14 sty 2012

Wał tatarski (Tamborski wał) – wał ziemny zbudowany w połowie XVII wieku w Wielkim Księstwie Moskiewskim w celu ochrony granic przed najazdami Tatarów krymskich i nogajskich. Pomysłodawcą jego budowy był urzędnik Fiodor Nakwaśny. Budowę rozpoczeto w kwietniu 1647 roku i kontynuowano ją do 1655 roku. Wał miał przekrój trapezu o wysokości 3-4 metrów i szerokości 6 metrów u podstawy i 2 m. na szczycie. Po zewnętrzej stronie wału znajdowały się dwie fosy. Co 10 wiorst znajdowała się wieża strażnicza. Wał przechodził przez współczesny obwód tambowski, obwód lipiecki, obwód woroneski i obwód biełgorodzki.

Obecnie pozostałości są chronione jako zabytek.

Linki zewnętrzne