Przejdź do zawartości

Monaster św. Cyryla w Kijowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Addbot (dyskusja | edycje)
m Bot: Przenoszę linki interwiki (5) do Wikidata, są teraz dostępne do edycji na d:q2660180
Konarski (dyskusja | edycje)
ilustracja
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Церква Кирилівська.JPG|thumb|Cerkiew św. Cyryla]]
[[Plik:St Cyril's Monastery (Panorama).JPG|thumb|300px|Panorama zabudowań klasztoru sprzed częściowej rozbiórki]]
[[Plik:St Cyril's Monastery (Panorama).JPG|thumb|300px|Panorama zabudowań klasztoru sprzed częściowej rozbiórki]]



Wersja z 13:51, 17 paź 2013

Cerkiew św. Cyryla
Panorama zabudowań klasztoru sprzed częściowej rozbiórki

Monaster św. Cyryla w Kijowie (ukr. Кирилівський монастир) – średniowieczny monaster w Kijowie. Najstarsze jego fragmenty, w tym stanowiąca część kompleksu cerkiew św. Cyryla, pochodzą z XII wieku, chociaż po licznych przebudowach obiekt utrzymany jest w stylu barokowym.

Historia

Monaster został ufundowany w 1140 przez księcia kijowskiego i czernihowskiego Wsiewołoda II z przeznaczeniem na mauzoleum dynastii[1]. Po śmieci Wsiewołoda pracami opiekowała się jego żona Maria[2].

W 1734 obiekt został poważnie uszkodzony przez pożar i rozbudowany w latach 1750–1760 pod kierunkiem architekta ukraińskiego Iwana Barskiego. W 27 lat później monaster został zamknięty na rozkaz władz carskich i zaadaptowany na szpital, a następnie na przytułek dla chorych psychicznie, noszący nadal imię św. Cyryla. Nadal w użytku pozostawała klasztorna cerkiew, kilkakrotnie przebudowana w stylu barokowym. 8 maja 1929 Rada Komisarzy Ludowych Ukraińskiej SRR zdecydowała, iż były monaster jest zabytkiem szczególnej wartości i zdecydowała o jego konserwacji i adaptacji na cele muzealne. W dzwonnicy zlokalizowano ekspozycję poświęconą Barskiemu, zaś oficjalnym właścicielem budynku został Narodowy Komisariat Edukacji Ukraińskiej SRR.

W 1936, mimo wcześniejszych uchwał o wysokiej wartości historycznej monasteru, część obiektu została rozebrana na cegły. Przestały wtedy istnieć dzwonnica, część murów zewnętrznych i jedna z bram, natomiast na cmentarzu przyklasztornym pozostały tylko dwa XVIII-wieczne nagrobki. Zdecydowano jednak zachować i nadal poddawać sukcesywnej konserwacji samą cerkiew św. Cyryla z zachowanym zespołem średniowiecznych fresków. Od 1965 wszystkie zachowane budynki pełniły funkcje muzealne[1].

Obiekt na nowo zaczął pełnić funkcje sakralne pod koniec lat 90., kiedy został oddany Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu Patriarchatu Moskiewskiego[3].

Architektura

Dzwonnica zburzona w 1937

Zachowana cerkiew jest wzniesiona na planie prostokąta. Posiada jedną główną kopułę oraz cztery niższe wieże, usytuowane w narożnikach konstrukcji, także zwieńczone kopułami. Wejście do halowej cerkwi prowadzi przez narteks. Na zachodniej ścianie obiektu usytuowana jest galeria. Obecna bogata dekoracja malarska wnętrza obiektu została wykonana w latach 1881–1884 przez zespół artystów pod kierunkiem Adriana Prachowa (będącego też autorem projektu ikonostasu), który równocześnie dokonał konserwacji zachowanych malowideł z okresu średniowiecza. Były to sceny biblijne – Narodzenie Chrystusa, Eucharystia, Zaśnięcie Bogurodzicy, Zwiastowanie, Sąd Ostateczny oraz Apokalipsa – i portrety ewangelistów, proroków i męczenników, w tym imponujące malowidło Św. Cyryl nauczający heretyka. Michaił Wrubel wykonał z kolei freski znajdujące się dziś w narteksie oraz ikony ikonostasu[4]. Łączna powierzchnia dekoracji malarskiej to ok. 800 metrów kwadratowych[1].

  1. a b c A.Dylewski, Ukraina, Pascal, Bielsko-Biała, 2005, s.98 ISBN 83-7304-508-2
  2. R.Malikenaite, Touring Kyiv, Kijów, Baltia Druk ISBN 996-96041-3-3
  3. Artykuł na oldkyiv.org (ang.)
  4. Encyclopedia of Ukraine (ang.)