Przejdź do zawartości

Zamek w Gostyninie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Mathiasrex (dyskusja | edycje)
kat.
Konarski (dyskusja | edycje)
merytoryczne
Linia 3: Linia 3:
| zabytek = 419/62
| zabytek = 419/62
| zdjęcie = Zamek gostynin 2009.JPG
| zdjęcie = Zamek gostynin 2009.JPG
| opis zdjęcia = Odbudowany zamek w Gostyninie
| opis zdjęcia = Budynek w miejscu zamku w Gostyninie
| państwo = Polska
| państwo = Polska
| miejscowość = [[Gostynin]]
| miejscowość = [[Gostynin]]
| adres = ul. Zamkowa
| adres = ul. Zamkowa
| typ budynku = [[zamek]]
| typ budynku = [[zamek]]
| styl architektoniczny = [[gotyk]], [[neogotyk]]
| styl architektoniczny = [[neogotyk]], pseudogotyk
| architekt =
| architekt =
| inwestor =
| inwestor =
Linia 30: Linia 30:
}}
}}


'''Zamek w Gostyninie''' jest położony na wzgórzu nad [[Skrwa Lewa|Skrwą Lewą]], przy ulicy Zamkowej.
Zespół budynków wzniesionych w miejscu nieistniejące '''Zamku w Gostyninie''' jest położony na wzgórzu nad [[Skrwa Lewa|Skrwą Lewą]], przy ulicy Zamkowej.


== Historia ==
== Historia ==
Zamek jest jednym z najważniejszych zabytków Gostynina. Powstał w drugiej połowie XIV wieku na skraju nadrzecznego stromego cypla, na zachód od dzisiejszego miasta. Jako fundator wymieniany jest książę Siemowit III.
Zamek w Gostyninie powstał w drugiej połowie XIV wieku na skraju nadrzecznego stromego cypla, na zachód od dzisiejszego miasta. Jako fundator wymieniany jest książę mazowiecki [[Siemowit III]] lub [[Siemowit IV]].


Pierwotnie zbudowana była wieża, która spełniała funkcję obronną i mieszkalną. Na przełomie [[XIV wiek|XIV]] i [[XV wiek|XV]] wieku budowlę rozebrano i przystąpiono do budowy zamku. Dziedziniec otoczono murem obwodowym oraz wzniesiono kwadratową murowaną wieżę. Pozostała zabudowa dziedzińca składała się z budynków. W połowie [[XV wiek|XV]] wieku, wzdłuż całego muru północnego wzniesiono murowany budynek mieszkalny. Jednocześnie w kurtynie wschodniej wybito nową bramę z niewysoką wieżą, rozbudowano przed bramie i most zwodzony.
Pierwotnie w miejscu zamku istniała wieża pełniąca funkcję obronną i mieszkalną. Na przełomie [[XIV wiek|XIV]] i [[XV wiek|XV]] wieku wieżę rozebrano i przystąpiono do budowy muru na planie prostokąta 37 x 38 m, do którego w narożniku od wschodu przyległa czworokątna wieża o boku 7 metrów. Powstały w ten sposób dziedziniec wypełniała zabudowa drewniana. Na północ od zamku znajdowało się otoczone wałem podzamcze. W połowie [[XV wiek|XV]] wzdłuż całego muru północnego wzniesiono murowany budynek mieszkalny oraz w kurtynie wschodniej wybito nową bramę z niewysoką wieżą, a także zbudowano przedbramie i most zwodzony.


W [[1462]] roku Gostynin został wcielony przez Kazimierza Jagiellończyka do Korony, a zamek stał się siedzibą starosty. Kolejna rozbudowa miała miejsce na początku XVI wieku, a jej inicjatorem był starosta gostyniński Krzysztof Szydłowiecki. Zbudowany został nowy budynek wzdłuż południowego muru oraz rozbudowany budynek bramny.
W [[1462]] roku Gostynin został wcielony przez Kazimierza Jagiellończyka do Korony Polskiej, a zamek stał się siedzibą starosty królewskiego. Kolejna rozbudowa miała miejsce na początku XVI wieku, a jej inicjatorem był starosta gostyniński [[Krzysztof Szydłowiecki]]. Zbudowany został nowy budynek wzdłuż południowego muru oraz rozbudowano budynek bramny.
W 1611 roku na zamku osadzono będącego w polskiej niewoli cara rosyjskiego Wasyla Szujskiego, który zmarł na nim rok później.


Zamek w Gostyninie był wielokrotnie niszczony, szczególnie w latach [[1655]]-[[1660]] podczas najazdu szwedzkiego, a później w okresie tzw. wojny północnej. Zdewastowany obiekt mimo odbudowy nie odzyskał swojej świetności. Car Aleksander I, w [[1822]] roku przekazał ruiny zamku, gostynińskiej gminie ewangelickiej z przeznaczeniem na zbór. Projekt architektoniczny opracował znany architekt Hilary Szpilowski, a budowla w stylu neogotyckim została wzniesiona w latach [[1822]]-[[1825]]. Zbór służył ewangelikom do [[1945]] roku.
Zamek został zniszczony w latach [[1655]]-[[1660]] podczas najazdu szwedzkiego, a później w okresie tzw. wojny północnej na początku XVIII wieku. Zdewastowany obiekt mimo odbudowy nie odzyskał swojej świetności. Na początku XIX wieku zamek w większości rozebrano. Po Rozbiorach car Aleksander I, w [[1822]] roku przekazał ruiny zamku, gostynińskiej gminie ewangelickiej z przeznaczeniem na zbór ewangelicki. Projekt architektoniczny opracował znany architekt [[Hilary Szpilowski]], a budowla w stylu neogotyckim została wzniesiona w latach [[1822]]-[[1825]] przy wykorzystaniu wieży dawnego zamku książęcego, która została wtopiona w jego mury. Zbór służył ewangelikom do [[1945]] roku.


[[Plik:PL Gostynin castle.jpg|mały|lewo|Zamek w trakcie odbudowy, 2005 rok]]
[[Plik:PL Gostynin castle.jpg|mały|lewo|Budowa nowego budynku w miejscu zamku, 2005 rok]]


Po zakończeniu II wojny światowej kościół przejęła parafia rzymskokatolicka, która użytkowała go do 1978 roku. Opuszczone wzgórze zamkowe przejęły Zakłady Sprzętu Oświetleniowego “POLAM”, z zamiarem utworzenia zakładowego domu kultury. Plany te nie zostały zrealizowane i w 1995 roku obiekt nieodpłatnie przejęło miasto. Dzięki staraniom władz Gostynina zamek został odbudowany w [[2009]] roku.
Po zakończeniu II wojny światowej zbór przejęła parafia rzymskokatolicka, która użytkowała go do 1978 roku. Opuszczone wzgórze zamkowe przejęły Zakłady Sprzętu Oświetleniowego “POLAM”, z zamiarem utworzenia zakładowego domu kultury. Plany te nie zostały zrealizowane i w 1995 roku obiekt nieodpłatnie przejęło miasto. Dzięki staraniom władz Gostynina na terenie dawnego zamku i obok kościoła zawierającego w swoich murach fragmenty dawnej warowni, w 2009 roku zbudowano nowy obiekt stylizowany na obiekt zamkowy.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Wersja z 16:32, 29 sty 2015

Zamek w Gostyninie
Symbol zabytku nr rej. 419/62
Ilustracja
Budynek w miejscu zamku w Gostyninie
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gostynin

Adres

ul. Zamkowa

Typ budynku

zamek

Styl architektoniczny

neogotyk, pseudogotyk

Położenie na mapie Gostynina
Mapa konturowa Gostynina
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie powiatu gostynińskiego
Mapa konturowa powiatu gostynińskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}

Zespół budynków wzniesionych w miejscu nieistniejące Zamku w Gostyninie jest położony na wzgórzu nad Skrwą Lewą, przy ulicy Zamkowej.

Historia

Zamek w Gostyninie powstał w drugiej połowie XIV wieku na skraju nadrzecznego stromego cypla, na zachód od dzisiejszego miasta. Jako fundator wymieniany jest książę mazowiecki Siemowit III lub Siemowit IV.

Pierwotnie w miejscu zamku istniała wieża pełniąca funkcję obronną i mieszkalną. Na przełomie XIV i XV wieku wieżę rozebrano i przystąpiono do budowy muru na planie prostokąta 37 x 38 m, do którego w narożniku od wschodu przyległa czworokątna wieża o boku 7 metrów. Powstały w ten sposób dziedziniec wypełniała zabudowa drewniana. Na północ od zamku znajdowało się otoczone wałem podzamcze. W połowie XV wzdłuż całego muru północnego wzniesiono murowany budynek mieszkalny oraz w kurtynie wschodniej wybito nową bramę z niewysoką wieżą, a także zbudowano przedbramie i most zwodzony.

W 1462 roku Gostynin został wcielony przez Kazimierza Jagiellończyka do Korony Polskiej, a zamek stał się siedzibą starosty królewskiego. Kolejna rozbudowa miała miejsce na początku XVI wieku, a jej inicjatorem był starosta gostyniński Krzysztof Szydłowiecki. Zbudowany został nowy budynek wzdłuż południowego muru oraz rozbudowano budynek bramny. W 1611 roku na zamku osadzono będącego w polskiej niewoli cara rosyjskiego Wasyla Szujskiego, który zmarł na nim rok później.

Zamek został zniszczony w latach 1655-1660 podczas najazdu szwedzkiego, a później w okresie tzw. wojny północnej na początku XVIII wieku. Zdewastowany obiekt mimo odbudowy nie odzyskał swojej świetności. Na początku XIX wieku zamek w większości rozebrano. Po Rozbiorach car Aleksander I, w 1822 roku przekazał ruiny zamku, gostynińskiej gminie ewangelickiej z przeznaczeniem na zbór ewangelicki. Projekt architektoniczny opracował znany architekt Hilary Szpilowski, a budowla w stylu neogotyckim została wzniesiona w latach 1822-1825 przy wykorzystaniu wieży dawnego zamku książęcego, która została wtopiona w jego mury. Zbór służył ewangelikom do 1945 roku.

Budowa nowego budynku w miejscu zamku, 2005 rok

Po zakończeniu II wojny światowej zbór przejęła parafia rzymskokatolicka, która użytkowała go do 1978 roku. Opuszczone wzgórze zamkowe przejęły Zakłady Sprzętu Oświetleniowego “POLAM”, z zamiarem utworzenia zakładowego domu kultury. Plany te nie zostały zrealizowane i w 1995 roku obiekt nieodpłatnie przejęło miasto. Dzięki staraniom władz Gostynina na terenie dawnego zamku i obok kościoła zawierającego w swoich murach fragmenty dawnej warowni, w 2009 roku zbudowano nowy obiekt stylizowany na obiekt zamkowy.

Bibliografia

  • Polska: mapa zamków - Warszawa Wrocław: Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera, 1995

Linki zewnętrzne