Alternatywa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
brama.proszynski.pl (dyskusja)
mNie podano opisu zmian
brama.proszynski.pl (dyskusja)
mNie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
'''Alternatywa ''': zdanie złożone mające postać ''p lub q'', gdzie ''p, q'' są zdaniami, zapisywane : ''p&andq''. Przez alternatywę rozumie się też zdanie mające postać ''p(1) lub p(2) lub ... lub p(n)''. Alternatywę można zdefiniować bardziej formalnie jako '''dwuargumentowe działanie określone w zbiorze zdań, które zdaniom ''p, q '' przyporządkowuje zdanie'' p lub q'''''<BR> Działanie to pozostaje w ścisłym związku z dodawaniem zbiorów (patrz [[Algebra zbiorów]]). Dlatego zdanie utworzone z innych zdań przy użyciu alternatywy jest też nazywane '''sumą logiczną'''. Alternatywa jest '''prawdziwa, jeżeli którekolwiek z jej zdań składowych jest prawdziwe'''. W przeciwnym razie alternatywa zdań jest '''fałszywa'''.
'''Alternatywa ''': zdanie złożone mające postać ''p lub q'', gdzie ''p, q'' są zdaniami, zapisywane : ''p'' &and ''q''. Przez alternatywę rozumie się też zdanie mające postać ''p(1) lub p(2) lub ... lub p(n)''. Alternatywę można zdefiniować bardziej formalnie jako '''dwuargumentowe działanie określone w zbiorze zdań, które zdaniom ''p, q '' przyporządkowuje zdanie'' p lub q'''''<BR> Działanie to pozostaje w ścisłym związku z dodawaniem zbiorów (patrz [[Algebra zbiorów]]). Dlatego zdanie utworzone z innych zdań przy użyciu alternatywy jest też nazywane '''sumą logiczną'''. Alternatywa jest '''prawdziwa, jeżeli którekolwiek z jej zdań składowych jest prawdziwe'''. W przeciwnym razie alternatywa zdań jest '''fałszywa'''.



Wersja z 15:45, 5 lis 2001

Alternatywa : zdanie złożone mające postać p lub q, gdzie p, q są zdaniami, zapisywane : p &and q. Przez alternatywę rozumie się też zdanie mające postać p(1) lub p(2) lub ... lub p(n). Alternatywę można zdefiniować bardziej formalnie jako dwuargumentowe działanie określone w zbiorze zdań, które zdaniom p, q przyporządkowuje zdanie p lub q
Działanie to pozostaje w ścisłym związku z dodawaniem zbiorów (patrz Algebra zbiorów). Dlatego zdanie utworzone z innych zdań przy użyciu alternatywy jest też nazywane sumą logiczną. Alternatywa jest prawdziwa, jeżeli którekolwiek z jej zdań składowych jest prawdziwe. W przeciwnym razie alternatywa zdań jest fałszywa.


PRZYKŁAD 1. Alternatywa zdań: 12 dzieli się przez 3 lub Madryt jest stolicą Hiszpanii jest prawdziwa, bo oba jej zdania składowe są prawdziwe.


PRZYKŁAD 2. Alternatywa zdań: 10 > 12 lub 10 < 11 jest prawdziwa, bo prawdą jest, że 10 to mniej niż 11.


PRZYKŁAD 3. Alternatywa zdań: Kraków leży nad Odrą lub Wisła nie płynie w Polsce jest fałszywa, bo oba jej zdania składowe są fałszywe.


Zobacz: Rachunek zdań.