Mimetyzm: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 28 bajtów ,  13 lat temu
+Ptaki mimetyczne
(+ info)
(+Ptaki mimetyczne)
'''Mimetyzm, mimezja''' (od grec. ''mimetés'' - naśladowca) - termin stosowany w różnych dziedzinach, oznaczający naśladowanie albo upodabnianie się.
 
W biologii mimetyzm to upodabnianie się niektórych gatunków [[zwierzęta|zwierząt]] kształtem, barwą, deseniem na powierzchni ciała do otaczającego środowiska lub do innych organizmów. Akustyczną formą mimetyzmu jest także naśladowanie głosów, często spotykane u [[ptaki|ptaków]]. Mimetyzm występuje także u [[rośliny|roślin]], które upodabniają się do otoczenia - tu stanowi formę przystosowania się tych gatunków. Upodabnianie się barwą to [[homochromia]], a kształtem lub deseniem - [[homomorfia]]. Pojęcie ''mimetyzm'' należy rozumieć w szerszym zakresie niż [[mimikra]], gdyż obejmuje nie tylko przystosowanie ochronne (w celu ukrycia się przed drapieżnikiem lub jego odstraszenia) lecz również maskowanie, kamuflowanie drapieżników czatujących na potencjalne ofiary. Przykładem drapieżnych zwierząt posiadających doskonałe zdolności takiego kamuflażu są niektóre ryby [[skorpenokształtne]].
{{main|Ptaki mimetyczne}}
 
Mimetyzm występuje także u [[rośliny|roślin]], które upodabniają się do otoczenia - tu stanowi formę przystosowania się tych gatunków. Upodabnianie się barwą to [[homochromia]], a kształtem lub deseniem - [[homomorfia]]. Pojęcie ''mimetyzm'' należy rozumieć w szerszym zakresie niż [[mimikra]], gdyż obejmuje nie tylko przystosowanie ochronne (w celu ukrycia się przed drapieżnikiem lub jego odstraszenia) lecz również maskowanie, kamuflowanie drapieżników czatujących na potencjalne ofiary. Przykładem drapieżnych zwierząt posiadających doskonałe zdolności takiego kamuflażu są niektóre ryby [[skorpenokształtne]].
 
W literaturze i sztuce mimetyzm to naśladowanie, kopiowanie rzeczywistości w dziele sztuki.
54 696

edycji

Menu nawigacyjne