Silnik gaźnikowy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
kat.
Miken91 (dyskusja | edycje)
m lit. (gażnikowego-gaźnikowego)
Linia 1: Linia 1:
'''Silnik gaźnikowy''' - [[silnik spalinowy]] [[Silnik o zapłonie iskrowym|o zapłonie iskrowym]], w którym [[mieszanka paliwowo-powietrzna]] wytwarzana jest w [[gaźnik]]u.
'''Silnik gaźnikowy''' - [[silnik spalinowy]] [[Silnik o zapłonie iskrowym|o zapłonie iskrowym]], w którym [[mieszanka paliwowo-powietrzna]] wytwarzana jest w [[gaźnik]]u.


Obecnie coraz rzadziej spotykany ze względu na powszechne zastępowanie gaźnika układami [[wtrysk paliwa|wtryskowymi]], które pozwalają na precyzyjne sterowanie ilością wtryskiwanego paliwa (utrzymanie wartości [[współczynnik nadmiaru powietrza|współczynnika nadmiaru powietrza]] na odpowiednim poziomie). Utrzymywany w wąskich granicach współczynnik nadmiaru powietrza umożliwia zastosowanie katalizatorów trójfunkcyjnych i utrzymanie emisji toksycznych składników [[spaliny|spalin]] na bardzo niskim poziomie (znacznie niższym niż w przypadku zasilania gażnikowego).
Obecnie coraz rzadziej spotykany ze względu na powszechne zastępowanie gaźnika układami [[wtrysk paliwa|wtryskowymi]], które pozwalają na precyzyjne sterowanie ilością wtryskiwanego paliwa (utrzymanie wartości [[współczynnik nadmiaru powietrza|współczynnika nadmiaru powietrza]] na odpowiednim poziomie). Utrzymywany w wąskich granicach współczynnik nadmiaru powietrza umożliwia zastosowanie katalizatorów trójfunkcyjnych i utrzymanie emisji toksycznych składników [[spaliny|spalin]] na bardzo niskim poziomie (znacznie niższym niż w przypadku zasilania gaźnikowego).





Wersja z 16:16, 8 wrz 2008

Silnik gaźnikowy - silnik spalinowy o zapłonie iskrowym, w którym mieszanka paliwowo-powietrzna wytwarzana jest w gaźniku.

Obecnie coraz rzadziej spotykany ze względu na powszechne zastępowanie gaźnika układami wtryskowymi, które pozwalają na precyzyjne sterowanie ilością wtryskiwanego paliwa (utrzymanie wartości współczynnika nadmiaru powietrza na odpowiednim poziomie). Utrzymywany w wąskich granicach współczynnik nadmiaru powietrza umożliwia zastosowanie katalizatorów trójfunkcyjnych i utrzymanie emisji toksycznych składników spalin na bardzo niskim poziomie (znacznie niższym niż w przypadku zasilania gaźnikowego).