Medal Waleczności (Austria): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poprawione linki na przekierowania: Franciszek Józef na Franciszek Józef I
(poprawione linki na przekierowania: Franciszek Józef na Franciszek Józef I)
'''Medal za Odwagę''' ([[niem.]] '''''Tapferkeitsmedaille''''') - to [[Austro-Węgry|austro-węgierski]] [[order]] wojskowy.
 
Złoty lub srebrny medal dla żołnierzy i podoficerów wyróżniających się w walce został po raz pierwszy ustanowiony 19 lipca [[1789]] przez cesarza [[Józef II|Józefa II]]. Od 1809 otrzymał on nazwę Medal za Odwagę (''Tapferkeitsmedaille''). W 1848 podzielono srebrny medal na dwie klasy, a 14 lutego 1915 cesarz [[Franciszek Józef I|Franciszek Józef]] wprowadził klasę brązową. Medal ten do 1917 mógł być nadawany jedynie żołnierzom i podoficerom. Od 15 września 1917 nadawano złoty i srebrny medal także oficerom - wersja oficerska wyróżniała się złotą lub srebrną literą "K" na wstążce. Ordery dla żołnierzy i podoficerów nadawali dowódcy, natomiast ordery oficerskie - cesarz.
 
Medal jest w kształcie okręgu, z profilem głowy panującego cesarza na awersie, otoczonej napisem. W przypadku Franciszka Józefa, profil jego głowy zmieniał się trzykrotnie podczas długiego panowania, a napis od 1859 brzmiał: "FRANZ JOSEPH I. V. G. G. KAISER V. OESTERREICH". Na rewersie widniało sześć skrzyżowanych flag otoczonych wieńcem laurowym i napis: "Der Tapferkeit". Od 4 kwietnia 1917, po śmierci cesarza Franciszka Józefa, na awersie widniał portret cesarza [[Karol I (cesarz austriacki)|Karola]] otoczony napisem: "CAROLVS D. G. IMP. AVST. REX BOH. ETC. ET REX APOST. HVNG.", a na rewersie napis: "FORTITVDINI". Średnica medali złotego i srebrnego I klasy wynosi 40mm (masa odpowiednio 28 g i 17 g), a średnica medalu srebrnego II klasy i brązowego wynosi 31 mm. Od 1848 medal jest zawieszony na trójkątnej biało-czerwonej wstążce. Dekret z 29 listopada 1915 wprowadził metalowe poprzeczki szerokości 8 mm na wstążce, oznaczające kolejne nadania medalu.
121 724

edycje

Menu nawigacyjne