Kohen: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
infobox, drobne merytoryczne
drobne merytoryczne, infobox
Linia 23: Linia 23:
[[yi:כהן]]
[[yi:כהן]]


'''Bibliografia'''
== Bibliografia ==
* [[Mireille Hadas-Lebel|Hadas-Lebel Mireille]], ''Józef Flawiusz. Żyd rzymski'', Warszawa 1997, tłum. [[Jan Radożycki]], ISBN 83-86857-44-7.
----
Mireille Hadas-Lebel: ''Józef Flawiusz Żyd rzymski''. Przełożył. Jan Radożycki Warszawa 1997 Oficyna Wydawnicza Volumen, Dom Wydawniczy Bellona

Wersja z 15:42, 31 mar 2010

Kohen - kapłan w judaizmie. Koheni są rodem żydowskim, wywodzącym się w linii męskiej od Aarona brata Mojżesza, należącym do plemienia Lewitów. Stąd zwani też aaronitami (inaczej ród Aarona).

W związku z tym, że Aaron był pierwszym arcykapłanem wyznaczonym przez Boga, wszyscy następni arcykapłani i kapłani żydowscy musieli być jego potomkami w linii męskiej. Do Aaronitów należały też kobiety, które jednak nie mogły pełnić żadnych funkcji liturgicznych. Naczelnikiem rodu był każdorazowy arcykapłan.

Kapłani, czyli kohanim, należą do pokolenia Lewiego. Nie otrzymało ono w czasach biblijnych żadnego działu terytorialnego, ponieważ przypadała mu wznioślejsza misja: strzec Przymierza. Z tego plemienia wyszli Aaron i Mojżesz syn Amrama, ale tylko pochodzenie od starszego brata, Aarona, uważano za usprawniające do wyłaniania spośród siebie arcykapłanów jako "pomazańców Pana" i do noszenia tytułu Kohen

Bibliografia