Konsul (urzędnik): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
MerlIwBot (dyskusja | edycje)
m Robot usunął it (strongly connected to pl:Konsola),la,ja,he,lt (strongly connected to pl:Konsul rzymski),nl (strongly connected to pl:Konsulat)
MerlIwBot (dyskusja | edycje)
m Robot usunął eo:Konsulo (strongly connected to pl:Konsul), fr:Consul (strongly connected to pl:Konsul), no:Konsul (strongly connected to pl:Konsul)
Linia 21: Linia 21:
[[de:Konsul]]
[[de:Konsul]]
[[en:Consul]]
[[en:Consul]]
[[eo:Konsulo]]
[[fr:Consul]]
[[hr:Konzul]]
[[hr:Konzul]]
[[no:Konsul]]

Wersja z 01:53, 8 sie 2012

Szablon:Źródła Konsul - urzędnik państwa za granicą, którego zadanie polega na dbaniu o interesy własnego państwa oraz opiece nad jego obywatelami przebywającymi na terytorium państwa, w którym konsul pełni swoją funkcję.

Według ustawy o funkcjach Konsulów RP z dnia 13 lutego 1984 konsulem jest kierownik konsulatu generalnego, konsulatu, wicekonsulatu i agencji konsularnej. Konsul to także kierownik wydziału konsularnego przedstawicielstwa dyplomatycznego. Konsulem Polski według ustawy może zostać osoba, która jest obywatelem państwa polskiego, korzysta z pełni praw publicznych, ma nieskazitelny charakter, nie karana, posiada tytuł magistra lub równorzędny, spełnia inne wymogi przepisów o pracownikach dyplomatyczno-konsularnych.

Konsul honorowy może być obywatelem państwa przyjmującego.

Zobacz też