Polaron: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
ArthurBot (dyskusja | edycje)
m r2.6.3) (Robot dodał cs:Polaron
Addbot (dyskusja | edycje)
m Bot: Przenoszę linki interwiki (14) do Wikidata, są teraz dostępne do edycji na d:q1074844
Linia 17: Linia 17:
[[Kategoria:Kwazicząstki]]
[[Kategoria:Kwazicząstki]]
[[Kategoria:Fizyka ciała stałego]]
[[Kategoria:Fizyka ciała stałego]]

[[ca:Polaró]]
[[cs:Polaron]]
[[de:Polaron]]
[[en:Polaron]]
[[es:Polarón]]
[[fr:Polaron]]
[[ko:폴라론]]
[[it:Polarone]]
[[kk:Полярон]]
[[nl:Polaron]]
[[ja:ポーラロン]]
[[ru:Полярон]]
[[sl:Polaron]]
[[uk:Полярон]]

Wersja z 00:24, 14 mar 2013

Polaron - kwazicząstka powstająca jako wynik lokalnego odkształcenia sieci krystalicznej spowodowanego oddziaływaniem elektrostatycznym w wyniku przemieszczania się w krysztale naładowanej cząstki (elektronu lub dziury).

Polaron jest najczęściej opisywany przez hamiltonian Hpol = Hel + Hfon + Hel-fon, gdzie Hel oznacza część elektronową, Hfon jest hamiltonianem fononów optycznych podłużnych oraz Hel-fon opisuje liniowe oddziaływanie elektron-fonon. Oddziaływanie elektron-fonon jest charakteryzowane przez bezwymiarową stałą sprzężenia α określającą jonowość kryształu. Dla α<1 poprawne wyniki uzyskuje się stosując standardowy rachunek zaburzeń. Dla dowolnych α energię stanu podstawowego można obliczyć używając rachunku wariacyjnego i Feynmanowskich całek po drogach.

W wyniku oddziaływania z jonami sieci efektywna masa kwazicząstki polaronowej jest większa od masy cząstki swobodnej. Obrazowo zwiększenie masy można wyjaśnić koniecznością deformacji okolicznej sieci (konieczności wychylenia z położenia równowagi jonów sieci); tak, jakby cząstka ciągnęła za sobą deformację.

Polaron magnetyczny jest odpowiednikiem polaronu dla pola magnetycznego. W tym wypadku mamy do czynienia z polaryzacją przez cząstkę ośrodka magnetycznego.

Zobacz też