Mimetyzm: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Ark (dyskusja | edycje)
uzup. w odniesieniu do mimikry
Ark (dyskusja | edycje)
+synonim
Linia 1: Linia 1:
'''Mimetyzm''' (od grec. ''mimetés'' - naśladowca) - upodabnianie się niektórych gatunków [[zwierzęta|zwierząt]] kształtem, barwą lub deseniem na powierzchni ciała do otaczającego środowiska, a także upodabnianie się [[roślin]] do otoczenia - stanowiące formę przystosowania się tych gatunków.
'''Mimetyzm, mimezja''' (od grec. ''mimetés'' - naśladowca) - upodabnianie się niektórych gatunków [[zwierzęta|zwierząt]] kształtem, barwą lub deseniem na powierzchni ciała do otaczającego środowiska, a także upodabnianie się [[roślin]] do otoczenia - stanowiące formę przystosowania się tych gatunków.


Upodabnianie się barwą to [[homochromia]], a kształtem lub deseniem - [[homomorfia]].
Upodabnianie się barwą to [[homochromia]], a kształtem lub deseniem - [[homomorfia]].

Wersja z 23:24, 4 paź 2006

Mimetyzm, mimezja (od grec. mimetés - naśladowca) - upodabnianie się niektórych gatunków zwierząt kształtem, barwą lub deseniem na powierzchni ciała do otaczającego środowiska, a także upodabnianie się roślin do otoczenia - stanowiące formę przystosowania się tych gatunków.

Upodabnianie się barwą to homochromia, a kształtem lub deseniem - homomorfia.

Pojęcie mimetyzm należy rozumieć w szerszym zakresie niż mimikra, gdyż obejmuje nie tylko przystosowanie ochronne (w celu ukrycia się przed drapieżnikiem lub jego odstraszenia) lecz również maskowanie, kamuflowanie drapieżników czatujących na potencjalne ofiary. Przykładem drapieżnych zwierząt posiadających doskonałe zdolności takiego kamuflażu są niektóre ryby skorpenokształtne.

w literaturze - naśladowanie, kopiowanie rzeczywistości w dziele sztuki; naśladownictwo