Efekt kominowy: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodany 1 bajt ,  15 lat temu
lit.
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(grafika (isn't it lovely :-) ))
(lit.)
'''Efekt kominowy''' - [[zjawisko fizyczne]] powstawania spontanicznego przepływu [[powietrze|powietrza]] z dołu do góry w [[komin|kominach]]. Dzięki efektowi kominowemu zanieczyszczone powietrze samorzutnie wędruje w kominie do góry, bez konieczności tłoczenia go pompami, co jest podstawową zasadą działania wszelkich kominów. Efekt kominowy występuje też w szybach wentylacyjnych, szybach [[winda|wind]], szybach [[kopalnia|kopalnianych]] i wielu innych miejscach.
 
Siłą napędową efektu kominowego są różnice [[temperatura|temperatury]] pomiędzy powietrzem (lub ściślej: gazem) zewnetrznym, a wewnętrznym (w przewodzie komina). Słup wewnętznego, ogrzanego powietrza jest lżejszy niż zimnego – zewnętznego. Wynika z tego, że u podstawy komina w jego wnętrzu ciśnienie jest mniejsze niż na zewnątrz na tej samej wysokości. Ta różnica ciśnień wywołuje przepływ powietrza. Efekt jest tym większy im wyższy komin i większa róznicaróżnica temperatur. Z tego powodu kominy są często ocieplane. W przemysłowych kominach o wysokości 100 m, efekt kominowy jest na tyle silny, że u jego szczytu, w ładną, bezwietrzną pogodę, [[prędkość]] przepływu powietrza dochodzi do 50-60 km/h.
 
Często podaje się błędne wyjaśnienie zjawiska kominowego jako wynikającego z różnicy ciśnień pomiędzy wierzchołkiem, a podstawą komina wynikającą ze zmian ciśnienia atmosferycznego wraz z wysokością nad poziomem morza.
5953

edycje

Menu nawigacyjne