Mimetyzm: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Anulowanie wersji 50472808 autora 188.47.54.102 (dyskusja)
int.
Linia 5: Linia 5:
{{osobny artykuł|Ptaki mimetyczne}}
{{osobny artykuł|Ptaki mimetyczne}}


Mimetyzm występuje także u [[rośliny|roślin]], które upodabniają się do otoczenia - tu stanowi formę przystosowania się tych gatunków. Upodabnianie się barwą to [[homochromia]], a kształtem lub deseniem - [[homomorfia]]. Pojęcie ''mimetyzm'' należy rozumieć w szerszym zakresie niż [[mimikra]], gdyż obejmuje nie tylko przystosowanie ochronne (w celu ukrycia się przed drapieżnikiem lub jego odstraszenia) lecz również maskowanie, kamuflowanie drapieżników czatujących na potencjalne ofiary. Przykładem drapieżnych zwierząt posiadających doskonałe zdolności takiego kamuflażu są niektóre ryby [[skorpenokształtne]].
Mimetyzm występuje także u [[rośliny|roślin]], które upodabniają się do otoczenia tu stanowi formę przystosowania się tych gatunków. Upodabnianie się barwą to [[homochromia]], a kształtem lub deseniem [[homomorfia]]. Pojęcie ''mimetyzm'' należy rozumieć w szerszym zakresie niż [[mimikra]], gdyż obejmuje nie tylko przystosowanie ochronne (w celu ukrycia się przed drapieżnikiem lub jego odstraszenia) lecz również maskowanie, kamuflowanie drapieżników czatujących na potencjalne ofiary. Przykładem drapieżnych zwierząt posiadających doskonałe zdolności takiego kamuflażu są niektóre ryby [[skorpenokształtne]].


W literaturze i sztuce mimetyzm to naśladowanie, kopiowanie rzeczywistości w dziele sztuki.
W literaturze i sztuce mimetyzm to naśladowanie, kopiowanie rzeczywistości w dziele sztuki.

Wersja z 19:38, 2 paź 2018

Ryba skorpenokształtna

Mimetyzm, mimezja (z gr. mimetés - naśladowca) – termin stosowany w różnych dziedzinach, oznaczający naśladowanie albo upodabnianie się.

W biologii mimetyzm to upodabnianie się niektórych gatunków zwierząt kształtem, barwą, deseniem na powierzchni ciała do otaczającego środowiska lub do innych organizmów. Akustyczną formą mimetyzmu jest także naśladowanie głosów, często spotykane u ptaków.

 Osobny artykuł: Ptaki mimetyczne.

Mimetyzm występuje także u roślin, które upodabniają się do otoczenia – tu stanowi formę przystosowania się tych gatunków. Upodabnianie się barwą to homochromia, a kształtem lub deseniem – homomorfia. Pojęcie mimetyzm należy rozumieć w szerszym zakresie niż mimikra, gdyż obejmuje nie tylko przystosowanie ochronne (w celu ukrycia się przed drapieżnikiem lub jego odstraszenia) lecz również maskowanie, kamuflowanie drapieżników czatujących na potencjalne ofiary. Przykładem drapieżnych zwierząt posiadających doskonałe zdolności takiego kamuflażu są niektóre ryby skorpenokształtne.

W literaturze i sztuce mimetyzm to naśladowanie, kopiowanie rzeczywistości w dziele sztuki.

Zobacz też