Tarcie zewnętrzne: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
stub
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
'''Tarcie zewnętrzne''' występuje na styku dwu [[ciało stałe|ciał stałych]] będących w [[ruch]]u lub wprawianych w ruch bez udziału [[smarowanie|smarowania]]. Jeśli powierzchnie styku są idealnie sztywne i pozbawione chropowatości to opory tarcia zewnętrznego są wynikiem oddziaływania sił powierzchniowych (aldhezji). Jeżeli tarciu podlegają części maszyn, to między nimi występują nie tylko oddziaływania o charakterze aldhezyjnym, ale również oddziaływania mechaniczne spowodowane nierównościami współpracujących powiechrzni. Stąd opory tarcia zewnętrznego to pokonywanie zarówno sił aldhezyjnych, jak i spójności.
'''Tarcie zewnętrzne''' występuje na styku dwóch [[ciało stałe|ciał stałych]] będących w [[ruch]]u lub wprawianych w ruch bez udziału [[smarowanie|smarowania]]. Jeśli powierzchnie styku są idealnie sztywne i pozbawione chropowatości to opory tarcia zewnętrznego są wynikiem oddziaływania sił powierzchniowych (aldhezji). Jeżeli tarciu podlegają części maszyn, to między nimi występują nie tylko oddziaływania o charakterze aldhezyjnym, ale również oddziaływania mechaniczne spowodowane nierównościami współpracujących powiechrzni. Stąd opory tarcia zewnętrznego to pokonywanie zarówno sił aldhezyjnych, jak i spójności.


{{technika stub}}
{{technika stub}}

Wersja z 01:04, 25 lut 2007

Tarcie zewnętrzne występuje na styku dwóch ciał stałych będących w ruchu lub wprawianych w ruch bez udziału smarowania. Jeśli powierzchnie styku są idealnie sztywne i pozbawione chropowatości to opory tarcia zewnętrznego są wynikiem oddziaływania sił powierzchniowych (aldhezji). Jeżeli tarciu podlegają części maszyn, to między nimi występują nie tylko oddziaływania o charakterze aldhezyjnym, ale również oddziaływania mechaniczne spowodowane nierównościami współpracujących powiechrzni. Stąd opory tarcia zewnętrznego to pokonywanie zarówno sił aldhezyjnych, jak i spójności.

Szablon:Technika stub