Suzeren: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Skotos (dyskusja | edycje)
m Ujednoznacznienie linku z Hołd na Hołd lenny przy pomocy Popups
LucienBOT (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: es:Suzeranía
Linia 16: Linia 16:
[[de:Suzeränität]]
[[de:Suzeränität]]
[[en:Suzerainty]]
[[en:Suzerainty]]
[[es:Suzeranía]]
[[fr:Suzeraineté]]
[[fr:Suzeraineté]]
[[it:Suzerain]]
[[it:Suzerain]]

Wersja z 19:44, 15 mar 2009

Suweren (ang. sovereign, suweren(ny) i fr. souverain najwyższy) – monarcha, panujący - w systemie feudalnym – pan swoich wasali, jednocześnie suweren może być wasalem suwerena seniora, osoby stojącej wyżej w drabinie zależności. Suweren zapewniał swoim wasalom ochronę w zamian za hołd i służbę wojskową. Wasale dostawali w użytkowanie lenno (feudum), które z kolei przekazywali swoim wasalom.

W Wielkiej Brytanii, mianem tym opatruje się całą rodzinę królewską, która stanowi oficjalną instytucję tego państwa i jest formalnie częścią jego parlamentu. Na czele rodziny królewskiej stoi aktualnie panujący król. Do rodziny tej zaliczani są:

  • rodzice i bezpośrednie rodzeństwo panującego króla oraz ich małżonkowie,
  • dzieci i wnuczęta panującego króla oraz ich współmałżonkowie (chyba, że jakichś powodów zostaną wykluczeni z rodziny królewskiej).

Wszyscy członkowie rodziny królewskiej, ze względu na to, że są formalnie członkami ciała parlamentarnego, otrzymują pensję, fundusz reprezentacyjny i zakres obowiązków, którego szczegóły są uchwalane przez Izbę Lordów.

Prawa suwerena przynależą: urzędującym monarchom, pretendentom do tronów i tytularnym monarchom, papieżowi, niektórym wschodnim patriarchom (np. patriarsze Konstantynopola) oraz narodom rządzącym się w systemie demokratycznym.